Nie tylko Betis, czyli skwarki z Łazienkowskiej
W ostatnich latach w europejskich pucharach warszawska Legia odniosła kilka naprawdę cennych triumfów…
Może i były to pojedyncze spotkania, ale jak mawia wyświechtane porzekadło: wynik idzie w świat. Piłkarze ze stolicy pokazali, że futbol nad Wisłą ma się nieźle i stać nas na sprawianie niespodzianek. Może niezbyt często, lecz piłkarze z polskiej ekstraklasy czasem udowodnią, że futbolówkę kopać potrafią…
Wybrałem najbardziej medialne, zwycięskie mecze z faz grupowych Ligi Europy, Ligi Mistrzów i Ligi Konferencji Europy. Nazwa rywali z pewnością budziła respekt u niejednej europejskiej drużyny. Jako początek przyjąłem sobie sezon 2014/15, gdy Legia awansowała do fazy pucharowej Ligi Europy, ulegając Ajaxowi, w którym pierwsze skrzypce grał nasz Arkadiusz Milik (Taktyka Milika – SlowFoot – O piłce z wolnej stopy).
Liga Europy 2014/15: Legia – KSC Lokeren 1:0
Legia wylosowała niezwykle ciekawą grupę – oprócz zdobywcy Pucharu Belgii grały w niej Trabzonspor i Metalist Charków. Uprzedźmy fakty: Legia grupę wygrała, a rozpoczęła od zwycięstwa z byłym klubem Grzegorza Laty i Włodzimierza Lubańskiego. Mecz był mocno przeciętny, ale najważniejsze, że zwycięski. O zdobyciu trzech punktów zadecydował niezawodny Serb Miroslav Radović, który strzelił gola w 58. minucie.
Legia: Dusan Kuciak – Łukasz Broź, Jakub Rzeźniczak, Dossa Junior, Tomasz Brzyski – Michał Żyro, Ivica Vrdoljak, Tomasz Jodłowiec, Ondrej Duda (90+2. Marek Saganowski), Michał Kucharczyk – Miroslav Radović.
Liga Europy 2015/16: Legia – FC Midtjylland 1:0
Legioniści awansowali do fazy grupowej po świetnej grze w eliminacjach, ale w grupie już nie było tak różowo – podopieczni Rosjanina Stanisława Czerczesowa zajęli ostatnie miejsce: za Napoli, Club Brugge i Duńczykami. Jedyne zwycięstwo w fazie grupowej Legia odniosła z tą ostatnią ekipą, ówczesnym mistrzem Danii. Gola na wagę triumfu w 35. minucie strzelił Serb Aleksandar Prijović.
Legia: Arkadiusz Malarz – Przemysław Bereszyński, Igor Lewczuk, Tomasz Jodłowiec, Łukasz Broź – Michał Kucharczyk, Stojan Vranjes, Ondrej Duda, Ivan Trickovski (82. Michał Żyro) – Nemanja Nikolić (90+1. Marek Saganowski), Aleksandar Prijović (64. Guilherme).
Liga Mistrzów 2016/17: Legia – Real Madryt 3:3
Drużyna albańskiego trenera Besnika Hasiego awansowała do Ligi Mistrzów na sporym farcie. W trakcie eliminacji nie brakowało niekonsekwencji i dziwnych decyzji szkoleniowca, o czym wspominaliśmy (Liga Mistrzów wbrew logice – SlowFoot – O piłce z wolnej stopy). Do meczu z „Królewskimi” Legia przystępowała po trzech porażkach: 0:6 z Borussią u siebie, 0:2 w Lizbonie ze Sportingiem CP i 1:5 w Madrycie. U siebie Legia grała bez udziału publiczności (kara za wybryki kibiców w Dortmundzie) i już w 1. minucie gola dla gości strzelił Gareth Bale. W 35. minucie na 0:2 trafił Francuz Karim Benzema, ale jeszcze przed przerwą kontaktową bramkę zdobył Belg Vadis Odidja-Ofoe. Po zmianie stron wyrównał Radović, a w 83. minucie drugi z Belgów w ekipie ze stolicy, Thibault Moulin, trafił na 3:2. 120 sekund później remis Realowi uratował Chorwat Mateo Kovačić. Wynik poszedł w świat!
Legia: Arkadiusz Malarz – Bartosz Bereszyński, Jakub Rzeźniczak, Michał Pazdan, Adam Hloušek – Guilherme, Michał Kopczyński, Thibault Moulin, Vadis Odidja-Ofoe (86. Tomasz Jodłowiec), Miroslav Radović (77. Aleksandar Prijović) – Nemanja Nikolić (69. Michał Kucharczyk).
