Niech żyje nam górniczy stan!

Do rozgrywek oficjalnych PZPN-u zostało zgłoszonych w tym sezonie 27 klubów o nazwie „Górnik”.

W Ekstraklasie gra jedna ekipa (Zabrze), w I lidze żadna o takiej nazwie, w II lidze też jedna (Łęczna), w czterech grupach III ligi dwie (Konin, Polkowice).
Z tego wynika, że w niższych ligach występują 23 kluby, które tak się zwą.
W ligach od IV do Klasy C najwięcej Górników gra na Górnym Śląsku (9), Dolnym Śląsku (5), w Małopolsce cztery, na Śląsku Opolskim oraz Podkarpaciu po dwie, w Wielkopolsce jeden.

Najstarszym Górnikiem w Polsce jest ten z Mysłowic – Górnik 09 Mysłowice.

Niżej napiszę pokrótce o klubach, które grały w swojej historii w trzech najwyższych klasach rozgrywkowych. Jedziemy od końca, będę stosował starą nomenklaturę.

III liga
Górnik Łęczyca
(360. miejsce na liście wszech czasów III ligi, 1 sezon w III lidze, rok powstania 1956, pojemność stadionu 1000)
Klub z Łódzkiego ZPN-u, aktualnie nie ma seniorskiej, męskiej drużyny zgłoszonej do rozgrywek…

Górnik Złotoryja (321., 2, 1951, 1000)
Złotoryja leży na Dolnym Śląsku i słynie z wydobycia złota, które miało tam miejsce w średniowieczu. GZ gra obecnie w IV lidze (piąty poziom rozgrywek), a w przeszłości grał tam Krzysztof Kaliciak (później m.in. Cracovia i GKS Katowice).

Górnik Kłodawa (264., 2, 1955, 2000)
Na koncie tego klubu z Wielkopolski dwa Okręgowe Puchary Polski i III runda na szczeblu centralnym.

Górnik Siersza (157., 6, 1946, 1000)
Siersza to osiedle Trzebini (Małopolska). Sześć sezonów w III lidze, aktualnie w Klasie B. W przeszłości w klubie tym grał Mieczysław Agafon (228 meczów w Ekstraklasie, 21 bramek).

Górnik Wieliczka (23., 11, 1947, 1200)
Nazwa klubu oczywiście od kopalni soli. Aktualnie GW gra w IV lidze (grupa małopolska, zachód). W klubie tym uczył się piłki Adam Musiał, medalista MŚ 1974 (miałem zaszczyt poznać osobiście).

MK Górnik Katowice (22., 13, 1977, 900)
Pełna nazwa klubu brzmi Murcki Kostuchna Górnik Katowice. Podmiot bowiem powstał z połączenia klubów Górnik Murcki (rok powstania 1924) i Górnik Kostuchna (1927).
Aktualnie MKGK gra w okręgówce.

II liga
Górnik Wojkowice (132. miejsce na liście wszech czasów II ligi, 3 sezony w II lidze, 1925, 500)
Stary klub z Zagłębia Dąbrowskiego. Obecnie liga okręgowa.

Górnik Pszów (125., 3, 1924, 6000)
Jeszcze starsza firma, z dużym stadionem. Aktualnie w A Klasie (grupa: Racibórz). Zdjęcie estadio pożyczyłem ze stronki naszego przyjaciela, Jacka:

Górnik Konin (66., 9, 1957, 2874)
Uznana marka, w sezonie 1997/98 GK (wtedy pod nazwą Aluminium Konin) doszedł do finału PP, bijąc po drodze takie ekipy jak: Wisła Kraków, Odra Wodzisław, GKS Katowice i Polonia Warszawa. W finale klub z Konina przegrał po bardzo dobrym spotkaniu z Amiką 3:5 po dogrywce.

I liga
Górnik Polkowice
(75. miejsce na liście wszech czasów I ligi / Ekstraklasy, 1 sezon w najwyższej klasie rozgrywkowej, 1947, 4365)
W I lidze ekipa z Polkowic grała w sezonie 2002/03. Dobrze pamiętam, wszak było to całkiem niedawno. Grube wałki wtedy miały miejsce. Górnika pod zarzutem korupcji zdegradowano o jedną klasę rozgrywkową i wymierzono grzywnę 50 tys., a gdy klub się odwołał, zdegradowano ich o dwie klasy i karę zwiększono do 70 tys. Włodarze postanowili się już więcej nie odwoływać…

Górnik Radlin (49., 8, 1923, 350)
Zacny, stary, śląski klub. W sezonie 1950/51 ekipa z Radlina sprawiła ogromną niespodziankę, zajmując II miejsce w I lidze; to był ten dziwny sezon, kiedy ligę wygrała krakowska Wisła, ale mistrzostwo zdobył zdobywca Pucharu Polski (Ruch Chorzów). Tak się składa, że cały Radlin, to bardzo mocny bastion kibiców Ruchu. Aktualnie A Klasa.

