Derby (31). CFR Cluj – Universitatea Cluj

Dziś wycieczka do rumuńskiego miasta, które zwie się Cluj-Napoca (po polsku: Kluż-Napoka).

W tej miejscowości rozgrywają swoje derbowe mecze dwa mało u nas znane kluby – CFR i Universitatea. Zapewne obiła się o uszy fanom piłki nazwa tego pierwszego, choćby ze względu na starty w Lidze Misiów, ale czy wiemy coś więcej o tej drużynie? Raczej niewiele… Aż do dzisiaj. Zapraszam do lektury.

Stolica Transylwanii
Kluż-Napoka, to miasto liczące ok. 320 tys. mieszkańców. Leży w Transylwanii (Siedmiogród) i jest nieformalną stolicą tej historycznej krainy. Miasto miało bardzo ciekawą historię. W Starożytności było rzymską osadą o nazwie Napoca, w Średniowieczu wchodziło w skład Królestwa Węgier, pod koniec tego okresu Kluż był wolnym miastem, by podczas Wiosny Ludów w 1848 r. zostać zajętym przez węgierskie wojska dowodzone przez polskiego generała Józefa Bema i ponownie być częścią Królestwa Madziarów (a później Austro-Węgrów). Do Królestwa Rumunii miasto zostało wcielone po I wojnie światowej. Długo by pisać o tych zajmujących dziejach, polecam lekturę o historii Siedmiogrodu; pojawi się tam hrabia Drakula, Stefan Batory, rzeczony Bem i inne ciekawe postacie historyczne… Czas wrócić do futbolu.

1

„Ceferistii” i „Sepcile Rosii”
Fotbal Club CFR 1907 Cluj-Napoca został założony w listopadzie 1907 r. przez pracowników kolei. Pierwsza nazwa klubu to Koloszvári Vasutas Sport Club (Kluż był wtedy częścią Austro-Węgier). Po włączeniu miasta do Rumunii w roku 1918 r. nazwę zmieniono na CFR (Caile Ferate Romane). CFR, to nasze PKP.

Przydomki klubu: „Ceferistii” i „Feroviarii” (Kolejarze).

Barwy CFR to kolory bordowy i biały.

Drużyna swoje mecze rozgrywa na stadionie Dr. Constantin Radulescu, który może pomieścić 23,5 tys. widzów.

6

Fotbal Club Universitatea Cluj został założony we wrześniu 1919 r. przez Towarzystwo Sportowe grupujące studentów uniwersyteckich o nazwie Societatea Sportiva a Studentilor Universitari. Pierwszym prezesem nowej drużyny został Iuliu Hatieganu, wybitny rumuński uczony, lekarz i działacz polityczny.

Przydomki klubu to „Sepcile Rosii” (Czerwone Czapki) i „Studentii” (Studenci).

Barwy Universitatei to kolory czarny i biały.

Drużyna swoje mecze rozgrywa na nowoczesnym stadionie Cluj Arena, który może pomieścić ponad 30 tys. widzów. Stadion został oddany do użytku nieco ponad trzy lata temu, a UEFA przyznała mu pięć gwiazdek (w pięciostopniowej skali).

7

Odległość między stadionami w linii prostej wynosi ok. 1 km.

Trofea
Oba omawiane kluby mają na swoim koncie klasyczne trofea, jednak nie jest to znacząca ilość. Biorąc jednak pod uwagę to, iż największe budżety oraz wsparcie władz miały i wciąż mają kluby ze stolicy Rumunii, fakt ten nie powinien szczególnie dziwić…

CFR jest bardziej utytułowany od derbowego rywala, ma bowiem w swoim dorobku osiem laurów, podczas gdy Universitatea tylko jedno klasyczne trofeum.

„Ceferistii” są trzykrotnymi zdobywcami Mistrzostwa Rumunii, mają także na koncie trzy Puchary i dwa Superpuchary kraju. Co ciekawe, wszystkie te trofea klub zdobywał w ostatnich sześciu latach!

W europejskich pucharach klub nie odnosił znaczących sukcesów, jednak mimo wszystko jest godny szacunku ze względu na występy w LE oraz trzykrotne(!) w LM.
CFR wstydu nie przyniósł i potrafił sprawić niespodzianki (wygrana z Romą 2:1 na wyjeździe, zwycięstwo nad MU 1:0 na Old Trafford czy bezbramkowy remis z Chelsea w Rumunii).

W tabeli wszech czasów ligi rumuńskiej CFR zajmuje 19. miejsce (20. sezon w I lidze).

coperta-Cluj-contra-Cluj-curbe1

Universitatea to zdobywca Pucharu Rumunii w sezonie 1964/65. Tylko jedno trofeum na koncie klubu, mimo, iż w finale Pucharu grał czterokrotnie, a w finale Pucharu Ligi raz.

W pucharach UC grała dwukrotnie, jednak bez znaczących sukcesów.

W tabeli wszech czasów „Sepcile Rosii” są na wysokiej 7. pozycji (56. sezon w najwyższej klasie rozgrywkowej w Rumunii). Więcej sezonów mają na koncie tylko Petrolul Ploiești i trzy kluby z Bukaresztu – Steaua, Dinamo i Rapid…

CFR Cluj
Mistrz Rumunii – 3 razy
Puchar Rumunii – 3 razy
Superpuchar Rumunii – 2 razy
Łącznie – 8 trofeów

Universitatea Cluj
Puchar Rumunii – 1 raz

u-cluj-cfr-cluj1

Derby w lidze
Spotkania między tymi drużynami nazywane są Derbami Transylwanii.

