Magiczne dotknięcia (16). Parada Gordona Banksa

Legendarny angielski bramkarz zmarł w wieku 81 lat. Wspominamy, jak zatrzymał Pelégo.

Odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego golkiper (ur. 30 grudnia 1937 r.) uznawany był za najlepszego na świecie. W 1966 r. był podstawowym zawodnikiem reprezentacji Anglii, która wtedy, jedyny raz w historii, zdobyła mistrzostwo świata. Synowie Albionu okazali się lepsi w finale od Niemców, a bramkarz Leicester trafił do najlepszej jedenastki turnieju.

U siebie Anglicy wygrali, cztery lata później – w Meksyku – nie poszło im już tak dobrze. Z grupy „wynalazcy futbolu” wyszli (zajęli drugie miejsce, za Brazylią), ale w ćwierćfinale Die Mannschaft wzięła rewanż. Banks i jego koledzy nie sprostali Niemcom w dogrywce.

Jednak to z nieudanego mundialu pochodzi chyba najsłynniejsza interwencja urodzonego w Sheffield bramkarza. Popatrzmy na to, jak Gordon Banks obronił strzał Pelégo:

Brazylijczyk, chyba myśląc, że pokonał Banksa, unosi ręce w geście radości.

Banks był przez FIFA pięć razy wybierany bramkarzem roku. Legendarny golkiper podziwiany był przez różne pokolenia angielskich piłkarzy. Smutek po jego śmierci wyraził chociażby inny słynny bramkarz Peter Shilton, ale i dzisiejsza gwiazda The Three Lions Harry Kane.

Świat piłki stracił nie tylko genialnego bramkarza, ale i człowieka, który uśmiechem mógłby rozwiązać najtrudniejszą sytuację. Niech spoczywa w pokoju.

Marcin Wandzel

 • Piciarm

  cześć
  pięknie to wyjął – gościa nie pamiętam za bardzo ale jak się zostaje najlepszym bramkarzem roku i to pięć razy to piłkarz legenda…./

 • Paweł Król

  Godne uczczenie kariery sławnego bramkarza…
  Sama interwencja była często pokazywana jako taka migawka w różnych telewizjach.
  Klasowym zawodnikom ponadto nie przeszkadzało nierówne boisko. Mam wrażenie, że współcześni gracze – przyzwyczajeni raczej do równych nawierzchni – mogliby rychło zwichnąć nogę przy takim dośrodkowaniu piłki, jakie wykonał na prawej stronie jeden z Brazylijczyków (numer 7, to według mojej orientacji Jairzinho).

 • Co wyjął to nie mam pytań.

 • Piciarm

  zdjęcie Banksa i Pelego 🙂