Królestwo za napastnika

Czy T-Mobile Ekstraklasa skazana jest na snajperów z importu? Sprawdzamy, czy polscy bombardierzy z niższych lig zasługują na szansę w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Z ciekawością śledziłem doniesienia z ostatnich dni, płynące z klubów polskiej ekstraklasy. Niemal każdy z nich jako priorytet transferowy ma wpisane pozyskanie skutecznego napastnika. Pierwsze przymiarki już były: w Podbeskidziu Bielsko-Biała testowany był wicekról strzelców ligi estońskiej Rimo Hunt, a Zagłębie Lubin sprawdzało najlepszego napastnika litewskiej ekstraklasy Nerijusa Valskisa. Z obu piłkarzy zrezygnowano. Z kolei inny goleador z krajów nadbałtyckich Łotysz Daniils Turkovs znalazł uznanie w oczach sztabu szkoleniowego GKS Bełchatów i wiosną będzie zakładał koszulkę „Brunatnych”.

Zastanawiam się, czy kluby T-Mobile Ekstraklasy monitorują rozgrywki niższych lig w kraju i na ile działają w myśl zasady „cudze chwalicie, swego nie znacie”. Wszak latem Jagiellonia Białystok znalazła w Dolcanie Ząbki Mateusza Piątkowskiego, który jesienią zdobył pięć bramek i zanotował kilka asyst. Ale to chyba wyjątek potwierdzający regułę. Ilu takich Piątkowskich biega po boiskach w kraju, nie wiadomo. Wobec tego może warto przyjrzeć się tym piłkarzom, którzy wyróżniają się skutecznością w ligach centralnych i międzywojewódzkich?

Nowe twarze? Zapomnijmy…
Klasyfikację najskuteczniejszych na zapleczu ekstraklasy otwiera 27-letni Dariusz Zjawiński (na zdjęciu) z Dolcanu Ząbki. To piłkarz, który w ekstraklasie rozegrał 22 mecze, ma na koncie nawet tytuł mistrza Polski z Legią w sezonie 2005/06. Jesienią zdobył 13 bramek dla klubu z Ząbek. Nie tak dawno czytałem o tym graczu, że warto znów dać mu szansę w ekstraklasie. Od siebie dodam, że z pewnością nie będzie gorszy od Alena Melunovicia, Donalda Djoussé czy Piotra Malinowskiego.

Dziewięć goli w I lidze zdobył Daniel Feruga (Energetyk ROW Rybnik). Tyle samo trafień zanotował Michał Mak (GKS Bełchatów). Ten pierwszy to 25-latek, który w barwach Ruchu Chorzów zanotował pięć meczów w ekstraklasie. Jeśli Feruga chce zaistnieć jeszcze w poważniejszej piłce, powinien jak najszybciej zmienić otoczenie. Z kolei Mak zapewne będzie sprzedawany w pakiecie z bliźniakiem Mateuszem. Coś mi się wydaje, że bracia z pominięciem ekstraklasy wylądują niebawem gdzieś na Zachodzie.

Z najlepszych strzelców pierwszej ligi wykreślam Arkadiusza Aleksandra i Zbigniewa Zakrzewskiego. Panowie są w takim wieku, że prochu już nie wymyślą. Ciekawi zawodnicy to dwumetrowiec z Płocka Marcin Krzywicki (27 lat, 20 meczów w ekstraklasie jako gracz Cracovii) oraz ci, którzy w najwyższej klasie rozgrywkowej jeszcze nie grali: 27-letni Paweł Smółka (GKS Tychy) i o rok młodszy Łukasz Nowak (Puszcza Niepołomice). Warto zwrócić uwagę na 20-letniego Łukasza Zwolińskiego (Górnik Łęczna) i o pięć lat starszych Grzegorza Piesio (Dolcan) oraz Rafała Kujawę (Termalica Nieciecza).

Młodzi w odwrocie
Niewiele zmienia się w drugiej lidze. Na czele snajperów grupy zachodniej znajduje się 27-letni Janusz Surdykowski (Bytovia Bytów, 9 meczów w ekstraklasie), zaś na wschodzie najcelniej strzela o rok młodszy Adrian Paluchowski (Znicz Pruszków, 27 spotkań, 5 goli w ekstraklasie).

