60 lat temu powstał klub sportowy Podlasie Biała Podlaska

Historia klubu sportowego Podlasie Biała Podlaska zaczęła się w lutym 1957 r., wówczas bowiem odbyły się zebrania osób związanych z bialskim sportem i Terenowym Kołem Sportowym Sparta Biała Podlaska.

W związku ze zmianami struktury sportu w Polsce w połowie lat 50. dotychczasowe zrzeszenia i koła sportowe zakończyły swoje istnienie, a w ich miejsce zaczęły powstawać kluby sportowe. Właśnie dzięki temu w pierwszym kwartale 1957 r. doszło do powołania Robotniczego Klubu Sportowego Podlasie Biała Podlaska.

Nowy klub zajął miejsce Sparty i wiosną 1957 r. przystąpił do lubelskiej A-klasy (będącej odpowiednikiem czwartego poziomu ligowego w Polsce). Podlasie od wiosny 1957 r. do jesieni 1973 r. występowało w lubelskich rozgrywkach piłkarskich. W marcu 1974 r. doszło do połączenia trzech bialskich klubów sportowych: Podlasia, Krzny i AZS AWF w jeden klub – mający reprezentować miasto w kilku dyscyplinach sportowych. Tak właśnie powstał Robotniczo-Akademicki Klub Sportowy (RAKS) Biała Podlaska, który jesienią 1976 r. zmienił nazwę na Klub Środowiskowy
AZS AWF Biała Podlaska.

W ten sposób Podlasie na dziesięć lat zniknęło z piłkarskiej mapy Polski. Dopiero na początku lat 80. grupa bialskich działaczy sportowych, związanych niegdyś z Podlasiem, podjęła starania o reaktywację klubu. Tym samym w kwietniu 1984 r. Międzyzakładowy Klub Sportowy Podlasie wrócił do sportowego bytu w mieście nad Krzną.

Klub ze zmiennymi kolejami losu od tego czasu nieprzerwanie funkcjonuje. W latach 1996-2003 nosił nazwę KS AZS-Podlasie, w lipcu 1996 r. doszło bowiem do przejęcia sekcji piłki nożnej od AZS AWF przez działaczy Podlasia. To właśnie pod nazwą AZS Podlasie klub osiągnął największy sukces w dziejach bialskiego piłkarstwa, kiedy w sezonie 1997/98 zdobył wicemistrzostwo III ligi (grupy VII).

Od lata 2003 r. klub, będąc pod opieką finansową władz miasta, działa pod nazwą Miejski Klub Sportowy Podlasie. W sezonie 2016/17 piłkarze Podlasia grają w III lidze (będącej de facto czwartym poziomem rozgrywek). Klub w pierwszym kwartale 2017 r. obchodzi jubileusz 60-lecia powstania i 50 lat czynnej działalności piłkarskiej, a 15 marca przypada 60. rocznica zarejestrowania Podlasia – jako klubu sportowego – w Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Lublinie.

Cezary Hince

 • Paweł Król

  Pasował mi ten stary podział, kiedy omawiany klub osiągnął swój największy sukces na trzecim poziomie rozgrywek https://pl.wikipedia.org/wiki/III_liga_polska_w_pi%C5%82ce_no%C5%BCnej_(1997/1998)
  Osiem grup, podzielonych regionami. Mówiło się wówczas, tak pamiętam, że najwyższy poziom sportowy był na Mazowszu i na Śląsku bodajże.
  Jak widać jednak, w sezonie 1997/1998 kilka klubów – przede wszystkim z okręgu łódzkiego – nie sprostało prawdopodobnie organizacyjnie i wycofało się z rozgrywek. Co jak co, logistycznie nie były to duże wyzwania; dalekich wyjazdów kluby mogły uniknąć.

 • Marcin

  Ten herb to taki raczej niepokojący mają. 🙂

 • Piciarm

  klub ma tyle lat co moja mama, więc życzę sto lat, sto lat 🙂