Patroni z Ameryki Południowej (3). Peru

Trzecia część cyklu, tym razem wędrujemy do Peru.

Club Deportivo Alfonso Ugarte to peruwiański klub założony w 1928 roku w Puno. Największym sukcesem drużyny jest wicemistrzostwo kraju w 1975 roku. Patronem klubu jest pułkownik Alfonso Ugarte (1847-1880), bohater narodowy Peru z czasów „wojny o Pacyfik” („wojny o saletrę”), który widnieje na zdjęciu głównym. Przyczyną konfliktu między Boliwią (wówczas mającą dostęp do oceanu) i Chile były cenne złoża (m.in. saletry) znajdujące się na części pustyni Atakama, między 23. i 25. równoleżnikiem. Boliwia, na której znajdował się sporny teren, nie tylko podniosła podatki, ale również skonfiskowała majątek jednego z chilijskich przedsiębiorstw, uchylających się od opłaty, co doprowadziło do konfliktu zbrojnego. Chile zajęło port w Antofagaście, zaś Boliwia w sojuszu z Peru, znalazła się w stanie wojny z Chile. Konfrontacja militarna zakończyła się klęską aliantów. Chile pozbawiło Boliwię dostępu do Oceanu Spokojnego, a także anektowało część terytorium Peru. Alfonso Ugarte, w czasie wspomnianej wojny, zginął podczas oblężenia peruwiańskiego garnizonu w Arice. Podczas bitwy, Ugarte jadąc konno miał skoczyć ze stromego klifu do morza trzymając w ręku sztandar Peru, aby nie dostał się w ręce wroga.

Tego samego dnia co Alfonso Ugarte, zginął dowodzący obroną pod Aricą, pułkownik Francisco Bolognesi (1816-1880). Chociaż przewaga wojsk chilijskich była przygniatająca, Bolognesi odmówił kapitulacji stwierdzając: „Mam święte obowiązki do wypełnienia i będę je wypełniał aż do spalenia ostatniego naboju” (druga część zdania: „aż do spalenia ostatniego naboju” jest do dzisiaj mottem peruwiańskiej armii). 400 peruwiańskich żołnierzy na wzgórzu El Morro broniło się przed szturmem Chilijczyków. Ranny od postrzału Bolognesi kontynuował walkę, aż poległ razem ze swoim oddziałem. Bolognesi to bohater narodowy Peru i patron armii. Na cześć pułkownika Bolognesi nazwano założony w 1929 roku, w mieście Tacna – Club Deportivo Coronel Bolognesi. Sytuacja skomplikowała się w 1998 roku, kiedy powstała druga drużyna – Club Sport Bolito. Nowy klub zaczął szybko przewyższać osiągnięciami pierwszy zespół. W efekcie tego, prezydent ekipy Bolito (a jednocześnie siostra szefa CD Coronel Bolognesi) zmieniła nazwę klubu na – Coronel Bolognesi Futbol Club, co jeszcze bardziej zagmatwało sytuację. Coronel Bolognesi FC zdobył wicemistrzostwo kraju w 2007 roku oraz brał udział w rozgrywkach kontynentalnych – Copa Libertadores (2008) oraz Copa Sudamericana (2004, 2006, 2007).

W 1922 roku w Chiclayo, robotnicy hacjendy Batangrande pragnęli wystąpić w piłkarskich rozgrywkach międzyzakładowych. Jeden z pracowników zaproponował aby nowopowstałą drużynę nazwać na cześć właściciela hacjendy – Juana Auricha Pastora (1867-1935). W ten sposób narodził się Club Deportivo Juan Aurich. W ponad stuletniej historii Aurich przeszedł wiele transformacji. W latach 90. istniała drużyna Aurich-Canana (fuzja Juana Auricha z Deportivo Canana), następnie Juan Aurich de Chiclayo, a najnowszym (od 2005 roku) wcieleniem, nawiązującym do tradycji klubu powstałego w 1922 roku, jest Juan Aurich de La Victoria. Największym sukcesem drużyny z Chiclayo jest mistrzostwo Peru, zdobyte w 2011 roku.

Club Social y Deportivo Carlos A. Mannucci to drużyna, której siedzibą jest peruwiańskie Trujillo. Klub został założony w 1959 roku, z inicjatywy siatkarek, które do tej pory były sponsorowane przez miejscowy szpital. Zawodniczki po utracie wsparcia finansowego, aby móc kontynuować grę w lokalnych turniejach, zwróciły się z prośbą o pomoc do potomków zmarłego trzy lata wcześniej przedsiębiorcy Carlosa Alberto Mannucciego Finochettiego (1903-1956) – syna Carlosa Jose Mannucciego Vegi oraz wdowy Laury Vegi de Mannucci. Nowy klub przyjął nazwę przedsiębiorstwa (Carlos A. Mannucci) prowadzonego przez familię Mannuccich. Początkowo istniały dwie sekcje – siatkarska i koszykarska. Mannucci, dopiero od 1963 roku zaczął rywalizować w lokalnych rozgrywkach piłkarskich, z czasem awansując nawet do peruwiańskiej pierwszej ligi.

Najmłodszym klubem, spośród wszystkich tutaj omawianych jest Asociacion Deportiva Cultural Juan Pablo II College, założony w 2015 roku jako akademia sportowa, w peruwiańskim Chongoyape. Nazwa klubu oraz jego herb rozwiewają wszelkie wątpliwości, patrona – papieża Jana Pawła II, nie trzeba nikomu przedstawiać. Piłkarze Juan Pablo II, występujący w żółto-białych barwach Watykanu, podkreślają wagę wiary, modląc się przed meczami do świętego o wstawiennictwo. Juan Pablo II, w ciągu dziesięciu lat istnienia dotarł do najważniejszych ligowych rozgrywek w kraju, co już jest ogromnym sukcesem.

Łukasz Wierzbowski