Euronotatnik (11)

Już wszystko wiadomo – dalej grają Węgrzy, Islandczycy, Belgowie i Włosi. Rzutem na taśmę awans z trzecich miejscy wywalczyli Portugalczycy i ekipa Irlandii.

Grupa E
Włochy – Irlandia 0:1

1. Włosi byli pewni awansu, Irlandczycy mieli na koncie jedynie punkt.
2. W pierwszej połowie drużyna z zielonej wyspy była bliższa strzelenia gola – minimalnie chybił Jeff Hendrick, Salvatore Sirigu przeniósł nad poprzeczkę bombę Daryla Murphy’ego, a sędzia Ovidiu Hategan nie podyktował „jedenastki” za ewidentny faul na Jamesie McCleanie.
3. W 77. minucie Lorenzo Insigne „ostemplował” słupek irlandzkiej bramki.
4. 0:1! Robbie Brady na pięć minut przed końcem uprzedził głową niemrawego Sirigu i celnym uderzeniem zakończył centrę Aidena McGeady’ego. Minutę wcześniej kapitalnej okazji po błędzie Leonardo Bonucciego nie wykorzystał Wes Hoolahan.
5. „Polska” grupa eliminacyjna była naprawdę silna – wszystkie trzy drużyny, które awasnowały do finałów (Niemcy, Polska, Irlandia) zagrają w 1/8 finału.

james-mccarthy-republic-of-ireland-simone-zaza-italy-euro-2016_3488799

Grupa F
Szwecja – Belgia 0:1

1. Szwedzi podczas tych mistrzostw rozczarowują. Podopieczni Erika Hamrena wywalczyli ledwie punkt w dwóch meczach.
2. Na początku spotkania Thibaut Courtois fantastyczną interwencją zatrzymał strzał Markusa Berga.
3. Więcej z gry mieli Belgowie, ale do przerwy w Nicei nie padł ani jeden gol.
4. Zlatan Ibrahimović w końcu trafił do siatki, ale… ze spalonego.
5. Belgowie przeważali – po strzałach Kevina de Bruyne i dwóch Romelu Lukaku piłka nie wpadła do bramki Andreasa Isakssona.
6. 0:1! Radja Nainggolan idealnie trafił przy słupku w 84. minucie!
7. Jedynym przedstawicielem Trzech Koron, który coś ugrał na tym Euro jest Lars Lagerbaeck, selekcjoner reprezentacji… Islandii.

zlatan-ibrahimovic-sweden-italy_3485816

Grupa F
Islandia – Austria 2:1

1. W 2. minucie mogła paść najpiękniejsza bramka pierwszej fazy mistrzostw, ale uderzenie z dystansu Johanna Gudmundssona obiło poprzeczkę.
2. 1:0! W 18. minucie Jon Bodvarsson wykończył z zimną krwią akcję zapoczątkowaną dalekim wrzutem z autu.
3. W 37. minucie Szymon Marciniak podyktował rzut karny za faul Ariego Skulasona na Davidzie Alabie. Aleksander Dragović trafił z karnego w słupek.
4. 1:1! W 60. minucie indywidualną akcję celnym strzałem wykończył Alessandro Schoepf.
5. 2:1! W czwartej minucie doliczonego czasu gry kontra Islandczyków trzech na dwóch, którą celnym strzałem zakończył rezerwowy Arnor Traustason. Radość komentatora islandzkiej telewizji była bezgraniczna!

Grupa F
Węgry – Portugalia 3:3

1. 1:0! Po rzucie rożnym Balazsa Dzsudzsaka portugalscy obrońcy wybili piłkę przed pole karne, gdzie czyhał na nią Zoltan Gera. 37-latek huknął z powietrza nie do obrony. Była 19. minuta.
2. 1:1! Nani w 42. minucie błyskawicznie uderzył przy bliższym słupku po podaniu z głębi pola.
3. 2:1! Półtorej minuty po przerwie rzut wolny z 26. metrów egzekwował Dzsudzsak. Po rykoszecie od muru piłka wpadła do siatki obok rozpaczliwie interweniującego Rui Patricio.
4. 2:2! W 50. minucie Cristiano Ronaldo piętą zamienia na gola dogranie Joao Mario z prawej strony boiska.
5. 3:2! W 55. minucie Dzsudzsak z wolnego uderzył w mur, szybko przejął piłkę, wyrobił sobie pozycję i uderzył sprzed pola karnego. Po kolejnym rykoszecie piłka zatrzepotała w portugalskiej siatce!
6. 3:3! Ronaldo w 62. minucie strzelił głową po centrze Ricardo Quaresmy.