Derby (39). IFK Malmö – Malmö FF

Dziś wycieczka do Szwecji, do miejscowości Malmö, gdzie również rozgrywane są piłkarskie derby. Oba kluby są w posiadaniu swoistego rekordu – ich stadiony, to najbliżej siebie położone tego typu obiekty na świecie! Zaczynamy.

Malmhaug
Malmö, to miasto położone na południu Szwecji na półwyspie Skania. Liczy ok. 300 tys. mieszkańców. Zostało założone na początku XII w. i aż do podpisania traktatu w Roskilde w 1658 r. było to miasto duńskie!

Ciekawostka, to tamtejszy klimat. W lecie słońce świeci po 17 godz. na dobę, a w zimę temperatura rzadko spada poniżej zera. Nie taka mroźna ta Skandynawia. Przynajmniej w tamtym rejonie…

2

Malmö znajduje się na trasie tzw. Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Jest to trasa turystyczna obejmująca 34 miasta wokół Morza Bałtyckiego. Jak wskazuje nazwa, w miastach tych można zobaczyć ceglane perełki architektoniczne w stylu gotyckim. To wystarczająca zachęta by odwiedzić Malmö.
Tytułowy „Malmhaug”, to pierwsza nazwa miasta. Oznaczała w dosłownym tłumaczeniu „kopiec piasku”.

Żółci i Niebiescy
Idrottsfoereningen Kamraterna Malmö został założony 23 kwietnia 1899 r. Miejscem powstania była Szkoła Łacińska, a pierwszym przewodniczącym został Victor Peterson. Pełna nazwa, to w wolnym tłumaczeniu „Towarzystwo Aktywności Sportowej w Malmö”.

Podczas Mistrzostw Świata w 1958 r., w meczu grupowym RFN – Argentyna, piłkarze z Ameryki Płd. zapomnieli o drugim komplecie strojów. Ostatecznie pożyczyli koszulki od piłkarzy IFKM i zagrali w żółtych koszulkach! Te, szczęścia nie przyniosły, Argentyńczycy przegrali 1:3…

Barwy klubu to kolory żółty, niebieski i biały.

Przydomki: „Di Gule” (Żółci) i „Kanariefaaglarna” (Kanarki).

IFK swoje mecze rozgrywa na Malmö Stadion, który może pomieścić 27,5 tys. widzów.

4


U góry: Malmö Stadion, na dole: Swedbank Stadion

Malmö Fotbollfoerening powstał 24 lutego 1910 r. Jeden ze szkolnych klubów piłkarskich był prekursorem MFF. Klub ten zwał się BK Idrott. W roku 1909 rzeczona drużyna młodych piłkarzy dołączyła do IFK Malmö. Z powodu różnicy zdań, zawodnicy BK szybko opuścili IFK i założyli własny klub. W ten oto sposób powstał Malmö FF. Pierwszym prezesem został Werner Maartensson.

W MFF grali m.in. Zlatan Ibrahimović (wychowanek) i Jari Litmanen. Co ciekawe, obaj znakomici napastnicy grali również w Ajaxie i Barcelonie.

Barwy klubu: błękitna i biała.

Przydomki: „Di blaae” (Niebiescy) i „Himmelsblaatt” (Błękitni).

MFF spotkania rozgrywa na Swedbank Stadion, na którym może zasiąść 24 tys. kibiców.

Odległość między stadionami w linii prostej wynosi ok. 90 metrów!

Trofea
Malmö FF, to kolekcjoner piłkarskich laurów. Jest rekordzistą Szwecji, jeśli chodzi o krajowy Puchar, a w tytułach mistrzowskich zajmuje I miejsce wraz z IFK Göteborg.

Sezon 1978/79 przeszedł do historii szwedzkiego futbolu klubowego. To właśnie wtedy Malmö FF doszło do finału Pucharu Europy (to dotychczas jedyny taki wyczyn klubu z tego kraju). „Di blaae” wyeliminowali kolejno: AS Monaco, Dynamo Kijów, Wisłę Kraków i Austrię Wiedeń. W finale nie sprostali znakomitemu wtedy Nottingham Forest. Anglicy wygrali 1:0.

5

Kiedy gracze Forest odmówili gry o Puchar Interkontynentalny, zastąpili ich Szwedzi z MFF. Tego Pucharu również nie zdobyli (porażki z paragwajskim Club Olimpia 0:1 i 1:2).

Klub grał 70 sezonów w najwyższej klasie rozgrywek w Szwecji.

IFK Malmö nie ma na koncie żadnego klasycznego trofeum, ale także ma się czym pochwalić; w roku 1960 klub został wicemistrzem Szwecji. Nieco skromne osiągnięcie, ale liczy się, że takowe jest.

1957-16

Klub grał przez 13 sezonów w I lidze szwedzkiej.

