Mundialowy alfabet. I

Imaynallam?

Te tajemnicze słowo u góry, to w wolnym tłumaczeniu nasze „co słychać?” w języku keczua. W takim języku komunikują się ze sobą indianie keczua, a kiedyś był to język urzędowy w Imperium Inków. Literki się więc zgadzają. Idziemy dalej.
Dziś pięć azjatyckich federacji. Trzy z nich grały po jednym razie w mundialu, czwarta też miała grać, ale nie skorzystała, jedna leży w Azji, ale w Azji nie gra, a piąta jest z nich najlepsza, bo grała pięciokrotnie w turniejach. W tym odcinku będą raczej suche statystyki, bo w żadnym z tych krajów nie byłem, a o polityce nie chcę nic pisać…
Na dokładkę dwie europejskie, wyspiarskie, bliźniacze federacje.
Interesujący wstęp? Irytujący!

Indonezja – Grali raz w MŚ, choć nazywali się wtedy inaczej – Holenderskie Indie Wschodnie. Brali udział w turnieju bardzo dawno temu, bo w 1938 roku, we Francji. Indonezja w tabeli wszech czasów mundiali zajmuje odległą 73. pozycję (na 79 ekip). Nasi bohaterowie w rzeczonym 1938 roku zagrali tylko jeden mecz – przegrali z Węgrami 0:6.

Indie – To było tak: w azjatyckich eliminacjach MŚ 1950 roku w finałowej grupie znalazły się: Birma, Indonezja, Filipiny i Indie. Trzy pierwsze wycofały się od razu, z automatu więc zakwalifikowały się Indie, ale ostatecznie i ta federacja zrezygnowała z wyjazdu do Brazylii. Oficjalne stanowisko było takie, że nie stać Hindusów na tak daleki wyjazd, a kadrę najbardziej interesują Igrzyska Olimpijskie 1952. Nieoficjalnie chodziło o to, że FIFA nie chciała się zgodzić na to, by piłkarze grali… boso.

Irak – Reprezentacja tego kraju grała w turnieju Mexico’86. Szału tam nie zrobiła, ale też nie przyniosła wstydu, mimo że wszystkie trzy mecze przegrała i zajęła ostatnie, IV miejsce. Irak grał w Grupie B z Meksykiem (0:1), Paragwajem (0:1) i Belgią (1:2). W tabeli mundiali Irakijczycy zajmują 70. miejsce.

Izrael – Reprezentacja Izraela również grała w jednym turnieju i takoż w Meksyku, z tym że w 1970 roku. I również nie wyszła z grupy B zajmując IV miejsce, ale wypadła nieco lepiej od omawianego przed chwilą Iraku. Izrael bowiem zremisował dwa mecze, i to z nie byle kim.. Federacja znajdująca się terytorialnie w Azji, grająca z wiadomych powodów w UEFA osiągnęła w tamtym turnieju następujące wyniki: vs Urugwaj 0:2, Szwecja 1:1, Włochy 0:0.
W tabeli wszech czasów 64. pozycja.

Iran – Najlepsza z omawianych tu, azjatyckich federacji. Aż pięć razy w mundialach, a jeśli nic militarnego/pandemonicznego się nie wydarzy, to w Katarze też zagrają. W każdym razie, zakwalifikowali się. Zagrają w bardzo ciekawej Grupie B – z Anglią, Walią i USA. Z podtekstami…
W tabeli wysoka 48. pozycja; 15 rozegranych meczów (2Z-4R-9P), w bramkach 9:24, na koncie turnieje 1978, 1998, 2006, 2014 i 2018.
Bodaj najbardziej udany był dla Irańczyków ten ostatni – w Rosji zagrali w Grupie B (dużo dziś o grupach B). Zajęli III miejsce i ostatecznie nie przeszli do 1/8 finału, ale zanotowali przyzwoite wyniki – wygrana z Marokiem 1:0, minimalna porażka z Hiszpanią 0:1 i remis z Portugalią 1:1.

*

Irlandia, Irlandia Płn. – Dwie ekipy, które mogłyby być jedną, gdyby nie polityka i religia…
Jeżeli chodzi o mundiale, to więcej ich łączy niż dzieli – w tabeli zajmują odpowiednio 38. i 39. miejsce. Obie Irlandie zaliczyły w MŚ po trzy starty; Irlandia 1990, 1994, 2002, Irlandia Płn. 1958, 1982, 1986. Obie reprezentacje zagrały na tych turniejach po 13 meczów; Irl 2-8-3, w bramkach 10:10, Irl Płn 3-5-5, w bramkach 13:23. Obie wreszcie zdobyły po 14 punktów w tych meczach…
Irlandia za każdym razem wychodziła z grupy, a w 1990 roku doszła do ćwierćfinału.
Sąsiedzi natomiast dwukrotnie dostawali się do fazy pucharowej (1958, 1982).

**

Inter
Internazionale; intrygująca, interesująca instytucja Italii. Intensywna ideologia idealnie ingeruje, infiltruje i identyfikuje inflacyjne ilości imbecyli i idiotów, imitujących incognito introwertyków, iluzjonistów, ignorantów, intrygantów, informatorów, intruzów, inkasujących inspektorów i islamskich inżynierów. Inicjatywy – imprezy imieninowe, Igrzyska, import ideałów, infolinia, inteligentni instruktorzy, Internet, inwencja, innowacyjność, informatycy instalujący inspirujące instrukcje i inicjatywy, inwestorzy, interesy, itp., itd…
Ibrahimović – infantylny image; Icardi – inteligentny; Invernizzi – idol, ikona.
Inoltrare Inter!!!
Idę.

***

Indukti – Indukted. Instrumentalne:

Incubus – Isadore. Irytujące:

Dariusz Kimla