Derby (36). KAA Gent – KRC Gent-Zeehaven

W Belgii nas jeszcze nie było. Najwyższy więc czas, by odwiedzić także ten kraj.

Wprawdzie mój znajomy zwykł mawiać, że nie ma takiego państwa jak Belgia, ale nie będziemy się tu wgłębiać w podłoże historyczne i geopolityczne. Dla mnie liczy się w cyklu to, że istnieje federacja piłkarska i że są w tej federacji miasta, w których są (lub były) rozgrywane derby. Gent, czyli po polsku Gandawa, spełnia owo kryterium. Poznajmy to piękne miasto i oba kluby. Będzie krótko, acz treściwie.

Stolica Flandrii Wschodniej
Gandawa to miasto w północno-zachodniej części Belgii w regionie Flandrii. Jest stolicą prowincji Flandria Wschodnia. Gandawę zamieszkuje prawie 250 tys. ludzi.
Jest pięknym miastem z ciekawą architekturą. Na uwagę zasługują m.in. Katedra Św. Bawona, Ratusz, Klasztor Św. Piotra i zamek Gravensteen (fotka poniżej).

2

Pewną ciekawostką jest fakt, iż Gandawa, to obok Brugii, najczęściej odwiedzane miasto przez turystów spędzających czas w Belgii. Tam odbywa się znana na całym świecie wystawa kwiatów i roślin pod nazwą „Floralies of Ghent”. Tam również co roku (w październiku) odbywa się jeden z największych festiwali filmowych w Europie – Film Festival Ghent.
Miasto miało ciekawą i zawiłą historię, przechodziło z rąk do rąk, ale zachowało tożsamość, starając się rozwijać bez względu na okoliczności.
To w Gandawie jest najwięcej studiujących w całej Belgii; co czwarty mieszkaniec Gandawy jest studentem!
W omawianym mieście urodził się Karol V Habsburg (m.in. król Niemiec i Hiszpanii). Wracamy do piłki.

Buffalo Bill i Szczury
Koninklijke Atletiek Associatie Gent został założony w 1864 roku, co czyni go jednym z najstarszych klubów sportowych w Belgii. Początkowo nazywał się Société Gymnastique la Gantoise i promował głównie gimnastykę. Sekcja piłki nożnej powstała w roku 1900, a pomysłodawcami owej sekcji była grupa zapalonych studentów.
Pierwszym prezydentem oraz liderem drużyny został lekarz Hector Priem.

Barwy klubu to kolory niebieski i biały.

Przydomek klubu: „de Buffalos”. Na początku XX w. Gandawę odwiedził ze swoim sławnym cyrkiem pewien showman i legendarny kowboj. Nazywał się William Frederick Cody zwany Buffalo Billem. To właśnie od niego wziął się przydomek KAA Gent.

Drużyna swoje mecze od 2013 r. rozgrywa na Arteveldestadion (zwanym również Ghelamco Arena), który może pomieścić 20 tys. kibiców.

407f4917209a42b7a12f15a1fca38221

Koninklijke Racing Club Gent Zeehaven został założony 1 kwietnia 1899 roku. Powstał z połączenia klubów Athletic Club Gantois i Sport Pedestre Gantois. Pierwsza nazwa klubu brzmiała: Racing Club de Gand. Drużyna działała od początku istnienia jako sekcja piłkarska, stąd fani KRC do dziś podkreślają, iż są najstarszym klubem piłkarskim we Flandrii Wschodniej, wszak sąsiedzi założyli sekcję futbolową rok później…
W późniejszych latach, klub przeżywał kilka fuzji i zmian nazwy, by ostatecznie od 2002 r. nazywać się KRC Gent-Zeehaven.

Barwy to kolory czarny i biały.

Przydomki klubu to „de Ratten”, „de Ratjes” i „les Racingmen”. Pierwsze dwie nazwy to w dosłownym tłumaczeniu „Szczury”. Przydomek, to wynik błędnej interpretacji przez Francuzów. Angielskie „Racing” brzmiało dla nich jak „Ratsing”…

Klub swoje mecze rozgrywa na kameralnym PGB Stadion, który może pomieścić ok. 2,5 tys. widzów.

4

Odległość między stadionami w linii prostej wynosi ok. 6,3 km.

Trofea
Na koncie klubów z Gandawy jest pięć klasycznych laurów. Wszystkie zdobył KAA Gent. To Puchary Belgii zdobywane w latach 1963, 1984 i 2010 i tegoroczne Mistrzostwo oraz Superpuchar kraju. Wicemistrzami kraju piłkarze KAA byli dwukrotnie.

