Finał Ligi Mistrzów. Paris Saint-Germain – Inter Mediolan 5:0

Demolka. Po raz pierwszy w historii PSG z Pucharem Mistrzów!

1. Dość nieoczekiwany skład miał finał tegorocznej Ligi Mistrzów. Po raz pierwszy od pięciu finałów nie grał w nich zespół z Anglii i z Hiszpanii. PSG ostatnio w finale grało w 2020 roku (porażka z Bayernem FC), zaś Inter w 2023 (porażka z Manchesterem City).

2. W tym sezonie PSG sięgnął po tytuł mistrza Francji, Inter został wicemistrzem Włoch, okazując się gorszym od Napoli.

3. Mecz rozpoczął się od przewagi drużyny Luisa Enrique, lecz mistrzowie Francji nie potrafili uderzyć w światło bramki.

4. W 11. minucie z prawej strony w pole karne Interu wbiegł Ousmane Dembélé, ale z jego uderzeniem bez problemu poradził sobie Szwajcar Yann Sommer.

5. 1:0! Kolejnego ostrzeżenia już nie było. Pograli sobie paryżanie – w pole karne zagrał Portugalczyk Vitinha, ładnie obrócił się z piłką Désiré Doué (na zdjęciu) i wystawił ją do pustej bramki Marokańczykowi Achrafowi Hakimiemu.

6. Piłkarze Interu wyglądali na zamroczonych, a PSG złapało wiatr w żagle. Gruzin Chwicza Kwaracchelia uderzał z lewej strony, ale wysoko nad bramką.

7. 2:0! Ależ kontra mistrzów Francji! Piłkę wyprowadził Kwaracchelia, potem prawą stroną pociągnął Dembélé i zagrał na lewo do niepilnowanego Doué, który – po rykoszecie od nogi Federico Dimarco – pokonał Sommera.

8. Inter próbował odpowiedzieć niecelną główką Francesco Acerbiego. Mediolańczycy postawili na stałe fragmenty gry – po kornerze w 35. minucie tuż obok słupka główkował Francuz Marcus Thuram.

9. Jednak to PSG kontrowało dużo groźniej i w 44. minucie Dembélé w ostatniej chwili został zablokowany, a chwilę później Doué kopnął płasko obok słupka. Jeszcze przed przerwą dwukrotnie (nogą i głową) niecelnie uderzał Kwaracchelia.

10. Po przerwie jako pierwszy uderzał eksgracz Napoli. Sobotniego wieczoru Gruzin nie miał najlepiej nastawionego celownika.

11. W 56. minucie w pole karne paryżan wbiegł reprezentant Polski, Nicola Zalewski. Nadzieję kadry Michała Probierza zablokował jednak Portugalczyk João Neves, a chwilę później były gracz Romy sfaulował Hiszpana Fabiána Ruiza i obejrzał żółtą kartkę.

12. Nerwowo nie wyrabiał też trener Interu Simone Inzaghi, który za żarliwe protesty także obejrzał żółty kartonik.

13. PSG było bliskie szczęścia, ale Hakimi strzelił obok dalszego słupka.

14. 3:0! To był mecz Doué! 19-latek z Angers podręcznikowo wykończył akcję, którą świetnym zagraniem piętą zapoczątkował Dembélé, a podciągnął i świetnie podał Vitinha.

15. W 70. minucie bliski podwyższenia wyniku był Bradley Barcola, który z pola karnego huknął nad poprzeczką.

16. 4:0! Nokaut! Kwaracchelia dopiął swego. Świetnie w tempo zagrał mu Dembélé, a gruziński skrzydłowy znakomicie wykorzystał sytuację sam na sam z Sommerem. Nie dziwi więc, że hiszpański szkoleniowiec PSG skakał niemal pod dach stadionu w Monachium.

17. Chwilę później strzał Thurama efektownie zatrzymał Włoch w bramce paryżan, Gianluigi Donnarumma. Celnie uderzył też Zalewski.

18. Barcola zabawił się z obroną wicemistrzów Włoch, ale z bliska nie trafił do bramki!

19. 5:0! Akcja rezerwowych dobiła mediolańczyków. Barcola zagrał do Senny’ego Mayulu, który z ogromną siłą uderzył przy bliższym słupku.

20. To pierwszy triumf PSG w finale Ligi Mistrzów. Jedynym europejskim trofeum w gablocie paryżan był dotychczas Puchar Zdobywców Pucharów z 1996 roku.

31 maja 2025, Allianz Arena w Monachium

Finał Ligi Mistrzów

Paris Saint-Germain – Inter Mediolan 5:0 (2:0)

Gole: Hakimi 12., Doué 20., 63., Kwaracchelia 73., Mayulu 86.

PSG: Gianluigi Donnarumma – Achraf Hakimi, Marquinhos, William Pacho, Nuno Mendes (78. Lucas Hernández) – João Neves (84. Warren Zaïre-Emery), Vitinha, Fabián Ruiz (84. Senny Mayulu) – Désiré Doué (67. Bradley Barcola), Ousmane Dembélé, Chwicza Kwaracchelia (84. Gonçalo Ramos).

Inter: Yann Sommer – Benjamin Pavard (54. Yann Bisseck; 62. Matteo Darmian), Francesco Acerbi, Andrea Bastoni – Densel Dumfries, Nicolo Barella, Hakan Çalhanoğlu (70. Kristjan Asllani), Henrikh Mkhitaryan (62. Carlos Augusto), Federico Dimarco (54. Nicola Zalewski) – Marcus Thuram, Lautaro Martínez.

Żółte kartki: Doué, Hakimi/Zalewski, Thuram, Acerbi.

Sędziował: István Kovács (Rumunia).

Widzów: 64 327.

Grzegorz Ziarkowski

Foto: facebook.com/Paris Saint-Germain