Derby (7). Bayern Monachium – TSV 1860 Monachium

Dziś historia rywalizacji dwóch ekip z Monachium; świeżo upieczony zdobywca Pucharu Europy, Bayern kontra TSV 1860 Monachium. Ein, zwei, drei, start.

Stolica Bawarii
Monachium, to stolica kraju związkowego Bawaria i rejencji Górna Bawaria. Liczy sobie prawie 1,4 mln mieszkańców. Jest położone na Wyżynie Bawarskiej nad rzeką Izarą. Miasto powstało w 1158 r. założone przez Henryka Lewa, bawarskiego księcia. Nazwa oznacza „mnisi”, założone było bowiem przy klasztorze benedyktyńskim.
W roku 1972 Monachium było gospodarzem Igrzysk Olimpijskich.

München1

Krótka historia obu klubów
Fußball-Club Bayern München powstał 27 lutego 1900 roku podczas spotkania w restauracji Gisela w Monachium. Klub założył Franz John i od razu został on pierwszym prezydentem. Współzałożycielami a zarazem pierwszymi zawodnikami byli: Pollack, Fritz i Karl Wamslerowie, Schmid, Ringler, Focke, Francke, Friedrich, Nägele oraz Zöpfel.

Pierwszy triumf w kraju, to Mistrzostwo Niemiec wywalczone w 1932 r. Dotychczas klub wywalczył 23 tytuły i jest rekordzistą pod tym względem w kraju naszych zachodnich sąsiadów. Podobnie zresztą rzecz się ma, jeśli chodzi o Puchary Niemiec – 16 triumfów i również rekord w kraju.
Na arenie międzynarodowej, pierwszy laur, Bayern zanotował w 1967 r., kiedy wygrał w finale Pucharu Zdobywców Pucharów z Rangers FC 1:0 po bramce Rotha w 108. minucie. Największe sukcesy, przyszły jednak kilka lat później. Trzykrotne zwycięstwo z rzędu w walce o Puchar Mistrzów (1974, 1975, 1976), potwierdziło, że Bayern, to drużyna klasowa, z którą musi się liczyć każdy w Europie. Później klub dołożył do kolekcji jeszcze dwa owe najważniejsze Puchary, czym zrównał się z LFC.

Bayern, z jęz. niemieckiego znaczy „Bawaria”.

Barwy klubu, to kolory czerwony i biały.

Przydomki – Der FCB, FC Hollywood, Stern des Südens (Gwiazda Południa), Die Roten (Czerwoni).

Drużyna swoje mecze rozgrywa na nowym stadionie Allianz Arena, który może pomieścić prawie 71,5 tys. widzów.

Allianz_Arena_Pahu

Turn– und Sportverein München von 1860 powstał (po raz pierwszy) 15 lipca 1848 r., jednak musiał niedługo później zakończyć działalność wskutek …„republikańskich poglądów”!
Za właściwą datę powstania uważa się 17 maja 1860 roku, kiedy to klub został reaktywowany.
Pierwsza nazwa: Verein Körperliche Ausbildung München.

Sekcja piłkarska powstała 39 lat później – 25 kwietnia 1899 r. i wtedy klub zmienił nazwę na „Fussballabteilung” i nosił ją przez 20 lat.

Klub od początku jest znany w Niemczech i całej Europie, jako „Die Löwen” (Lwy). Inny przydomek – Die Sechzger.

Największe sukcesy, klub święcił w latach 60., gdy zdobył Puchar Niemiec (1964) i Mistrzostwo kraju (1966). Klubowi udało się zdobyć wtedy Puchar po raz drugi i ostatni (wcześniej triumf w Pucharze w 1942), natomiast Mistrzostwa kraju nigdy wcześniej, ani później drużyna już nie zdobyła.
Największy sukces międzynarodowy to finał Pucharu Zdobywców Pucharów w roku 1965, gdzie drużyną lepszą od „Lwów” okazał się londyński West Ham United, który wygrał 2:0 „u siebie” – na słynnym stadionie Wembley.

TSV rozgrywa swoje mecze na tym samym stadionie co derbowy rywal.

Trofea
Bardziej utytułowany jest oczywiście Bayern i rywalizacja z takim klubem zawsze bywa trudna, ale TSV posiadając trzy trofea krajowe, także ma jakiś wkład w historię niemieckiej piłki.

Bayern ma na koncie prawie wszystkie klasyczne trofea. Brakuje tylko Superpucharu Europy o który klub grał czterokrotnie. Może w tym roku się uda…

fcb_1860_321

Bayern Monachium
Mistrzostwo Niemiec – 23 razy
Puchar Niemiec – 16 razy
Puchar Ligi Niemieckiej – 6 razy
Superpuchar Niemiec – 5 razy
Puchar Mistrzów – 5 razy
Puchar Zdobywców Pucharów – 1 raz
Puchar UEFA – 1 raz
Puchar Interkontynentalny – 2 razy
Łącznie – 59 trofeów (50 krajowych i 9 międzynarodowych)

TSV 1860 Monachium
Mistrzostwo Niemiec – 1 raz
Puchar Niemiec – 2 razy
Łącznie – 3 trofea (wszystkie krajowe)

Münchner Stadtderby
Łącznie oba kluby grały ze sobą 205 razy.