Malmö FF
Mistrzostwo Szwecji – 18 razy
Puchar Szwecji – 14 razy
Łącznie – 32 trofea

Derby w liczbach
Łącznie derby między omawianymi klubami, rozgrywane były 61 razy. Lepszym bilansem może się pochwalić młodszy z nich – 32 wygrane, przy 19 zwycięstwach IFK i 10 remisach.

Pierwsze derby miały miejsce prawie 105 lat temu – 27 czerwca 1911 roku obie drużyny trafiły na siebie w ćwierćfinale mistrzostw regionu. MFF wygrali 4:2.

Najwyższe zwycięstwo IFK to 5:0 (1927 r.), natomiast MFF – 4:0 w 1918 r.

6

Grali w obu klubach
Piłkarzy grających w obu zespołach z Malmö było kilkunastu. Oto trójka z nich. Trzy pokolenia i trzy różne pozycje na boisku:

Pontus Jansson – Obrońca ur. w 1991 r. w Arloev. Siedmiokrotny reprezentant Szwecji, od ub. roku w Torino. W reprezentacjach młodzieżowych swojego kraju 37 meczów i cztery gole. W Malmö FF w latach 2009-14 (129/7). W międzyczasie wypożyczony do IFK (9/4). Trzykrotny mistrz Szwecji.

Hasse Mattisson – Pomocnik ur. w 1972 r. w Malmö. Ikona MFF, przez trzy lata kapitan drużyny, ulubieniec publiczności. W tym klubie zaczynał seniorską karierę, spędził tam aż 10 lat (1996-06). W tym okresie 201 oficjalnych meczów w błękitnym trykocie i 21 goli. W IFK przez chwilę w 2009 r., jako grający trener. Nie doszedł do porozumienia z włodarzami klubu i szybko odszedł. Ostatnio trenował FC Rosengård 1917.

Nils-Aake Sandell – Napastnik ur. w 1927 r. w Lund. Niezwykle bramkostrzelny piłkarz, legenda szwedzkiej piłki. W IFK przez kilka sezonów (brak wiarygodnych danych), tam 60 rozegranych spotkań i aż 73 bramki! W barwach rywali dwukrotnie; 1952-56 i epizod w 1958 roku. Dla tego klubu w sumie 72 spotkania i 64 gole. Oprócz tego, iż reprezentował oba kluby na murawie, to dodatkowo był ich trenerem! W reprezentacji 20 meczów i… 20 trafień. Brązowy medalista IO w Helsinkach 1952. Pan Sandell zmarł w 1992 r.

Kibice
Szwedzka scena kibicowska jest wysoko rozwinięta i fani w tym kraju wiedzą na czym polega ruch „Ultras”. Nie inaczej jest w przypadku Malmö, a ściślej – Malmö FF. Po kolei…

1

Kibice obu klubów istnieją, ale proporcje liczbowe dzielące fanów są ogromne. IFK, z racji na to, iż od kilkudziesięciu lat nie grają w I lidze, stracili swoich sympatyków, natomiast MFF, jako jeden z najlepszych szwedzkich klubów wciąż zyskuje na popularności. Nie zawsze jednak tak było.

Do lat 70. ub. wieku, kibice IFK mieli liczną rzeszę widzów, na mecze przychodziło ich po kilkanaście tys., teraz pozostała ich dosłownie garstka… Na stadionie nie ma typowego „młyna”, a kilkuset fanów na meczach tej drużyny wygląda niezbyt okazale. Zwłaszcza, że obiekt jest przecież dość duży.

9

Co innego Malmö FF. Kilka tys. fanatyków, głośny doping i ciekawe oprawy – to wizytówka kibiców tego utytułowanego klubu.

Kibice MFF specjalizują się w ciekawych choreografiach ułożonych głównie z chorągiewek na kijach, tzw. machajek. Obrazki, które tworzą fani są naprawdę imponujące, co widać na zdjęciach.
Nieobca jest tam również pirotechnika, lecz rygorystyczne prawo i restrykcje nie ominęły również i tego rejonu Skandynawii. Kary grzywny, zakazy stadionowe, sądy. Skąd my to znamy…

rrr

Oficjalna grupa kibicowska w Malmö FF, to „MFF Support” założony w 1992 r. Mniej oficjalne, ale liczne i konkretne ekipy, to „Supras Malmö” powstała w 2003 r., „Rex Scania” i „MFF Tifosi 96”. Wszystkie te grupy są odpowiedzialne za wyjazdy, doping i oprawy.

Aktualnie nie ma zażartej rywalizacji między kibicami obu teamów, ale w przeszłości, gdy IFK byli liczącą się siłą w mieście, nierzadko dochodziło do awantur. Fani nie przepadali za sobą, ujmując rzecz łagodnie. Działo się tak głównie za sprawą incydentu z 1934 r. Malmö FF zdegradowano karnie z I ligi. Chodziło o nieprawidłowości finansowe. Podobno zgłoszenie do Szwedzkiego Związku Piłki Nożnej zgłosili piłkarze… IFK Malmö.

1417762_619696921402291_241726431_o

Dariusz Kimla