Derby (11). Hallam FC – Sheffield FC

Krótka piłka; HFC – SFC to najstarsze derby i przy okazji nastarsze mecze piłkarskie w historii światowego futbolu!

Steel City
Właśnie taki przydomek zyskało Sheffield (pl. Stalowe Miasto), dzięki produkcji stali w XIX w. Miasto rozkwitało, przemysł ciężki przeżywał wielkie chwile na Wyspach, zaczęła się rewolucja przemysłowa. Wzrost liczby mieszkańców miasta w tamtym okresie był dziesięciokrotny! Dziś jest to miasto akademickie, a co za tym idzie, Sheffield opanowali imigranci z całego świata. Liczy ponad 530 tys. mieszkańców, 200 parków, lasów i ogrodów. Po niedawnym centrum przemysłu ciężkiego pozostały jedynie szkielety hut i fabryk.

sheffield-from-wheel-1

W Sheffield powstał najstarszy klub piłkarski świata. Zaraz po nim następny; drugi najstarszy. Między nimi odbyły się najstarsze derby świata, które były jednocześnie pierwszymi meczami piłkarskimi w ogóle. Miasto słynie z jeszcze jednego ciekawego „naj”, choć nie związanego z futbolem. Rośnie tam 2,5 mln drzew, co jest rekordem w Europie, biorąc pod uwagę liczbę drzew na jednego mieszkańca. Ot, taka ciekawostka przyrodniczo-demograficzna…

Pionierzy
Hallam Football Club powstał w Sheffield w 1860 r. Założyli go członkowie klubu krykieciarskiego, a za głównego pomysłodawcę uchodzi John Charles Shaw, który był równocześnie pierwszym kapitanem nowej drużyny.

Klub jest drugim najstarszym klubem świata.

1526869_abe8546a

Barwy klubu to kolory biały i niebieski.

Przydomek klubu – „The Countrymen”.

Klub gra aktualnie w Northern Counties East Football League Division One. Jest to 10. poziom rozgrywek w angielskiej piramidzie ligowej.

Hallam swoje mecze rozgrywa na stadionie Sandygate Road, który może pomieścić ok. 1000 widzów. Ten niewielki obiekt, został otwarty w 1804 roku i jest najstarszym stadionem na świecie!

8310208876_b93de088a3_z

Sheffield Football Club został założony 24 października 1857 r. Pomysłodawcami i założycielami pierwszego piłkarskiego klubu na świecie byli Sir Nathaniel Creswick i William Prest, którzy oczywiście byli również piłkarzami nowo powstałej drużyny. Spisali oni zasady gry w piłkę nożną, a wiele z nich pozostało niezmienionych do dziś.

BRITAIN Oldest Club

Ekipa SFC w roku 1857:

Barwy klubu to kolory różowy i czarny.

Przydomki klubu, to „The Club”; piękny a zarazem prosty przydomek świadczący o tym, że jest to klub szczególny, oraz „The Ancients” czyli „Starożytni”.

Sheffield FC gra obecnie w Northern Premier League Division One South. Jest to 8. poziom rozgrywek ligowych.

Drużyna swoje mecze rozgrywa na Coach and Horses Ground w mieście Dronfield, gdzie klub przeniósł się z Sheffield w 2001 r. Stadion może pomieścić ok. 1500 kibiców.

1908178_9025ae8e

Odległość między stadionami w linii prostej wynosi 8 km.

Trofea
Mimo, że mowa tu o najstarszych klubach świata, żaden z nich nie zgromadził w swojej kolekcji żadnego klasycznego trofeum. Kluby mają na koncie jednak zwycięstwa w turniejach lokalnych i nieoficjalnych.

Hallam FC, to zwycięzca pierwszego turnieju piłkarskiego świata. W 1867 r. w Sheffield rozegrano Youdan Cup, a udział wzięło 12 drużyn.

tumblr_ku3dwcAYjX1qa3ghzo1_500

Hallam zwyciężał czterokrotnie w rozgrywkach Sheffield and Hallamshire Senior Cup. Pierwotnie Puchar nazywał się Sheffield Challenge Cup i są to czwarte najstarsze rozgrywki świata.