Bayern wygrywał 106 meczów, remisów było 50, natomiast TSV 1860 wygrał 49 spotkań derbowych.

Najwięcej bramek padło w derbach towarzyskich w 1915 r., kiedy to TSV wygrał na boisku rywala aż 9:4.

Najwyższe zwycięstwo bardziej utytułowanego z rywali, to mecz o mistrzostwo Bawarii w 1909 r. – wynik 7:0.

Najwyższe zwycięstwo TSV, to wspomniane wcześniej 9:4.

Pierwsze Münchner Stadtderby zanotowano 21.IX.1909 r., kiedy to w spotkaniu o mistrzostwo Monachium, Bayern ograł rywali 3:0.

kahn-derby-1860

Grali w obu klubach
Oto kilku piłkarzy grających dla obu klubów ze stolicy Bawarii:

Franz Beckenbauer – zdziwieni? Spokojnie zaraz wyjaśnię, o co chodzi. „Kaiser” nie zagrał nigdy w barwach „Lwów”, chociaż bardzo chciał. Wiąże się z tym ciekawa historia, a my lubimy przecież takie. Przyszły „Cesarz” zaczął grać w piłkę w 1954 r. w wieku lat trzynastu w młodzieżowej drużynie SC Monachium ’06.

Jako nastolatek Beckenbauer był zagorzałym fanem TSV 1860 Monachium, wówczas dominującej siły w mieście, nawet po degradacji z Oberligi Sud. „To było zawsze moje marzenie zagrać dla Lwów” – nawet po latach przyznaje Franz. Dlaczego więc w roku 1959 dołączył do Bayernu Monachium, a nie do TSV? Powód, to wydarzenia podczas młodzieżowego turnieju dla piłkarzy do lat 14 w niedalekim Neubiberg. Po tym turnieju przyszły „Kaiser” miał zamiar przejść z SC do TSV. Ale traf chciał, że jego drużyna spotkała się w finale właśnie z Lwami. Finał przebiegał w nerwowej atmosferze, przepychali się zwłaszcza środkowy obrońca z Beckenbauerem, który wówczas grał w ataku. Było tak ostro, że młody „Cesarz” zdecydował się przejść do Bayernu zamiast grać w drużynie, z której członkami właśnie bił się na pięści.

Reszta jest historią. Beckenbauer rozegrał w biało-czerwonych barwach 528 meczów, strzelając 77 bramek. Trzykrotnie wygrał Puchar Klubowych Mistrzów Europy i dwa razy został wybrany najlepszym europejskim piłkarzem. Dziś jest prezesem Bayernu…

Udo Horsmann – zdobywał Puchar Klubowych Mistrzów Europy w szeregach Bayernu w roku 1976, w którego barwach rozegrał 229 meczów. Na piłkarskiej emeryturze wylądował w TSV, gdzie rozegrał jeden sezon 1985/86.

Jens Jeremies – urodzony w Görlitz futbolista obarczany zadaniami defensywnymi. Z Dynama Drezno, gdzie startował do kariery, przeszedł do TSV w 1995 r. Tam grał przez trzy sezony (86/3). Potem przeszedł do bardziej sławnego rywala, gdzie grał przez sezonów dziewięć (248/17).
W międzyczasie wziął udział w ME w latach 2000 i 2004 oraz w MŚ 1998 i 2002 (wicemistrzostwo). Musiał przedwcześnie zakończyć karierę w wieku 32 lat. Roman Hurkowski mówił o nim tylko w ciepłych słowach, a obaj panowie spotkali się podczas MŚ do lat 20, które odbyły się w Kanadzie w roku 2007.

Jupp Kappelman – trzykrotny zdobywa Pucharu Europy z Bayernem w latach 1974-76. Oglądał z ławki triumf drużyny RFN w MŚ 1974. Na koniec kariery przeszedł do TSV, gdzie rozegrał dwa sezony. Dziś jest ortopedą.

Monachium kibicowsko
W Monachium większą sympatią jest darzony TSV, który może się pochwalić większą rzeszą fanów, niż derbowy przeciwnik.

Ola-Kamara-till-1860-Munchen

Kibice obu drużyn stwarzają na swoim stadionie ciekawą atmosferę – oflagowane trybuny, gromki doping i kolorowe choreografie, oraz to, czego mogą Niemcom pozazdrościć inne kraje europejskie: najwyższa frekwencja stadionowa na naszym kontynencie…

1tifofoto1xs

Zorganizowane grupy fanów TSV 1860, to: ARGE, Aktive Amateurefans, Allesfahrer, Cosa Nostra, Löwenfans gegen Rechts, PRO1860 i Southside Supporters.

munchen1860_navijaci_merkur-online.de

Zorganizowane grupy kibiców Bayernu: Schickeria München, Red Monachium ’89, ’73 Südkurve, Munichmaniacs 1996, Service Crew Monachium, Red Angels, Tavernen Crew München i Red Sharks.

bayernmunchenfans42

Bayern posiada ok. 150 tys. członków i 2,5 tys. fanklubów w całych Niemczech, co stanowi największą rzeszę kibiców jednego klubu w tym kraju.

dziara

Kibice obu klubów (a przynajmniej większość grup) żyją ze sobą w zgodzie.

729384567-bayern-1860-P0NTbvLu309

Dariusz Kimla