Derby (32). Al Ahly – Zamalek

Drugi raz w cyklu zawitaliśmy na Czarny Ląd, byliśmy już bowiem w RPA.

Teraz przyszedł czas na północne tereny tego kontynentu, a dokładniej rzecz ujmując – na Egipt. W stolicy tej historycznej krainy, rozgrywane są jedne z największych derbów świata, zwane Derbami Kairu lub Egipskim Klasykiem. Zaczynamy.

Miasto tysiąca minaretów
Kair to stolica Egiptu i największe miasto „świata arabskiego”. Liczy ponad 10 mln ludzi, choć niektóre źródła podają nawet 12 mln. Miastu codziennie przybywa ok. 1000 nowych mieszkańców!
Nazwa pochodzi od arabskiej nazwy planety Mars (Qahir), a ta z kolei oznacza „zwycięstwo”. Stolica Egiptu nazywana jest „Miastem tysiąca minaretów”, „Matką świata” i „Wielkim Mango”. W Kairze ur. się m.in. Jaser Arafat.

4

Długo by pisać o tym ogromnym mieście, czas jednak wrócić do tematu przewodniego.

Anglik i Belg
Al Ahly Sports Club powstał 24 kwietnia 1907 r. Założył go Mitchell Ince, Anglik, który został poproszony o organizację klubu piłkarskiego przez grupę egipskich studentów. Nazwę wymyślił niejaki Amine Sany. Z uwagi na to, iż klub miał zrzeszać i jednoczyć Egipcjan, nazwa nie mogła być inna; „Al Ahly”, to w wolnym tłumaczeniu „Narodowy”.

Barwy klubu to kolory czerwony i biały.

Przydomki: „Czerwone diabły”, „Czerwoni” i „Klub Stulecia”.

Al Ahly swoje mecze rozgrywa na Cairo International Stadium, który może pomieścić 75 tys. widzów.

5

Zamalek Sporting Club został założony 5 stycznia 1911 r. przez belgijskiego prawnika Merzbacha. Pierwsza nazwa klubu: Kasr-El Nil Club. Pod obecną funkcjonuje od 1952 r. (rewolucja egipska). Zamalek to dzielnica w centrum Kairu.

Barwy klubu to kolory biały i czerwony.

Przydomki: „Biali Rycerze”, „Biały Zamek” i „Madrasa”.

Zamalek swoje mecze rozgrywa na tym samym stadionie, co derbowy rywal. Rekordową frekwencję zanotowano tam w 1986 r. podczas finału Pucharu Narodów Afryki (Egipt – Kamerun 0:0, 5:4k). Na obiekcie zasiadło wówczas ponad 120 tys. widzów.

Ponad 200 trofeów
Oba omawiane kluby to najbardziej utytułowane firmy piłkarskie nie tylko u siebie w kraju, ale i na całym kontynencie afrykańskim!
Licząc wszystkie trofea, oba kluby mają grubo ponad 200 laurów na swoim koncie.

Biorąc pod uwagę tylko klasyczne trofea, tu również oba kluby nie mają sobie równych w Afryce.

Al Ahly, to ośmiokrotny zwycięzca Pucharu Afryki. Drugi na liście w tej konkurencji jest Zamalek (z pięcioma pucharami). To pokazuje, jak wielkie są to kluby.

Al Ahly, to oprócz tego czterokrotny triumfator Afrykańskiego Pucharu Zdobywców Pucharów, sześciokrotny laureat Superpucharu Afryki oraz 37 razy mistrz kraju i 35 razy zdobywca Pucharu Egiptu. Oczywiście wszystkie wymienione trofea, to rekordy w tych kategoriach. Żadna inna afrykańska drużyna nie może się poszczycić takimi osiągnięciami.

Zamalek plasuje się na drugiej pozycji w czterech z powyższych kategorii. Jedynie w PZP, klub ustępuje miejsca kilku innym afrykańskim klubom.

Zamalek byli mistrzami Egiptu 11-krotnie, ale wicemistrzami zostawali aż 31 razy!

