Mundialowy alfabet. G

Gamarjoba, geia!

Te dwa dziwne wyrazy u góry, to nasze cześć – pierwszy w języku gruzińskim, drugi w greckim.
Gruzji poza przywitaniem w tym odcinku nie będzie, Grecja natomiast – a i owszem.
Będzie bowiem mowa o tym samym, co w literce E – trzy występy w mundialach. Dziś dwie reprezentacje i dwóch grajków; trzy kontynenty, cztery kraje, a wszędzie tam ciepło i wakacyjne.

Go!

Ghana – Na pierwszy ogień idzie czterokrotny mistrz Afryki (ostatni triumf dokładnie 40 lat temu), który grał w trzech finałowych turniejach o mistrzostwo świata (2006, 2010, 2014).
W mundialowej tabeli wszech czasów Ghana zajmuje 37. pozycję (najlepsza z reprezentacji które grały trzykrotnie), zagrali 12 meczów (4Z – 3R – 5P), stosunek bramek 13:16.
Dwukrotnie udało się Ghanie wyjść z grupy (2006, 2010), a w RPA awansować do ćwierćfinału i ostatecznie zająć wysokie 7. miejsce.
Omawiani Afrykańczycy do Kataru jadą; zagrają w trudnej grupie H; z Portugalią, Urugwajem i Koreą Płd. Wcale jednak nie są bez szans…

Grecja – No i jest Grecja. Najcieplejszy kraj w Europie, uczestnik trzech turniejów (1994, 2010, 2014). Grecy w MŚ rozegrali 10 meczów (2-2-6), w bramkach 5:20, na liście wszech czasów mundiali na 52. pozycji.
Jak widać, Grekom szło mocno średnio, by nie napisać – słabo. W Brazylii jednak sprawili niespodziankę wychodząc z grupy C z drugiego miejsca, zostawiając w tyle WKS i Japonię, ustępując jedynie Kolumbii. W 1/8 finału nie sprostali Kostaryce przegrywając po karnych.
Cokolwiek by jednak nie mówić/pisać, to Grecji należy się szacunek – za rok 2004.

Garrincha – Manuel Francisco dos Santos. Brazylijski skrzydłowy, uważany przez wielu zainteresowanych za jednego z najlepszych piłkarzy w historii. Niezwykły drybler, który miał pewną wadę wrodzoną; za Wikipedią – Urodził się z prawą nogą o 6 centymetrów krótszą od lewej, także z lewą nogą zwróconą na zewnątrz, a prawą do wewnątrz, lekarze uznali go za kalekę w dzieciństwie.
Grał w mundialach 1958, 1962, 1966. Z tego wynika, że dwukrotnie był mistrzem świata, a w 1962 roku został dodatkowo uznany za Najlepszego Piłkarza turnieju. Z kolei w 1966 r. w MŚ w Anglii zagrał swój ostatni mecz w kadrze – z Węgrami na… Goodison Park.
Łącznie w reprezentacji rozegrał 50 meczów i zdobył 12 bramek. Gdy z powodu kontuzji kolana przedwcześnie zakończył karierę, nie mógł się z tym pogodzić i popadł w alkoholizm, co ostatecznie doprowadziło do jego śmierci na marskość wątroby w 1983 roku (przeżył tylko 49 lat)… Mam w swojej bibliotece piłkarskiej książkę Ruya Castro „Garrincha”, która wciąż czeka na swoją kolej.

Podczas gdy cały świat zastanawia się, czy najlepszym piłkarzem globu w historii był Pele czy Maradona, w Brazylii mają inny dylemat – Pele czy Garrincha?

Gennaro Gattuso – Obecny trener Valencii jest dobrze znany fanom futbolu. Narwany typ, po cięzkich życiowych doświadczeniach, twardy i nieustępliwy, znakomity defensywny pomocnik. W kadrze Włoch rozegrał 73 mecze i zdobył jednego gola (z Anglią). Był na tyle dobry, że załapał się do rankingu.
Każdy szanujący się kibic calcio wie, że GG grał w Milanie. Nie każdy jednak pamięta, że grał takoż w Perugii, Salernitanie i szkockim Rangers oraz szwajcarskim FC Sion…
Był na MŚ 2002, 2006, 2010. Mistrz świata z tych środkowych zawodów, wybrany wtedy do Jedenastki turnieju.

*

Gole – dość nietypowo dziś, ale myślę że przyjemnie; najlepsze gole w historii mundiali:

**

Gdzie grają?
Godzinna gadka gadających głów:
– Gringo! Godosz gwarą, garowałeś; grypsujesz gangsterką?
– Gdzie, gadam…
– Góral, gazda? Gdzie… Grzywka grzebieniem głaskana, granatowe galoty, garnitur – gorol!
– Górnoślązak?
– Grzegorz Gorzołka! Godej, gdzie grają Górnik – GieKSa?
– Górnik gospodarzem, GKS gościem? Gliwice, gdzieś gdzie garażują golfy, garbusy, gruchają gołębie, gdzie grupy gitowców, gdzie Gestapo (germańskie gliny) goniło giwerami, granatami, gazem…
– Groźnie. Gdzie grają Graafschap – Groningen?
– Gdzie goździki, guldeny, gdzie granica Galii – Germanii, gdzie gouda gnije gdy gandża goreje, gdzie gaszą gaśnicami gardeny, gdzie gładka gleba, gdzie gawiedź gryzmoli graffiti, gdzie grafomańskie gazety.
– Git. Gdzie grają Georgtown – Guyana?
– Guyana, Georgtown. Geografia, głupcze! Gdzie grupowe gwałty, gdzie…
– Grzeczniej gorolu!
– Głodny, grubasie? Gimnastykę goń głąbie, góry galopem!
– Gwoli… Gdzieś grasz gościu?
– Gdzie gwiazdy, galaktyczny, giełdowy gigant, gdzie genialni golkiperzy – gdańska Gedania.
– Gratulacje.

***

Gribojedow – Gość. Godne granie:

Gentle Giant – Giant. Giganci 1970. Genialne gitary:

Dariusz Kimla