Górnik Wałbrzych (45., 7, 1946, 15 000)
Ogromny stadion, który swego czasu mógł pomieścić ponad 25 tys. kibiców. Nazywa się Stadionem Tysiąclecia, został bowiem oddany do użytku w 1966 r.; dokładnie 1000 lat po chrzcie Polski. Więcej o tym klubie tutaj.

Górnik Łęczna (37., 7, 1979, 7200)
Stosunkowo młody klub, z klimatycznym, ładnym stadionem. W latach 80-tych, w ciągu ośmiu sezonów awansował z A Klasy, do II ligi. GŁ, mimo siedmiu sezonów w Ekstraklasie, nie uniknął także przykrych chwil – karna degradacja za ustawianie meczów, nazwa Bogdanka i bojkot kibiców, gra w Lublinie i ponownie bojkot. Jak mawia mój kumpel z tamtych okolic (Piotrek B, pozdrawiam) – Dziki Wschód!

Górnik Zabrze (4., 60, 1948, 24 563)
W mojej opinii największy polski klub w historii; współrekordzista w tytułach mistrzowskich z Ruchem (po 14) i finalista europejskiego pucharu.

Dariusz Kimla

 • Paweł Król

  Niech żyje… Jest tych Górników. Polonii też trochę by się uzbierało, Ruchów itd. Przedni pomysł wyjściowy do przybliżenia historii polskich klubów.

  • Taki też był mój zamysł. Jak będzie czas, to będę kontynuował ten pomysł. Niejako kolejny cykl nam się zrobił. Slowfoot cyklami i rankingami stoi 🙂

   • Paweł Król

    Ranking zbliża się do końca, będziesz mógł pisać do woli.;)

    • Ranking moze trwać jeszcze rok. I tak piszę.

     • Paweł Król

      Wiem, ale w znaczeniu całości to niedługo.

 • pandzik

  Górnik najwiekszy oczywiscie po Legii!

  Swoja droga to co sie dzieje z Ruchem woła o pomste do nieba!

  • Jeśli chodzi o kibiców, to radzą sobie całkiem przyzwoicie jak zapewne wiesz 😉
   A piłkarsko i organizacyjnie? No cóż… Wiele dużych firm przeżywało podobne chwile i jakoś ostatecznie się podniosły/podnoszą/podniosą – Widzew, ŁKS, Lechia, Pogoń, Cracovia, GieKSa, Zagłębie S, Polonia B, Polonia W, itd…

   • pandzik

    To tez sie zaraz posypie przez „60” i nowego kolege w CBSiu.

 • Marcin

  Kocina chyba poleci. Szkoda.

 • Grzegorz Ziarkowski

  Wyjazd do Łęczycy kilka lat temu wspominam jako jeden z fajniejszych. Na okręgówce ponad tysiąc chłopa, flagi, race oprawa. W tym sezonie nie przystąpili do rozgrywek, zresztą od paru lat tam się źle dzieje. A to relegacja do A Klasy, a to wycofanie z ligi. Szkoda, bo klub zasłużony dla rejonu łódzkiego.
  A dlaczego w środku Polski jest Górnik? Nie ma tam pokładów soli, jak w Kłodawie. Gdy prezydentem był Bolesław Bierut, ubzdurał sobie, że w każdym rejonie kraju musi być przemysł wydobywczy. W okolicach Łęczycy były skromne pokłady rudy żelaza, które postanowiono wydobywać. Kto komunistom zabroni? Dlatego jest Górnik, choć mogłaby być Bzura albo Boruta od diabła straszącego na zamku.
  I mają w Łęczycy więzienie na sprzedaż. Kręcili tam m.in. Vabank. Chętnego nie ma od paru ładnych lat.
  Pozdrawiam

 • Piciarm

  dobry pomysł z tymi Górnikami, Panie redaktorze …
  Nawet sporo z tych klubów i co mnie cieszy znałem, ale są też perełki takie jak ;G. Wojkowice, G. Pszów, G. Siersza i największa to: Murcki 1921r. Kostuchna 1924r. takie daty pogrzebałem na stronie UKS MK Górnik Katowice !
  pozdrawiam

 • Piciarm

  a nr. 1 nie mam pytań, kibicuję żeby tylko nie spadli…