Dzisiejszy mecz. Rosja (U-21) – Polska (U-21) 2:2

Mało brakło, byśmy przywieźli z Rosji komplet punktów…

1. W grupie 5. byliśmy liderami po zwycięstwach nad Łotwą (1:0) i Estonią (4:0). Wyprzedzaliśmy Bułgarię i Rosję (4 pkt), Łotwę, Serbię (po 1 pkt) oraz Estończyków (0 pkt).

2. W porównaniu do młodzieżowego Euro, z którego odpadliśmy po porażce 0:5 z Hiszpanią, Michniewicz nie mógł już skorzystać z Dawida Kownackiego, Szymona Żurkowskiego, Bartosza Kapustki, Krystiana Bielika, Mateusza Wieteski, Pawła Bochniewicza, Filipa Jagiełły i Konrada Michalaka. Sebastian Szymański grał w meczu pierwszej reprezentacji.

3. Ponoć to pokolenie jest w rosyjskim futbolu wyjątkowo utalentowane. Już po 120 sekundach w dobrej okazji znalazł się Nail Umjarow, ale strzelił nad poprzeczką.

4. 0:1! Sensacja na stadionie w Jekaterynburgu. W 10. minucie z prawej strony zacentrował Robert Gumny, piłkę jeszcze musnął Patryk Klimala (na zdjęciu), a piłkę do siatki głową skierował Igor Diwiejew, podstawowy stoper CSKA Moskwa.

5. Aleksandr Maksimenko był w wielkich opałach. Najpierw wybronił bombę Patryka Dziczka (poprzedziło ją świetne ofensywne wejście Kamila Pestki), potem w tej samej akcji efektownie sparował techniczny strzał Mateusza Bogusza w dalszy róg.

6. 1:1! W 25. minucie Kamil Grabara wyszedł do długiego podania na piętnasty metr. Zderzył się z Sebastianem Walukiewiczem. Do piłki dopadli Rosjanie. Strzał Magomieda-Szapiego Sulejmanowa zablokował Pestka, ale uderzenie Daniła Utkina już znalazło drogę do siatki.

7. Grabara chciał odkupić winy za zawaloną bramkę, zaś koledzy szybko dali mu szansę do rehabilitacji. Próbowali Sulejmanow (z dystansu), Utkin (ze środka pola karnego), Umjarow (z okolic narożnika pola karnego) oraz Aleksandr Łomowickij (głową). Golkiper Huddersfield Town był na posterunku.

8. 1:2! Doliczony czas pierwszej połowy – Bogusz odzyskał piłkę 40 metrów od naszej bramki, podciągnął dobre 30 metrów i posłał prostopadłą piłkę między stoperów. Do podania doszedł Klimala i pewnym, mocnym strzałem pokonał Maksimenkę.

9. Po zmianie stron Rosjanie rozpoczęli od świetnego zagrania Umjarowa i minimalnie niecelnego uderzenia Łomowickiego. Potem w doskonałej okazji 10 metrów od bramki spudłował Fiodor Czałow. Mieliśmy mnóstwo szczęścia, bo 21-letni napastnik CSKA Moskwa w ubiegłym sezonie trafiał do siatki Realu Madryt, Viktorii Pilzno, Beşiktaşu i Arsenalu.

10. W 63. minucie wymieniliśmy kilka podań pod bramką Rosjan. Po mocnej centrze z prawej strony i główce Klimali „Sborną” uratował słupek.

11. W 69. minucie Paweł Tomczyk z ośmiu metrów zamiast do bramki trafił w stojącego na linii strzału Romana Jewgieniewa.

12. 60 sekund później Bogusz z rzutu wolnego z ostrego kąta zmusił do wysiłku Maksimenkę, przejęliśmy piłkę i po wrzutce Kamila Jóźwiaka, Tomczyk niecelnie strzelił głową.

13. Grabara na raty łapał strzał Sulejamanowa z rzutu wolnego. Zdążył chwycić piłkę przed nacierającym Umjarowem.

14. Im mniej czasu było do końca, tym bardziej bezradni byli Rosjanie. Dziwiła pasywność Polaków, którzy rzadko utrzymywali się przy piłce, często oddając ją w niegroźnych sytuacjach.

15. W 89. minucie znów pograł duet z Poznania: Jóźwiak – Tomczyk. Temu drugiemu kąt mocno skrócił Maksimenko i skończyło się na kornerze.

16. 2:2! Niewykorzystane sytuacje zemściły się okrutnie w doliczonym czasie gry. Lewą stroną Karolowi Fili uciekł Maksym Głuszenkow i dokładnie zacentrował, a nabiegający na piłkę Sulejmanow głową skierował piłkę do siatki.

17. Po zdobyciu gola doszło do przepychanek – skończyło się na kilku żółtych kartkach dla obu stron.