Niestety nie znalazłem w żadnych źródłach, danych statystycznych dotyczących derbów rozgrywanych między obydwoma klubami.

Studiując jednak I ligę rumuńską sezon po sezonie, udało mi się skompletować pełny wykaz derbów rozgrywanych w najwyższej lidze. Dobre i to…

Ligowych spotkań było 24. CFR ma korzystniejszy bilans: 10 wygranych, przy tylko trzech zwycięstwach rywali. Remisy zanotowano aż 11 razy.

Stosunek bramek – 30:21 na korzyść „Kolejarzy”.

bilete_cfr_uupdate

Grali w obu klubach
Mihai Adam – Napastnik ur. w 1940 r. w Campia Turzii. W Universitatea w latach 1962-72 (226/107), u rywali 1972-76 (114/47). W obu klubach rekordzista pod względem strzelonych bramek w I lidze. Trzykrotny król strzelców ligi rumuńskiej. Mimo tak znakomitych wyników, nie zyskał uznania u żadnego z selekcjonerów i w kadrze nigdy nie zagrał…

Cristian Dulca – Obrońca ur. w 1972 r. w Klużu. Wychowanek CFR, gdzie grał w latach 1992-95 (74/6), w Universitatea w 2003 r. (4/0). W międzyczasie przez trzy lata zarabiał na życie w lidze Korei Płd. W reprezentacji sześć meczów bez gola. Był z kadrą na MŚ 1998, gdzie zagrał w tylko jednym meczu – z Tunezją.

Alin Minteuan – Pomocnik ur. w 1976 r. w Klużu. Piłkarskiego fachu uczył się w CFR, gdzie grał dwukrotnie; 1993-97 i 2005-08. Tam rozegrał łącznie 106 meczów i strzelił 12 bramek. W barwach rywali w sezonie 1997/98 (31/4). Po zakończeniu kariery trenował CFR Cluj.

Dorinel Munteanu – Pomocnik ur. w 1968 r. w Gradinari. W „Feroviarii” w latach 2005-06 (26/0), w Universitatea w roku 2008, gdzie zagrał tylko w dwóch meczach i zakończył karierę. Wcześniej w Belgii (Cercle Brugge) oraz w Niemczech (1. FC Koeln i VfL Wolfsburg). Podstawowy zawodnik tych trzech klubów, wybrany do jedenastki wszech czasów „Wilków”.
W reprezentacji 134 występy (rekord Rumunii) i 16 goli. Jeden z najwybitniejszych piłkarzy swojego kraju, świetnie współpracował w kadrze z Gheorghe Hagim dogrywając mu idealnie piłki. Munteanu był rozgrywającym Rumunów na MŚ 1994 i 1998, a także na ME 1996 i 2000. Po zawieszeniu butów na kołku trenował m.in. CFR Cluj i Universitatea Cluj. Później był m.in. szkoleniowcem Otelul Galati, z którym zdobył mistrzostwo kraju (jedyne w historii klubu) i awansował do fazy grupowej LM.

Epn56AW

Węgrzy i studenci
Aby zrozumieć specyfikę derbów Transylwanii, trzeba choć troszkę poznać historię tej krainy. Stąd w pierwszym rozdziale skupiłem się na przeszłości miasta i regionu…

cfr-u_2

CFR Cluj założyli pracownicy austrowęgierskiej kolei i do pewnego czasu była to drużyna mniejszości madziarskiej, która stanowi dziś ok. 20% populacji Siedmiogrodu.
Teraz oprócz Węgrów, na trybunach pojawia się mnóstwo Rumunów, którzy pokochali ten klub…

181

Universitatea, to z kolei klub w stu procentach rumuński. Sympatyków klub ma oczywiście w Klużu, ale również w całej Transylwanii. Są to głównie rumuńscy mieszkańcy tych terenów, ale również ludność napływowa, studenci Uniwersytetów. A jako, że Kluż to stolica wyższych uczelni w Rumunii, fanów jest całe mnóstwo.

cfr-u-cluj_2013_05_29_404

Ruch Ultras jest wysoko rozwinięty w tym kraju, nie inaczej jest w omawianej miejscowości. Kibice mają na wyposażeniu flagi wszelkiego typu i lubują się w pirotechnice oraz donośnym dopingu.

_DSC0803

Fani obu klubów szczerze się nie lubią, a antagonizmy pogłębiają wspomniane zaszłości historyczne. Często dochodzi do awantur, zwłaszcza w dniu derbów. Pierwsze starcie kibiców na derbach Klużu, zanotowano już w 1924 r.!

9

Najliczniejsza zorganizowana grupa CFR, to „Commando Gruia” (ponad 500 członków). Mniejsza grupa, licząca ok. 450 osób, to „KVSC” (nawiązanie do pierwszej, węgierskiej nazwy klubu). „KVSC” to dobrze zorganizowana, chuligańska ekipa, której pasją są głównie wyjazdy i atrakcje pozastadionowe.

suporteri4

Zorganizowanych grup fanów Universitatei jest sporo. Największe to: „VG” (Vechia Guardia), „Fazione Accademica”, „UCG” (Ultra Curva Groapa), „Ultras 19”, „Fanatics”, „Boys”, „Battaglione Gheorgheni”, „F.O.R.T” i inne…

00082358_large

Dariusz Kimla