Amp Futbol. Turcja obroniła tytuł

Cóż to były za emocje! Reprezentacja Polski zdobyła brązowe medale Mistrzostw Europy Amp Futbol Kraków 2021. W meczu o trzecie miejsce Biało-Czerwoni pokonali Rosjan 1:0 po golu Jakuba Kożucha! Mistrzami Europy zostali Turcy, którzy w finale pokonali Hiszpanów aż 6:0.

W niedzielne popołudnie humor poprawili sobie Anglicy. Choć ich celem na krakowskim turnieju był udział w finale, więc zajęcie piątego miejsca musi być rozczarowaniem, to w ostatnim meczu pokonali Włochów 4:0. Hat-tricka skompletował obchodzący tego dnia urodziny Michael Chambers, a wynik ustalił David Tweed. Kluczowe podanie przy golu tego ostatniego zaliczył Thomas Atkinson, 17-letni bramkarz, który w wypadku samochodowym stracił rękę i nogę. Na boisku występuje więc z protezą dolnej kończyny, co jest prawdziwym ewenementem.

Wybuchem radości Francuzów zakończył się ich mecz z Irlandczykami. Siódme miejsce zapewnił im Billy Lunaschi, który 2 października zadebiutuje w barwach Widzewa Łódź w PZU Amp Futbol Ekstraklasie.

Odnotować należy również sukces Gruzinów, którzy po rzutach karnych pokonali Ukrainę i zajęli 11. miejsce. Wspaniałą radość kibice na stadionie Garbarnii oglądali również po zwycięstwie Izraela nad Belgią. Zawodnicy ze śródziemnomorskiego kraju zajęli przedostatnią pozycję, ale cieszyli się jakby zostali mistrzami, co pokazuje jak ważne są mecze o dalsze pozycje. – Czuję się fantastycznie! – wykrzyczał tylko Or Hershkovitz, bramkarz Izraelczyków.

Mecz Belgia – Izrael zakończył się ładną uroczystością. Sędzia główny spotkania Ian Clarke poprowadził międzynarodowy mecz ampfutbolu już po raz setny i otrzymał owację na stojąco oraz pamiątkową koszulkę od pozostałych arbitrów tego turnieju.

Finał:
Turcja – Hiszpania 6:0

Mecz o 3. miejsce:
Polska – Rosja 1:0
Bramka: Jakub Kożuch (33)
Polska: Igor Woźniak – Przemysław Świercz, Kamil Rosiek, Przemysław Fajtanowski, Bartosz Łastowski, Krystian Kapłon, Kamil Grygiel oraz Jakub Kożuch, Mariusz Adamczyk
Rosja: Abubakar Tołchadow – Igor Gamaonow, Magomied Abujew, Bisłan Szakbijew, Sulambek Mutajew, Dimitrij Udałow, Asłambiek Szachbułatow oraz Aleksandr Kożakin, Walerij Sadowski

Mecz o 5. miejsce:
Anglia – Włochy 4:0

Mecz o 7. miejsce:
Francja – Irlandia 1:0

Mecz o 9. miejsce:
Grecja – Niemcy 0:1

Mecz o 11. miejsce:
Ukraina – Gruzja 0:0 pd., k. 1:3

Mecz o 13. miejsce:
Belgia – Izrael 0:1

Klasyfikacja końcowa mistrzostw Europy w ampfutbolu:
1. Turcja
2. Hiszpania
3. Polska
4. Rosja
5. Anglia
6. Włochy
7. Francja
8. Irlandia
9. Niemcy
10. Grecja
11. Gruzja
12. Ukraina
13. Izrael
14. Belgia