Za ich plecami także nie ma szału. W grupie zachodniej 11 goli zdobył 27-letni Wojciech Okińczyc (UKP Zielona Góra), który niemal w każdym okienku transferowym jest testowany przez którąś z ekip ekstraklasy. Zawsze z tym samym skutkiem – musi szukać klubu w niższej lidze. 10 bramek strzelił pomocnik Błękitnych Stargard Szczeciński Michał Magnuski. Ma jednak dwie wady: pierwsza – ma już 26 lat, druga – nigdy nie wyrwał się poza Stargard. Być może któryś z klubów ekstraklasy zainteresuje się 24-letnim Robertem Hirszem (Bytovia), 21-letnim Dawidem Retlewskim (Raków Częstochowa), któremu pewnie marzy się kariera na miarę Mateusza Zachary, którego zresztą w Częstochowie zastąpił.

Poza wymienionymi graczami w czołówce strzelców na zachodzie nowych twarzy nie widać. Są za to Grzegorz Rasiak, Dawid Jarka i Rafał Siemaszko, który kiedyś nie sprawdził się w Arce Gdynia.

W grupie wschodniej młodzież znajduje się w jeszcze większym odwrocie. Wiceliderami klasyfikacji strzelców są 28-letni Konrad Nowak (Wisła Puławy) oraz 33-letni Maciej Tataj (Motor Lublin). O jedną bramkę mniej zdobył 31-letni Piotr Prędota (Stal Rzeszów). Uff… Im dalej w las, tym więcej drzew. Dziewięć goli ma na koncie 25-latek z Limanovii Wojciech Dziadzio, takim samym dorobkiem może pochwalić się jego rówieśnik Brazylijczyk Leandro (Radomiak). Jedną bramkę mniej ma także 25-letni Wojciech Reiman (Stal Stalowa Wola, 7 meczów w ekstraklasie). Młodzieniaszkami przy nich są najskuteczniejsi gracze lidera, Pogoni Siedlce: 24-letni Krystian Wójcik i o dwa lata młodszy Łukasz Zaniewski. Może ktoś z nich dostanie wiosną szansę gry w ekstraklasie?

Raj dla repów
W mocno rozbudowanym systemie rozgrywkowym mamy aż dziewięć trzecich lig. Może tam znajdziemy młodych, żądnych sukcesów napastników? Prześledźmy, kto lideruje klasyfikacji strzelców w poszczególnych grupach.

Zachodniopomorsko-pomorska: Piotr Kwietniewski (Kaszubia Kościerzyna, 10 goli, 28 lat)
Warmińsko-mazursko-podlaska: Kamil Jackiewicz (Promień Ełk, 19 goli, 30 lat)
Kujawsko-pomorsko-wielkopolska: Przemysław Sulej (Start Warlubie, 13 goli, 31 lat)
Łódzko-mazowiecka: Marcin Kobierski (Warta Sieradz, 11 goli, 29 lat)
Dolnośląsko-lubuska: Tomasz Pawlak (Formacja Port 2000 Mostki, 14 goli, 33 lata)
Opolsko-śląska (północ): Wojciech Ścisło (Swornica Czarnowąsy, 13 goli, 33 lata)
Opolsko-śląska (południe): Tomasz Matysek (Nadwiślan Góra, 10 goli, 25 lat)
Małopolsko-świętokrzyska: Piotr Witoń (Janina Libiąż, 12 goli, 25 lat)
Lubelsko-podkarpacka: Paweł Adamczyk (Sokół Sieniawa, 12 goli, 25 lat)

Co łączy wyżej wymienionych panów oprócz zaawansowanego lub dość zaawansowanego piłkarsko wieku? Wszyscy razem mają na koncie zero występów w ekstraklasie. Czyli albo skauci najlepszych drużyn w kraju nie śledzą na bieżąco niższych lig, albo po obejrzeniu występów owych piłkarzy stwierdzili, że nie ma co sobie zawracać nimi głowy i lepiej poszukać w krajach nadbałtyckich lub na Bałkanach.

PS Wśród najskuteczniejszych graczy III ligi dolnośląsko-lubuskiej znajduje się 18-latek z rezerw Zagłębia Lubin Krzysztof Piątek. W Lubinie wolą jednak postawić na 25-letniego Łukasza Janoszkę. Z kolei w czołówce snajperów ligi łódzko-mazowieckiej pojawili się dwaj 19-letni gracze Widzewa II Łódź: Maksymilian Rozwandowicz i Bartosz Narożnik. Ich szansę na grę w ekstraklasie są równe zeru. Łódzki klub przymierza się do zatrudnienia 31-letniego Marcina Kikuta.

Grzegorz Ziarkowski