Der Kaiser & Velho Lobo

Franz Anton Beckenbauer „Cesarz” i Mário Jorge Lobo Zagallo „Stary Wilk”.

Dwóch ludzi piłki, którzy mieli ze sobą mnóstwo wspólnego – obaj odeszli w pierwszym tygodniu 2024 roku (Niemiec 7 stycznia, Brazylijczyk 5 stycznia).
Obaj, jako jedni z trzech w historii futbolu zdobyli ze swoimi reprezentacjami Puchar Świata zarówno jako zawodnicy, jak i trenerzy (ten trzeci to Didier Deschamps).
Obaj byli rekordzistami, o czym będzie poniżej.
Obaj byli praktykującymi katolikami.
Obaj Panowie, to wielcy piłkarze i selekcjonerzy – legendy piłki nożnej.
Obaj wreszcie, pod koniec życia, byli po prostu do siebie podobni, wizualnie (foto na końcu tekstu).

Franz Beckenbauer był obrońcą (wg niektórych najwybitniejszym w historii), grał w swojej seniorskiej karierze w trzech klubach – Bayern Monachium (427/60), Kosmos Nowy Jork (105/19) i Hamburger SV (28/0).
W reprezentacji RFN zagrał 103 mecze, w których zdobył 14 bramek. Zdobywał Mistrzostwo Świata jako zawodnik (1974) i jako trener (1990).

Jedyny obrońca w historii futbolu, który zdobył dwukrotnie Złotą Piłkę i pierwszy kapitan drużyn, które wygrywały Mistrzostwo Świata, Mistrzostwo Europy oraz Puchar Europy (dodatkowo pierwszy kapitan, który miał w dorobku trzy takie trofea).

Mário Zagallo grał głównie na pozycji skrzydłowego. W karierze seniorskiej występował w dwóch wielkich brazylijskich firmach – Flamengo (217/30) i Botafogo (115/46).
W reprezentacji Brazylii 36 meczów i pięć bramek. Pierwszy człowiek, który zdobył Puchar Świata jako piłkarz – i to dwukrotnie (1958, 1962) i jako trener (1970).

A jakby tego wszystkiego było mało, to w Mundialu 1994 był asystentem trenera Canarinhos, i w ten sposób pozostaje jedynym, który ma na koncie cztery tytuły Mistrza Świata, dzierży również rekord udziału w finale mundialu (6 razy)!

***

Ich daty śmierci dzielą zaledwie dwa dni. Pan Franz Beckenbauer miał 78 lat, Pan Mário Zagallo przeżył 92 lata…

Dariusz Kimla