Egzotyka z Ligi Europy

Na Stary Kontynent ciągną gracze z różnych zakątków świata. Przegląd zaczynamy od Angoli, kończymy na Zambii…

W fazie grupowej drugiego w hierarchii z europejskich pucharów uczestniczy 48 drużyn. W ich kadrach można znaleźć zawodników z mniej lub bardziej rozpoznawalnych piłkarsko krajów na świecie. Wybraliśmy kilkanaście – naszym zdaniem – najbardziej egzotycznych przykładów.

Angola
Bastos – 26-letni obrońca nie może się przebić do składu rzymskiego Lazio. Wcześniej był podstawowym zawodnikiem rosyjskiego Rostowa.

Antyle Holenderskie
Jeremy de Nooijer
– 25-letni pomocnik latem zamienił Lewskiego Sofia na Sheriffa Tyraspol.
Rhu-endly „Cuco” Martina – przeszedł do Evertonu z Southampton. 28-latek regularnie grywa w pucharach na lewej obronie ekipy z Goodison Park.

Burkina Faso
Cyrille Bayala
– kolejny gracz z Tyraspolu. Strzelił Legii gola w eliminacjach Ligi Europy, który dał Sheriffowi przepustkę do fazy grupowej Ligi Europy.
Wilfried Balima – 32-latek, który z Sheriffem Tyraspol wyrzucił warszawską Legię za burtę europejskich pucharów. Wywalczył dziewięć tytułów mistrza Mołdawii.

Demokratyczna Republika Konga
Ziguy Badibanga
– 25-letni napastnik (na zdjęciu) urodził się w Belgii. Gra w mołdawskim Sheriffie Tyraspol.
Cédric Bakambu – 26-latek w barwach Villarreallu błyszczy skutecznością. W ośmiu meczach tego sezonu trafił osiem razy.

Junior Kabananga – 28-letni rosły i potężnie zbudowany napastnik FK Astana dał się poważnie we znaki defensywie warszawskiej Legii. W 2017 roku strzelił dla ekipy z Kazachstanu już 16 bramek.
Joël Kiassumbua – w tej edycji LE 25-latek jest rezerwowym bramkarzem FC Lugano.
Jody Lukoki – niewysoki 24-latek próbuje strzelać bramki dla Łudogorca Razgard.
Dieumerci Mbokani – 31-letni napastnik odbudowuje się w Dynamie Kijów po nieudanej przygodzie z Hull City.

Gabon
Guélor Kanga Kaku
– z ręką na sercu: ilu piłkarzy z Gabonu, oprócz Pierre’a-Emericka Aubameyanga, potraficie wymienić? Filigranowy (167 cm) pomocnik Crvenej zvezdy ma 27 lat, wcześniej nie przebił się do pierwszego składu FK Rostow.

Gambia
Ali Sowe
– wysoki (191 cm) napastnik do tej pory grywał głównie w Serie B i C. Stamtąd 23-latek przeszedł do Skënderbeu Korcza i chyba nie żałuje. Będzie miał okazję gry z Partizanem, Young Boys Berno i Dynamem Kijów.

Gruzja
Guram Kaszia
– Gruzja to egzotyka? W tej chwili piłkarsko zdecydowanie tak. 30-letni stoper w SBV Vitesse gra już ósmy sezon. Jest podstawowym zawodnikiem holenderskiej drużyny.
Solomon Kwirkwelia – środkowy obrońca jest podstawowym graczem moskiewskiego Lokomotiwu. 25-latek przyszedł do stolicy Rosji z Kazania.

Irak
Brwa Nouri
– 30-latek w Szwecji gra od 2008 roku. Pomocnik jest podstawowym graczem Östersunds FK.

Iran
Saman Ghoddos
– 23-letni napastnik stanowi o sile ataku Östersunds FK. W tym sezonie siedmiokrotnie trafił do siatki w lidze.

Kanada
Milan Borjan
– zanim wielkolud z kraju klonowego liścia przeszedł do Crvenej zvezdy, z powodzeniem radził sobie w kieleckiej Koronie. O dziwo, 30-latek gra w czołowej ekipie Serbii bardzo dużo.

Komory
Fouad Bachirou
– do Östersunds FK urodzony we Francji 27-letni pomocnik przyszedł cztery lata temu. Gra coraz więcej.

Kongo
Marvin Baudry
– 27-latek w dwóch poprzednich sezonach był wiodącym graczem belgijskiego SV Zulte Waregem. W tym sezonie spuścił z tonu i mecze Ligi Europy ogląda z perspektywy ławki rezerwowych.

Kosowo
Valon Berisha
– 24-latek urodził się w szwedzkim Malmö. Od pięciu sezonów stanowi o sile drugiej linii mistrza Austrii, Red Bull Salzburg.
Bajram Jashanica – 27-letni defensor jest podstawowym graczem albańskiego Skënderbeu Korcza.
Milot Rashica – ma 21 lat i jest pewniakiem w ataku SBV Vitesse. W tym sezonie w dziewięciu meczach strzelił trzy bramki.

Libia
Ismael Tajouri
– pomocnik ma 23 lata i całą karierę spędził w Austrii. Od roku gra w Austrii Wiedeń i jest podstawowym zawodnikiem.

Madagaskar
Anicet Abel Andrianantenaina
– 27-latek to chyba najbardziej egzotyczny „okaz” na naszej liście. W Polsce pewnie byłby traktowany jako ciekawostka przyrodnicza, gdyby nie fakt, że na początku sezonu wygrywał rywalizację o miejsce w podstawowym składzie Łudogorca Razgard z naszym Jackiem Góralskim. Wyobrażacie sobie Dariusza Szpakowskiego wymawiającego jego nazwisko?

Malta
André Schembri
– 31-letni Maltańczyk trochę pozwiedzał Europę. Pomocnik grał na Węgrzech (Ferencvárosi TC), w Grecji (Panionos GSS), na Cyprze (Omonia Nikozja) i w Portugalii (Boavista FC). I wszędzie był podstawowym graczem. Teraz błyszczy w barwach Apollonu Limassol, gdzie w Lidze Europy gra niemal od deski do deski.

Mołdawia
Alexandru Epureanu
– 31-letni obrońca jest podstawowym graczem İstanbul Başakşehir. Ezgotyka? Każdy Mołdawianin poza kadrą Sheriffa Tyraspol to egzotyka w najczystszej postaci.

Syria
Gabriel Somi
– 26-letni lewy obrońca zadomowił się w Szwecji. Na razie siedzi na ławce Östersunds FK i w Europie grywa rzadko. W lidze w tym sezonie strzelił trzy gole.

Uganda
Ronald Mukiibi
– od wielu lat gra w Szwecji. Szkoleniowiec Östersunds FK często stawia na 26-letniego defensora.

Uzbekistan
Witalij Denisow
– urodzony w Taszkiencie 30-letni boczny obrońca rozpoczął szósty sezon w barwach Lokomotiwu Moskwa. W tym sezonie grywa mniej.

Zambia
Patson Daka
– 19-letni napastnik dopiero przebija się do drużyny FC Salzburg. Czas pokaże czy będzie z niego drugi Kalusha Bwalya.

Grzegorz Ziarkowski