W europejskich pucharach klub grał trzynastokrotnie. Najlepszy wynik osiągnął w sezonie 1991/92. Udało się drużynie wyeliminować kolejno Lausanne Sports, Eintracht Frankfurt i Dynamo Moskwę. W ćwierćfinale Gent trafił na AFC Ajax i uległ utytułowanemu rywalowi (0:0 i 0:3).

KRC Gent-Zeehaven nie ma na koncie żadnego trofeum, zapisał się za to w kartach historii futbolu, jako finalista pierwszej edycji Pucharu Belgii. W roku 1912 klub uległ nieznacznie drużynie Racing Club de Bruxelles (0:1).

5

W najwyższej klasie rozgrywek KRC spędził 19 sezonów. Aktualnie zespół rozgrywa mecze w trzeciej lidze (Championnat de Belgique de football de Division 3).

KAA Gent
Mistrzostwo Belgii – 1 raz
Puchar Belgii – 3 razy
Superpuchar Belgii – 1 raz
Łącznie – 5 trofeów (wszystkie krajowe)

6

Grali w obu klubach
Był problem, przyznaję. Ale jakoś sobie poradziłem i ostatecznie znalazłem trzech zawodników, którzy w czasie trwania swoich karier zaliczyli oba omawiane kluby. Co ciekawe, cała trójka ma na swoim koncie występy w reprezentacjach swoich krajów. Oto oni:

Freddy Chaves – Napastnik ur. w 1918 r. w Gandawie. Karierę zaczynał w KAA Gent, gdzie grał w latach 1935-50 i rozegrał 266 meczów strzelając 113 bramek. W KRC w okresie 1953-54. W reprezentacji Belgii 20 spotkań i osiem goli. Jak widać bardzo bramkostrzelny piłkarz. Po zakończeniu kariery piłkarskiej zajął się trenowaniem. Zmarł w 2008 r. w swojej ukochanej Gandawie.

Robert Mambo Mumba – Kenijski pomocnik ur. w 1978 r. w Mombasie. W barwach „Buffalos” w latach 2000-04 (5/0), w międzyczasie wypożyczony do KRC (sezon 2001/02), gdzie rozwinął skrzydła – w 22 meczach trafiał do siatki rywali osiem razy. Ostatnio w szwedzkim klubie Dalkurd FF. W reprezentacji Kenii rozegrał aż 54 mecze i zdobył 10 bramek.

Maurice Willems – Napastnik ur. w 1929 r. W trakcie swojej kariery reprezentował tylko dwa kluby – KAA Gent (1952-62) i KRC Gent-Zeehaven (1962-64). W roku 1957 został królem strzelców I ligi belgijskiej z 35 bramkami na koncie. W kadrze swojego kraju rozegrał trzy mecze i strzelił cztery gole!

Kibice
Oba kluby mają swoich kibiców. Przytłaczającą większość w Gandawie posiada KAA Gent. Ich fani dominują w mieście i w całej Flandrii Wschodniej.

Sympatycy KRC to głównie ludzie starsi oraz mieszkańcy okolic stadionu w dzielnicy Oostakker. To głównie „piknikowa” grupa. KRC to klub typowo rodzinny, stroniący od awantur i nie posiadający typowego „młyna”.
Nie znaczy to jednak, że kibice „Szczurów” nie jeżdżą za swoją drużyną po kraju i nie dopingują zespołu. Wręcz przeciwnie. Sympatycy klubu są zrzeszeni w dwóch zorganizowanych grupach. Pierwsza z nich powstała w 1980 r. i nazywa się „de Racingvrienden”, posiada ona ponad 100 członków. Druga to „de Stroppen”, powstała w 1997 r., a ich ilość określa się na ok. 50 fanów. „De Stroppen” odpowiedzialni są za doping i wyjazdy.

74454

Fani KAA, to licząca się grupa w kibicowskiej Belgii. Nieobce jest im hasło „Ultras”, wiedzą co to pirotechnika, oprawy, donośny doping i liczne wyjazdy. Zorganizowanych grup kibiców jest w tym klubie ok. 25. Praktycznie w każdym mieście prowincji jest zorganizowany fan-club zrzeszający od kilkudziesięciu do kilkuset członków.

7

Ciekawostką jest fakt, że każda zorganizowana ekipa ma swój pub, w którym fani się spotykają i przy kuflu dyskutują o piłce i nie tylko…
W trzynastu miejscowościach Flandrii Wschodniej działają takie puby, bary i tawerny, a w samej Gandawie jest ich aż dziewięć. Każdy z nich rzecz jasna skupia oddzielną zorganizowaną grupę. Co kraj to obyczaj…

IMG_3684-816x544

Dariusz Kimla