Amp Futbol Cup 2017 – Polska druga przed Mistrzostwami Europy

AFC 2017 dobiegł końca. W pierwszej części oficjalne informacje od naszych przyjaciół, w drugiej dosłownie garstka zdjęć mojego autorstwa z jedynego meczu na jakim byłem na turnieju. Ale byłem!

Szósta edycja Amp Futbol Cup miała wszystkie zalety, do których ten ampfutbolowy turniej zdążył nas już przyzwyczaić. Były więc tłumy kibiców, piękne akcje i gole, znani piłkarze oraz przede wszystkim niesamowita atmosfera na trybunach. Niestety, również po raz kolejny biało-czerwoni po świetnej grze w meczach grupowych i półfinale byli dosłownie o włos od zwycięstwa w całym turnieju.

– Amp Futbol Cup to fantastyczny turniej, który z roku na rok jest jeszcze lepszy – powiedział Przemysław Świercz, kapitan reprezentacji Polski – Niestety, kolejny raz przegraliśmy dosłownie o włos, z czym niełatwo się pogodzić. Ten finał może być dla nas jednak sukcesem, jeżeli wyciągniemy z niego wnioski, które przekujemy na zwycięstwo w Mistrzostwach Europy.

Październikowe Mistrzostwa Europy są kluczową imprezą, do której biało-czerwoni szykują się od trzech lat. Warszawski turniej miał być próbą generalną przed mistrzostwami, która pokaże, co jeszcze trzeba poprawić przed walką o medale w Turcji. Przed Polakami teraz dwa dłuższe zgrupowania – sierpniowe w Szczawnicy i wrześniowe w Uniejowie, na których na pewno czeka ich ciężka praca oraz szczegółowa analiza finału Amp Futbol Cup.

Polacy aż do finału szli jak burza. W grupie A pokonali Japonię 6:1 oraz Grecję aż 11:0, a w półfinale znowu wysoko pokonali Irlandię 4:1. Anglicy z kolei zanotowali zwycięstwa z Francją 2:0, Irlandią 3:0 oraz w półfinale z Japonią 4:0.

Tuż przed finałem odbył się mecz pokazowy z udziałem byłych zawodników Legii Warszawa, wśród których znaleźli się Maciej Szczęsny i Jerzy Podbrożny, oraz drużyny Przyjaciół Amp Futbol złożonej z dziennikarzy, przedstawicieli Stowarzyszenia oraz instytucji wspierających ampfutbol.

Tytułem króla strzelców Amp Futbol Cup 2017 podzielili się aż trzej zawodnicy, którzy zdobyli po pięć bramek. Co jeszcze ciekawsze, cała trójka to reprezentanci Polski – Jakub Kożuch, Bartosz Łastowski i Tomasz Miś.

– Turniej był bardzo udany, ale oczywiście szkoda finału. Zabrakło nam koncentracji w ostatniej fazie meczu, która mogła nam przynieść upragnione zwycięstwo – mówi jeden z najlepszych strzelców Kuba Kożuch. – Tytuł Króla Strzelców nie był dla mnie ważny, chciałem zdobyć pierwsze miejsce dla naszej reprezentacji. Teraz się nie udało, ale musi się udać w Turcji.

W podobnym tonie wypowiada się trener naszej reprezentacji Marek Dragosz:

– Mamy duży niedosyt, tym bardziej że graliśmy w finale bardzo dobrze. Na Amp Futbol Cup przy wsparciu kibiców zrobiliśmy jednak dobrą robotę, co musi zaprocentować w Turcji. Naprawdę szkoda, że przegraliśmy w finale, ale na mistrzostwach się odkujemy!

Mistrzostwa Europy odbędą się w październiku, a już 6-9 lipca w Warszawie będzie miało miejsce kolejne międzynarodowe ampfutbolowe wydarzenie. Do Polski na II edycję europejskiego obozu juniorskiego przyjadą bowiem ampfutbolowi juniorzy z 9 krajów! Młodzi zawodnicy po amputacjach i z wadami kończyn przez trzy dni będą trenować i rozgrywać mecze w swoich grupach wiekowych na obiektach warszawskiej SoccerAreny. Od dwóch lat Europejska Federacja Ampfutbolu (EAFF) skutecznie rozwija również ampfutbol w wydaniu juniorskim, czego elementem są organizowane co roku międzynarodowe obozy. W lipcu w Warszawie zobaczymy więc przyszłe gwiazdy europejskiego ampfutbolu!

Amp Futbol Cup 2017

Organizator turnieju: Stowarzyszenie Amp Futbol

Turniej dofinansowano ze środków m.st. Warszawy, Samorządu Województwa Mazowieckiego i Ministerstwa Sportu i Turystyki ze środków finansowych Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.

Partner Główny Reprezentacji Polski: Ottobock Polska

Partnerzy Turnieju i Reprezentacji Polski: PZPN, Orto Med Sport, DOSiR Praga Północ, Advert House, Nutrilite, Mikirad, Clifford Chance, Uhlsport, Fundacja Aniołów Miłosierdzia, Fundacja Piłka jest Piękna, MOS Cetrum.

Klasyfikacja końcowa Amp Futbol Cup 2017:

1. Anglia
2. Polska
3. Japonia
4. Irlandia
5. Francja
6. Grecja

Król Strzelców: Bartosz Łastowski, Jakub Kożuch, Tomasz Miś (wszyscy Polska)
Najlepszy piłkarz: Hiro Kayashima (Japonia)
Najlepszy bramkarz: Gary Marheineke (Anglia)
Nagroda Fair Play: reprezentacja Grecji

wyniki:

FINAŁ
POLSKA 0:1 Anglia

mecz o 3. miejsce
Japonia 2:0 Irlandia

mecz o 5. miejsce
Grecja 0:4 Francja

półfinały
POLSKA 4:1 Irlandia
Anglia 4:0 Japonia

mecze grupowe
Grupa A:
POLSKA 6:1 Japonia
Japonia 13:0 Grecja
POLSKA 11:0 Grecja

Grupa B:
Anglia 2:0 Francja
Francja 0:2 Irlandia
Anglia 3:0 Irlandia

***

Byłem ograniczony czasowo, plany były inne, ale nie darowałbym sobie, gdybym choć na chwilę nie zawitał na Kawęczyńską! Trafiłem na mecz o III miejsce Irlandia – Japonia. Japończycy byli lepsi, wygrali zasłużenie. Na trybunach folklor; ampfutboliści reprezentacji Grecji, dzieciaki ze szkółek piłkarskich, rodziny i przyjaciele zawodników japońskich i dwóch meneli. Kilka fot, na dowód że byłem 😉

DK

 • Paweł Król

  A mnie ktoś w błąd wprowadził, jeden z przeprowadzających relację, mówiąc że Irlandia 3. miejsce zajęła… Najwyraźniej się pomylił, wymieniając końcową klasyfikację. Już jednak poprawione u nas na stronie, w komentarzu pod zapowiedzią AFC 2017.

  Nie byłem w tym roku. Wielkie dzięki za info.

 • Piciarm

  brawo znów finał imprezy….
  złoto jeszcze musi chwilkę zaczekać ale to kwestia czasu !
  Polska