Mundialowy alfabet. H

Hi, hey, hello!

Jesteśmy już/dopiero przy literce H. Dziś trzy kraje, które połączył głównie turniej w RPA 2010. To nie były dobre zawody, poziom nie był satysfakcjonujący, decybele z wuwuzel były nie do zniesienia, ale dla dwóch dzisiejszych bohaterów był to turniej wielce udany, dla trzeciej niekoniecznie, no ale oni się cieszyli, że w ogóle do RPA pojechali.
No to hop!

Hiszpania – O Hiszpanach swego czasu zwykło się mawiać, że grają jak nigdy, a przegrywają jak zawsze. Ładny dla oka, poukładany, efektowny futbol, nieprzekładający się nijak na wyniki, nieefektywny. Dość napisać, że Hiszpanie niczego nie osiągnęli na mundialach (oprócz IV miejsca w 1950 roku), mimo iż grali na nich 15 razy! Aż przyszedł rok 2010… O tym jednak za chwilę, a teraz tradycyjnie garść statystyk – w tabeli wszech czasów mundiali 7. miejsce, 63 mecze rozegrane (30-15-18), w bramkach 99:72.
W 1982 roku byli gospodarzami turnieju, udanego dla nas. Nas, Polaków…
Wracając do RPA 2010 – Hiszpanie jechali na turniej jako mistrzowie Europy, konkretną ekipą, a mimo tego mało kto stawiał ich w roli faworytów. Chyba po prostu wszyscy przyzwyczaili się do tego, że Hiszpania ma groźną pakę na murawie, a i tak nic z tego nie wyniknie. Hiszpanie grali w grupie… H, w której grali jeszcze Chile, Helweci i Honduras (literkowo ładnie się poukładało). Pierwszy mecz Hiszpanie przegrali 0:1 ze Szwajcarią, później gładkie 2:0 z Hondurasem i nieco trudniejsza przeprawa z Chile, ostatecznie wygrana 2:1.
Po wyjściu z grupy, zagrali niemal jak Grecja w Euro 2004 – cztery meczyki po 1:0 (kolejno: Portugalia, Paragwaj, Niemcy, Holandia) i zdobyli tytuł.
Do Kataru España jedzie, zagra w gupie E z Niemcami, Kostaryką i Japonią; powinien więc być awans.
Byłem w Hiszpanii całkiem niedawno. Architektura, kuchnia i kobiety – hermoso! A nasze cześć, to u nich hola.

Holandia – Holendrzy, to jak dobrze pamiętamy, mistrzowie drugich miejsc na mundialach… W tabeli wszech czasów są tuż za Hiszpanami – na 8. miejscu; 10 startów, 50 meczów (27-12-11), w bramkach 86:48. Na owe 10 startów aż pięciokrotnie osiągnęli pułap półfinału, a trzy razy grali w finale.
W RPA takoż zagrali w finale, przed chwilą sobie przypomnieliśmy, że z Hiszpanią przegrali 0:1.
Wcześniej wygrali grupę E po komplecie zwycięstw (Dania 2:0, Japonia 1:0, Kamerun 2:1), by kolejno eliminować: Słowację 2:1, Brazylię 2:1 i Urugwaj 3:2.
W Katarze zagrają w grupie A z gospodarzami, Senegalem i Ekwadorem. Mają więc łatwe zadanie.
Holandia to pierwszy kraj, który zwiedziłem w swoim życiu. Autostopem, busami i pociągiem przemierzyłem w tydzień Niderlandy wzdłuż i wszerz. Ładnie, czysto, ludzie mili, wszędzie kąty proste, paskudne jedzenie. Natomiast drugim państwem jakie zwiedziłem, była… Holandia (o tym drugim wypadzie wspomniałem pod literką A).
Jeśli mowa o tym kraju, to pozdrawiam Gumisia, Gonzo i Jubiego.

Honduras – Bardzo interesujący kraj, i tym samym federacja. Sam jestem ciekaw, jak im szło w turniejach. Odpalam Internety i przepisujemy staty i ciekawostki; 62. miejsce w tabeli, trzy występy w MŚ (0-3-6), w bramkach 3:14. Słabo więc to wygląda, no ale trzy turnieje przez tę niewielką federację zaliczone (1982, 2010, 2014). W RPA Honduras grał w grupie H, m.in. z Hiszpanią. Szału nie zrobili Honduranie, ale remis ze Szwajcarią był, no i mają Bońka
Do Kataru niestety nie jadą.

*

Thierry Henry – Znakomity napastnik, mistrz świata z 1998 i wicemistrz 2006. Drugi po Zizou najlepszy Francuz jakiego widziałem w akcji. Miałem okazję być od niego na wyciągnięcie ręki, gdy wykonywał rzut rożny na Goodison Park (Everton – Arsenal 1:0).
Niestety, oprócz tego, że grał znakomicie, miał takoż swój niesławny epizod w barażach do MŚ w… RPA. W tzw. telegraficznym skrócie, wyglądało to tak: W barażach do turnieju 2010 grały Francja z Irlandią. W Dublinie było 1:0 dla Francuzów. W rewanżu w Paryżu po 90 minutach było 1:0 dla Irlandczyków. Więc dogrywka… W 113. min nasz bohater przyjął piłeczkę, opanował ją ręką, podał do Gallasa i Irlandia poza mistrzostwami świata. Wina sędziego czy Henry’ego że się nie przyznał? Sytuacja sporna ale w mojej opinii patowa.
Tak czy inaczej Francuzi zostali w RPA ukarani za ten przekręt (do poczytania w literce F).

**

Hooligans
Hrvatski Hajduk Himalaje hools, Holenderska Haga hołubi haszysz, Hiszpański Hercules hultaje, Hertha, Hansa, Hamburg hitleryzują, Hutnik honorowe herbatniki, harcują hałaśliwie, husaria.
Hobby: hokej, halówka, hip-hop, heraldyka, hantle, handel, hymny, hejnały, homofobia, halby, hektolitry harnasiów, heinekenów, hazard, harmider, huk, hałas, hodowla hien, honor, historia, humor, hulajnogi, hamaki, hydraulika, hulanki, haracze, haratanie, Heinrich Himmler, happy hours, hibernacja, horrory, hakerzy, hotele, hostele.
Hipoteza: hardzi herosi, hardkorowcy, histerycy, hormony, hultaje, harty, harpagany, hołota, hospitalizacje. Hałaśliwa, hermetyczna, hierarchiczna hołota.
Hierarchia: Herszt – Hegemon – Hektor – Herkules – Hetman – Heros – Harpagan – Hobbit.
Hejt: Hindusi, hipisi, Harlem, Harvard, Hollywood, hufce harcerskie, homo, heavymetalowcy, halucynogenni heroiniści, humaniści, hipokryci, hucpa, habity, happeningi.

***

Hatifnats – Hypoxia. Harmonijny hałas:

Herbie Hancock – Heartbeat. Historia (1975):

Dariusz Kimla