Liga Mistrzów 2016/17: Legia – Sporting CP 1:0
Obie ekipy grały o trzecie miejsce w grupie, które gwarantowało grę w fazie pucharowej Ligi Europy na wiosnę. Legia, już pod wodzą Jacka Magiery, była lepsza o jedną bramkę, którą w 30. minucie strzelił Brazylijczyk Guilherme. W końcówce świetnych okazji na dobicie gości nie wykorzystali Kucharczyk i Radović.
Legia: Arkadiusz Malarz – Bartosz Bereszyński, Jakub Rzeźniczak, Michał Pazdan, Adam Hloušek – Guilherme (62. Michał Kucharczyk), Michał Kopczyński, Thibault Moulin, Vadis Odidja-Ofoe, Miroslav Radović (90. Maciej Dąbrowski) – Aleksandar Prijović (88. Kasper Hämäläinen).
Liga Europy 2021/22: Legia – Leicester City FC 1:0
Legioniści odpadli z eliminacji Ligi Mistrzów po dwumeczu z chorwackim GNK Dinamo, a w ostatniej rundzie eliminacji Ligi Europy sprawili sporą niespodziankę, eliminując praską Slavię. Bohaterem tego dwumeczu okazał się Azer Mahir Emreli, który strzelił trzy z czterech goli warszawian. Drużyna Czesława Michniewicza rozpoczęła fazę grupową LE od zwycięstwa w Moskwie ze Spartakiem, a w drugiej kolejce sensacyjnie ograła ekipę popularnych „Lisów”, która kilka miesięcy wcześniej sięgnęła po Puchar Anglii, a kilka tygodni przed meczem zgarnęła Superpuchar Anglii. Jedyną bramkę strzelił – a jakże – Emreli w 31. minucie. Po meczu z Leicester Legia była liderem tabeli. Niestety, kolejne cztery mecze przegrała, z posadą trenera pożegnał się Michniewicz, a legioniści w lidze dość długo walczyli o… utrzymanie.
Legia: Cezary Miszta – Artur Jędrzejczyk, Mateusz Wieteska, Maik Nawrocki – Mattias Johansson (78. Joel Abu Hanna), Bartosz Slisz, Ihor Charatin, Josué (83. Rafael Lopes), André Martins (70. Lirim Kastrati), Filip Mladenović – Mahir Emreli (84. Tomáš Pekhart).
Liga Konferencji Europy 2023/24: Legia – Aston Villa 3:2
W eliminacjach ekipa Kosty Runjaicia stoczyła dramatyczne boje z Austrią Wiedeń i… FC Midtjylland (awans po karnych), a na otwarcie fazy grupowej LKE po znakomitym meczu pokonali siedmiokrotnego mistrza Anglii. Ostre strzelanie już w 3. minucie rozpoczął Paweł Wszołek, a potem błysnął Albańczyk Ernest Muçi, który pokonał argentyńskiego mistrza świata Emiliano Martíneza w 26. oraz w 51. minucie. Dla gości jeszcze w pierwszej połowie trafili Jhon Durán i Lucas Digne.
Legia: Kacper Tobiasz – Radovan Pankov, Steve Kapuadi, Yuri Ribeiro – Paweł Wszołek (90. Makana Baku), Bartosz Slisz, Juergen Elitim (90. Jurgen Çelhaka), Patryk Kun – Josué, Marc Gual (67. Tomáš Pekhart), Ernest Muçi (72. Maciej Rosołek).
Liga Konferencji Europy 2023/24: Legia – AZ Alkmaar 2:0
Legioniści do ostatniej kolejki walczyli o grę w wiosennych spotkaniach pucharowych – gdyby Alkmaar wygrało w Warszawie, to ono awansowałoby do kolejnej rundy. Mecz miał sporo podtekstów – po pierwszym spotkaniu w Holandii (Czwartkowy mecz. AZ Alkmaar – Legia Warszawa 1:0 – SlowFoot – O piłce z wolnej stopy) doszło do awantur, dwóch piłkarzy Legii wylądowało w areszcie, oberwał właściciel klubu, Dariusz Mioduski. W rewanżu błyszczał Portugalczyk Josué, który asystował przy obu golach: pierwszym rodaka Yuriego Ribeiro i drugim Słoweńca Blaža Kramera. Goście przez ponad pół godziny grali w dziesiątkę po czerwonej kartce dla Bruno Martinsa Indiego.
Legia: Kacper Tobiasz – Radovan Pankov (74. Artur Jędrzejczyk), Rafał Augustyniak, Steve Kapuadi – Paweł Wszołek (68. Gil Dias), Bartosz Slisz, Juergen Elitim, Yuri Ribeiro – Josué (87. Bartosz Kapustka), Marc Gual (68. Blaž Kramer), Ernest Muçi (87. Maciej Rosołek).
Grzegorz Ziarkowski