„Czerwone diabły” to wg CAF najlepszy afrykański klub XX w. Drugie miejsce w tej klasyfikacji zajął… Zamalek SC.

Kair, to najbardziej utytułowane piłkarsko miasto Afryki i jedno z najobfitszych w trofea miasto futbolowe na świecie.

fff

Al Ahly SC
Mistrz Egiptu – 37 razy
Puchar Egiptu – 35 razy
Superpuchar Egiptu – 8 razy
Puchar Afryki – 8 razy
Puchar Zdobywców Pucharów – 4 razy
Afrykański Puchar Konfederacji – 1 raz
Superpuchar Afryki – 6 razy
Łącznie – 99 trofeów (80 krajowych, 19 międzynarodowych)

Zamalek SC
Mistrz Egiptu – 11 razy
Puchar Egiptu – 23 razy
Superpuchar Egiptu – 2 razy
Puchar Afryki – 5 razy
Puchar Zdobywców Pucharów – 1 raz
Superpuchar Afryki – 3 razy
Łącznie – 45 trofeów (36 krajowych, 9 międzynarodowych)

Egipski Klasyk
Omawiane derby, to najgorętsze tego typu mecze w Afryce i 8. derby na świecie wg magazynu World Soccer.

Zanim przejdę do statystyk derbowych, to jeszcze ciekawostka, którą udało mi się wygrzebać w nieograniczonych zasobach Internetu.
W roku 1963, drużyna złożona z graczy obu klubów zagrała w Bagdadzie dwa mecze przeciwko reprezentacji Iraku. Drużyna występowała w tych meczach pod nazwą „Al Ahly-Zamalek”.

6

Szczypta statystyk:
Derby Kairu były rozgrywane 214 razy. Al Ahly zwyciężali rywali 91 razy, Zamalek wygrywał 52 mecze, remisów było 71.

Najwyższa wygrana Al Ahly w derbach miała miejsce w 2002 r. Wynik brzmiał 6:1.

Zamalek natomiast ogrywał rywali dwukrotnie po 6:0 (1942, 1944).

Najwięcej goli w derbach Kairu zdobył Mohamed Aboutraika – 13 trafień. Do niedawna reprezentował barwy Al Ahly.

Grali w obu klubach
Essam El-Hadary – Bramkarz ur. w 1973 r. w Gizie. W Al Ahly w latach 1996-08, gdzie rozegrał aż 510 meczów i zdobył jedną bramkę. Owego gola ustrzelił w meczu o Superpuchar Afryki w 2002 r. Egipska drużyna grała o to trofeum z Kaizer Chiefs. El-Hadary trafił do siatki rywali uderzając piłkę z rzutu wolnego z… 70 m!
W barwach rywali w roku 2010. Tam tylko cztery spotkania oficjalne. W reprezentacji Egiptu 125 meczów. Trzykrotny zdobywca PNA z kadrą, a w 2006 r. wybrany Najlepszym Bramkarzem Roku w Afryce.

Hossam Hassan – Napastnik ur. w 1966 w Kairze. Bardzo bramkostrzelny piłkarz, legenda egipskiego futbolu, rekordzista pod względem strzelonych bramek w reprezentacji. Wychowanek Al Ahly, gdzie grał dwukrotnie; 1985-90 i 1992-99. Łącznie w tym klubie 224 mecze i 117 bramek. W Zamaleku w okresie 2000-04 i 68 spotkań a w nich 40 goli. W derbach zdobył dziewięć bramek (pięć dla Al Ahly, cztery w barwach rywali). Zdobył dokładnie 40 trofeów w barwach obu klubów, uznany za piłkarza 50-lecia w Afryce wg CAF. Jego brat Ibrahim również reprezentował barwy obu omawianych klubów.
Hossam Hassan w reprezentacji Egiptu rozegrał 169 meczów i strzelił 69 bramek. Obecnie jest trenerem, wcześniej prowadził m.in. Zamalek SC.
Podczas niedawnej rewolucji w Egipcie popierał prezydenta Mubaraka.

