Mundiale od A do Z

Największa i najlepsza impreza zbliża się wielkimi krokami, czas więc poczuć klimat tego święta. Jeszcze 12 dni!

Postanowiłem do każdej litery alfabetu (nie tylko polskiej) dopasować szybkie skojarzenie z MŚ i pomysł na sztukę gotowy. Gdy miałem wątpliwości, za dużo skojarzeń lub pustkę, pomogli przyjaciele oraz… małżonka. Będzie sporo prywaty, bo kto mi zabroni? Jedziemy z mundialowym abecadłem:

Argentyna
Zaczynamy wyliczankę od tego pięknego kraju. Dwukrotni zdobywcy Pucharu Świata i gospodarze w 1978 r. Diego Maradona.
Potok – saludos.

Brazylia
Jak się powiedziało Argentina, to trzeba powiedzieć Brazil. Pięć razy Mistrzowie i dwukrotni gospodarze. Jako jedyna federacja na planecie grała we wszystkich edycjach. Pelé!

Czechosłowacja
Literkę C sponsoruje Kowal z NDM, wszak to on podrzucił naszych południowych sąsiadów do alfabetu. Czechosłowacja to dwukrotni wicemistrzowie świata. Josef Masopust.

Debiutanci
Tu ukłon w stronę Pawła Króla. I trafione idealnie, bo ja zawsze trzymam kciuki za debiutantów. Islandia i Panama – do boju w ZSRR!

Emocje
Nic innego na tym świecie nie jest przeze mnie tak wyczekiwane (w sensie zainteresowań) jak mundiale właśnie. Emocje są nie do opisania, kto tego nie czuje, ten nie zrozumie.

Fontaine
Just Fontaine to francuski napastnik, który do dziś jest rekordzistą liczby bramek na jednym turnieju – w Szwecji w 1958 r. trafiał 13 razy do siatki rywali. To także pierwszy piłkarz w historii, który strzelał w każdym meczu swojej drużyny w MŚ.

Garrincha
Manuel Francisco dos Santos – dwukrotny Mistrz Świata, jeden z najlepszych piłkarzy naszego globu w historii futbolu, jedną nogę miał krótszą i wygiętą do wewnątrz, mimo tego był mistrzem dryblingu i rywali wkręcał w murawę.
Podczas, gdy cały świat zastanawia się, czy najlepszym piłkarzem był Pelé czy Maradona, w Brazylii mają inny dylemat – Pelé czy Garrincha?

Holandia
Jedyna federacja, która grała trzykrotnie w finale i ani razu nie zdobyła tytułu. Teraz w dołku jak nigdy; do Rosji nie jadą. Podniosą się jednak, mają takie szkółki, jakich u nas nie będzie pewnie nigdy. Johan Cruyff.
Gumiś – groeten.

Italia
Czterokrotni Mistrzowie, dwukrotni gospodarze. Tak jak Holandia nie jadą, i tak jak Oranje najwięksi nieobecni. Paolo Rossi.

Jugosławia
Jedno z ulubionych państw redakcji slowfoot. Siedmiokrotnie w Mistrzostwach, w 1962 r. półfinał (w ćwierćfinale wyeliminowali RFN). Dragan Džajić.
Trevor, Koval, Nenad, Jareczek, Picia, Skrentek, Naku, Majki, Jacek, Słomińscy – pozdrav.

Klose
Mirek to z kolei jeden z najbardziej nielubianych grajków w redakcji sf. Ale w zestawieniu musiał się znaleźć, to wszak zdobywca największej liczby bramek w mundialach. Trafiał łącznie aż 16 razy.

Lato
To hasło wymyśliła moja lepsza połowa od razu zaznaczając, że chodzi o porę roku! W porządku, niech i tak będzie, ale pana Grzegorza korzystając z okazji też tu wkręcimy. To wszak Król Strzelców z 1974 roku! Ale o prezesurze ani słowa…

Łapówka
Łyżka dziegciu w całym tym zamieszaniu. Miliardy dolarów, to i łapówy muszą być (vide: Katar 2022). Jeśli ktoś ma wątpliwości, to polecam lekturę Davida Yallopa „Kto wykiwał kibiców?”.