Sheffield FC wygrywali natomiast w FA Amateur Cup w 1904 r, w Whitbread Trophy oraz pięciokrotnie we wspomnianym wcześniej Sheffield and Hallamshire Senior Cup.

153 lata temu, czyli Rules Derby
Mecze rozgrywane między Hallam i Sheffield nazywane są Rules derby.

hal_she

Pierwszy mecz między tymi drużynami został rozegrany 26 grudnia 1860 r. Spotkanie rozgrywano na Sandygate Road i pierwszy mecz piłkarski w historii zakończył się zwycięstwem SFC 2:0.

12 lutego 1861 r. rozegrano kolejne Rules derby. Był to pierwszy mecz na świecie, który oglądali kibice zmuszeni uprzednio zakupić bilety.

Pierwszym stadionem SFC był Bramall Lane, na którym obecnie swoje mecze rozgrywa Sheffield United. Inauguracyjnym meczem było spotkanie rozegrane w dniu 29 grudnia 1862 r. Sheffield FC podejmowali… Hallam FC. Był to mecz towarzyski, charytatywny i zakończył się wynikiem bezbramkowym.

Dla uczczenia rocznicy pierwszych derbów i jednocześnie pierwszego meczu futbolowego, dnia 26 grudnia 2010 r., czyli dokładnie 150 lat po historycznym spotkaniu, zaplanowano kolejne derby z udziałem obu drużyn. Niestety, boisko było zmrożone i mecz trzeba przełożyć na inny termin.

prog1
oldest-football-ground-ticket

Ostatecznie mecz rozegrano 22 maja 2011 r., 150 lat i 127 dni po tamtym epokowym wydarzeniu. Sheffield ograli rywala w stosunku 1:2. Mecz ten oglądało tylko 500 kibiców…

hallam0

W finale wspomnianego wcześniej Sheffield and Hallamshire Senior Cup oba kluby spotykały się dwukrotnie: w sezonie 1961/62 Hallam wygrali 1:0 i odnieśli swój drugi triumf w tych rozgrywkach, natomiast w sezonie 2009/10 Sheffield zwyciężyli 4:2 i zdobyli ów puchar po raz piąty.

Grali w obu klubach
Znaleźć piłkarzy grających zarówno dla Hallam i Sheffield nie było łatwo. Niemniej jednak dałem radę i wyszperałem dwóch. Trzeci na dokładkę, ze względu na ciekawe piłkarskie CV.

Andy Brownrigg – Środkowy obrońca lub pomocnik, urodzony w Sheffield. Pan Andy w swojej karierze grał w 23 różnych klubach!
W Hallam trzykrotnie, łącznie przez 2,5 roku. W Sheffield tylko rok, ale bardzo udany.

Mark Smith – Skrzydłowy, również urodzony w Sheffield. Wychowanek Sheffield United, na jego koncie „tylko” 13 klubów. Pod koniec przygody z piłką najpierw w Sheffield FC, potem w Hallam.

Billy Mosforth – Pomocnik, urodzony oczywiście w Sheffield. Dziewięciokrotnie w reprezentacji Anglii, dla której zdobył trzy bramki. Grał w niej w latach 1887-92 i owe dziewięć meczów, to rekord w tamtym czasie. Był zdobywcą pierwszej bramki na przywołanym wcześniej Bramall Lane.
Mimo, że nie grał nigdy dla Hallam ani dla Sheffield FC postanowiłem napisać o nim kilka słów. Oto bowiem kluby w których grał: Sheffield Albion, Sheffield Wednesday, Sheffield Zulus, Sheffield Rovers i Sheffield United…

Supporters
Oba kluby posiadają niewielkie grupy fanów. Są to liczby oscylujące w okolicach kilkuset osób. Są to raczej kibice lokalni, mieszkający w okolicach stadionów, oraz rodziny zawodników.

sheffield-fc-packed-main-stand

Zresztą nie może być inaczej, jeśli wziąć pod uwagę dwa wielkie kluby w mieście – United i Wednesday. Derby między tymi rywalami również mam nadzieję zrobić. W niedalekiej przyszłości…

Sandygate_Road_-_Hallam_FC_-_geograph-2013247

Dariusz Kimla

***

Bonus: