Mundialowy alfabet. O

Oczekiwany odcinek…

Nie zapomniałem o abecadle, wręcz przeciwnie, ciągle z tyłu głowy mam, żeby je skończyć, i… zacząć kolejne!
Jedziemy dalej, może przed kolejnymi mistrzostwami świata się wyrobię.
W historii mundiali Puchar Świata podnosiło czterech obrońców, których nazwiska/pseudonimy zaczynały się na literkę „O”. Tak nam się to ładnie poukładało, że cała czwórka reprezentowała cztery różne pokolenia, trzech grało w klubach z Buenos Aires, trzech zajmowało lub zajmuje się trenerką. Brazylijczyk, dwóch Argentyńczyków i Włoch.

Odpalamy:

Orlando – Orlando Peçanha de Carvalho (ur. 1935). Mistrz świata z reprezentacją Brazylii w 1958 r. Wyczyn powtórzyłby w 1962 r., jednak przepis był wtedy taki, że do kadry Canarinhos powoływani byli gracze występujący w rodzimej lidze, a nasz bohater grał już wtedy w Boca Juniors, po przenosinach z Vasco da Gama. W 1966 r. na mundial do Anglii już pojechał (jako gracz Santosu), ale Brazylijczycy wtedy nie wyszli nawet z grupy…
Po zawieszeniu butów na kołku próbował sił w trenerce, prowadził wiele klubów, lecz bez większego powodzenia. O wiele lepiej szło mu reprezentowanie interesów trenerów, gdy był Prezesem Brazylijskiego Stowarzyszenia Trenerów Piłki Nożnej.
W reprezentacji 31/0. Pan Orlando zmarł w 2010 roku.

Julio Jorge Olarticoechea – Argentyński mistrz (1986) i wicemistrz (1990) świata, ur. w 1958 r. Był jeszcze na mundialu 1982, tam jednak nie zagrał ani minuty.
Zanim zaczął trenować m.in. angielskie Ipswich Town i Charlton Athletic, występował w czterech wielkich klubach Buenos – Racing, Boca, River i Argentinos Juniors.
W reprezentacji 32/0. W jednym z najlepszych meczów wszystkich mundiali (1/4 finału Mexico’86, Argentyna – Anglia) uratował swą drużynę wybijając piłkę z linii bramkowej potylicą. Obejrzyjmy skrót z tego meczyku ze znakomitym komentarzem (interwencja Olarticoechey od 9:36):

Massimo Oddo – włoski mistrz świata z 2006 roku ur. w 1976. Na turnieju w Niemczech był zmiennikiem Zambrotty; zagrał w ćwierćfinałowym spotkaniu z Ukrainą, wygranym przez Włochów 3:0. Po zakończeniu kariery, zajął się trenowaniem (m.in. Udinese i Perugia).
W reprezentacji 34/1.

Nicolas Otamendi – pełne imiona i nazwisko: Nicolás Hernán Gonzalo Otamendi, rocznik 1988. Grał w mundialach trzykrotnie (2010, 2018, 2022), w tym ostatnim zdobył z kadrą Argentyny Puchar Świata. Zaczynał w Vélezie Sarsfield, aktualnie w Benfice.
W reprezentacji 108/5.

*

Osiem
Po osiem goli w turnieju, jednocześnie zostając Królami Strzelców, zdobywali: Urugwajczyk Guillermo Stábile (1930), Brazylijczycy Ademir de Menezes (1950) i Ronaldo (2002) oraz Francuz Kylian Mbappé (2022).
W pierwszej czwórce MŚ ośmiokrotnie byli Włosi.
Ósmy turniej to England 1966.
Po osiem razy w MŚ grały: Portugalia, Paragwaj, Szkocja, Kamerun.
Osiem razy w finale grali Niemcy.
Ósme miejsce w rankingu wszech czasów mundiali zajmuje Holandia (w kilku językach romańskich Olanda, powszechnie znani jako Oranje).
Na ośmiu stadionach w turnieju grano trzykrotnie – 1934, 1966, 2022.
Po osiem goli w turniejach strzelało dziewięciu piłkarzy: Guillermo Stábile (fota poniżej), Leônidas, Óscar Miguez, Harry Kane, Neymar, Rivaldo, Rudi Völler, Diego Maradona i Cristiano Ronaldo.

**

Obrońcy
Ostatnia ostoja, opoka. Obrońca obroni, ochroni, ogra – okiwa ochoczo opóźnionych ogórków ofensywnych, ostro odbierze obcasem obuwia. Okuty onucami, obarykadowany, obwarowany, oddany ojczyźnie. Oto obraz obrońcy.
Ośmiu obrońców Odry Opole:
Oskar Olejniczak – osobowość osy; ostry, oschły. Ogólnie: okropny osioł.
Osman Orlov – obcokrajowiec: ormiański obrońca, oficjalnie Orłow. Okaleczone oko, obowiązkowo ostrzyżony, ogolony.
Olgierd Olszewski – odpowiedzialny, oklaskiwany oryginał. Odważny, ofiarny – odbiór, obejście, odkurza obszar. Obunożny, operatywny obieżyświat (odwiedził Oman).
Olaf Okulski – oszołom, oszust, oszczerca; oskarżał Ormianina Osmana o onanizm!
Oliwier Orłowski – ogromna osoba; otyły olbrzym, okrągły, obżarty, ochlany. Obleśny, odrażający obdartus, obibok.
Olgierd Osiński – ograny osiedlowymi orlikami obiecujący osiemnastolatek.
Oleg Olechowski – opiekuńczy ojciec, odpowiedzialny oldboj. Osiwiał od ospy oraz odry.
Orest Onufrowicz – optymalny obrońca, ostoja opolskiej Odry.

OK?

***

Obrasqi – Obiecaj. Odsłuchujemy:

Onyx – O.D. Ostro:

Dariusz Kimla