Nader El-Sayed – Bramkarz ur. w 1972 r. w Dakahlijji. Wychowanek „Madrasy”, tam w latach 1992-98 (103/0). W Al Ahly w sezonie 2005/06 i tylko dwa rozegrane spotkania. Bardzo dobry i utytułowany bramkarz, zdobywca Pucharu Afryki z obydwoma klubami. Jego znakiem rozpoznawczym była obrona rzutów karnych. Łącznie obronił ich 21 w meczach oficjalnych. Dwukrotnie wybierany Najlepszym Bramkarzem Afryki. W reprezentacji „Faraonów” 110 spotkań między słupkami.

3

Ultras Cairo
Oba kluby są najpopularniejsze w Egipcie, co rzecz jasna nie jest żadną niespodzianką. Takową może być fakt, że temu bardziej utytułowanemu kibicuje 50 mln mieszkańców kraju. Zważywszy na fakt, iż kraj liczy niecałe 90 mln ludzi, wynik jest imponujący.

12a

Zamalek nie ma aż tak licznej rzeszy kibiców, ale na kilka milionów fanów może liczyć (oczywiście chodzi o sympatyków, a nie tylko o ludzi uczęszczających na stadion).

10z

Fani obu klubów szczerze się nienawidzą i często dochodzi między nimi do awantur. W dniu derbów ulice w całej aglomeracji są obstawione przez wojsko i policję, a omawiane mecze sędziują oczywiście zagraniczni arbitrzy…

11a

Wśród tamtejszych fanów nie brakuje też pojebów wymachujących groźnymi przedmiotami, takimi jak noże czy maczety. Było w historii derbów trochę ofiar śmiertelnych, a na początku lat 70-tych dochodziło do tak krwawych zadym, że rozgrywki ligowe zawieszono.

13a

Al Ahly to klub biedniejszej części społeczeństwa, ludności miejscowej, natomiast Zamalek skupia ludzi wykształconych, zamożnych, przybyszów spoza Egiptu i dobrze sytuowanych społecznie.

325617_317241754957498_772148466_o

Kilka ciekawostek, które wyczytałem: Egipcjanin zapytany, czy mógłby zmienić religię – nie zaprzecza. Zapytany natomiast, czy kibicując np. Zamalekowi, mógłby kibicować Al Ahly, zaprzecza stanowczo.
Policjant, przy legitymowaniu obywatela, pyta przede wszystkim, któremu z dwóch wielkich klubów ów człowiek kibicuje…
Dwie „największe partie” w Egipcie to Al Ahly i Zamalek.

14a

Ruch Ultras jest wysoko rozwinięty i dla ludzi zainteresowanych tematem, oprawy fanów obu klubów należą do jednych z piękniejszych na świecie (wystarczy zresztą rzucić okiem na fotki). Kibice lubują się w pirotechnice, sektorówkach i kartoniadach.

7z

Al Ahly miała pierwszą w Egipcie zorganizowaną grupę kibiców o nazwie Ahly Fans Club. W 2007 r. grupę rozwiązano i zawiązano dwie nowe: Ultras Ahlawy (UA07) i Ultras Devils (UD07). Pierwsza z ekip jest największą tego typu w kraju i ma siedzibę w Kairze, druga natomiast skupia fanów zamieszkałych w Aleksandrii. Jest jeszcze kilka innych grup, a wszystkie one dopingują swój zespół na części stadionu zwanej Talta Chimal.

8z

Zamalek także ma swoją zorganizowaną grupę fanów. Ekipa powstała w 2007 r. i zwie się „Ultras White Knights” (UWK). Nie jest to tak liczna grupa, jak u rywali zza miedzy, ale mimo mniejszej liczby członków nie odstają zbytnio od sąsiadów. Mówi się, że to oni właśnie zapoczątkowali ruch Ultras w Egipcie…

9z

Dariusz Kimla