Mundial
Z hiszp. światowy. Nazwa zaczęła funkcjonować od turnieju w Argentynie i zyskała na popularności po trzech z rzędu turniejach w krajach hiszpańskojęzycznych – wspomniana Argentina’78 oraz España’82 i Mexico’86.

Niemcy
Czterokrotni Mistrzowie, czterokrotni wicemistrzowie i czterokrotni zdobywcy III miejsca. Przy okazji dwukrotni gospodarze i aktualni posiadacze Pucharu. Franz Beckenbauer.
Magda i Patrycja – die grüße.

Organizatorzy
O organizację turnieju biją się nie tylko państwa (czyli Federacje), ale i kontynenty (czyli Konfederacje). Wliczając Sowietów oraz Katar organizacja wg kontynentów wygląda następująco – Europa 11, Ameryka Płd. 5, Ameryka Płn. 3, Azja 2, Afryka 1.

Ósemka
Tyle turniejów oglądałem świadomie. Spokojnie mogę stwierdzić, że jakieś 90% meczów widziałem. Palma.

Pelé
Edson Arantes do Nascimento musiał się tu znaleźć, mimo że widnieje już pod B i G. Facet, który jako jedyny piłkarz w historii zdobył trzy Puchary Świata. To zamyka dyskusję, kto jest najwybitniejszy w historii futbolu.

Rimet
Jules Rimet, to francuski działacz sportowy, bez którego nie byłoby całego tego bałaganu. To bowiem pomysłodawca Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Szacun.

Stadiony
Zawsze z zaciekawieniem przyglądam się obiektom, na których rozgrywane są zawody. Niektóre z nich to prawdziwe perełki architektoniczne. Estadio Azteca z charakterystycznym słońcem blisko środka murawy wbił mnie w fotel w 1986 r.

Telewizja
Co my byśmy zrobili bez tej telewizji? Piszę to w kontekście mundiali rzecz jasna. Na świecie od 1954 transmitowano mecze, w Polsce od 1966 (bez nerwów; np. w Ojczyźnie Futbolu też od 1966).

Urugwaj
Pierwsi Mistrzowie Świata i pierwsi gospodarze turnieju. Ogólnie ta federacja zdobyła dwa medale MŚ – obydwa złote. Ladislao Mazurkiewicz.

Vavá
Edvaldo Jizídio Neto. Dwukrotny Mistrz Świata, Król Strzelców turnieju w 1962 r. Jako pierwszy piłkarz w historii zdobył bramki w dwóch meczach finałowych.

Węgry
Nasi bracia Węgrzy to dwukrotni wicemistrzowie świata, szacunek więc się należy. Tym bardziej, że w 1954 r. mieli najlepszą ekipę na ziemi, jednak podstęp Niemców w finale okazał się fatalny w skutkach dla rodaków Ferenca Puskása…

Xabi Alonso
Mistrz Świata z 2010 r. Miał być Xavi, ale nie jest moim kumplem. Xabi za to jest (fotę pstryknął Przemek):

Yellow
O Brazylii już było, ale jest okazja by wspomnieć krótko o innych ekipach w żółtych strojach. Kolumbia zagra z nami w grupie, Ekwador zagrał w 2006 i zbił nas 2:0, Australia wystąpi na Mundialu po raz piąty (w tym samym 2006 wyszli z grupy), Ukraina doszła do ćwierćfinału (w 2006, a jakże!), egzotyczna Jamajka zagrała we Francji’98, Szwedzi mają na koncie aż trzy medale (srebro i dwa brązowe), a Rumuni, gdy dotarli w USA do ćwierćfinału dodatkowo zafarbowali głowy na yellow.

Zagallo
Mário Zagallo to trzykrotny Mistrz Świata – dwukrotnie jako zawodnik (1958, 1962) i raz jako trener (1970). To pierwszy człowiek w historii, któremu udała się ta sztuka. Wyczyn powtórzył wspomniany już wcześniej Beckenbauer, on jednak ma na koncie „tylko” dwa tytuły (1974 jako zawodnik, 1990 jako trener).

***

Autorką rysunku głównego jest nasza etatowa malarko-graficzka Zuzia Kimla.

Dariusz Kimla