Piątkowy klasyk. Legia Warszawa – Widzew Łódź 2:2

Podział punktów w stolicy. Łodzianie wyszarpali remis w drugiej połowie…

1. Na stadionie przy Łazienkowskiej zmierzył się wicelider (Legia) z czwartą siłą (Widzew) PKO BP Ekstraklasy.

2. W XXI wieku łodzianie nie wygrali z „Wojskowymi” żadnego z 21 meczów, a ostatni triumf w stolicy odnieśli w 1997 roku, po pamiętnym meczu wygrywając 3:2.

3. Od początku mecz toczył się w dobrym tempie, Widzew ani myślał chować się za podwójną gardą. Bartłomiej Pawłowski (na zdjęciu niżej) strzelił w boczną siatkę, a uderzenie Czecha Marka Hanouska zablokował obrońca.

4. Legia też próbowała – dobre dośrodkowanie Portugalczyka Josué zamykał Serb Filip Mladenović, lecz zagranie z ostrego kąta padło łupem słowackiego bramkarza gości, Henricha Ravasa.

5. 1:0! Świetnym krzyżowym zagraniem z lewej strony popisał się Bartosz Kapustka, a nabiegający na piłkę Paweł Wszołek uderzeniem głową zdobył swoją piątą bramkę w sezonie.

6. Warszawiacy szukali okazji na podwyższenie wyniku – płaski strzał Macieja Rosołka pewnie obronił Ravas, zaś główka Maika Nawrockiego poszybowała nad poprzeczką.

7. W 32. minucie po centrze Mladenovicia zakotłowało się pod łódzką bramką i skończyło się na rzucie rożnym dla gospodarzy. Po kornerze Serb uderzał obok słupka. Po kolejnym rzucie rożnym znów nad bramką główkował Nawrocki.

8. W 40. minucie wreszcie zaatakował Widzew. Po strzale Pawłowskiego sprzed pola karnego Dominik Hładun zbił piłkę do boku, dopadł do niej Łotysz Andrejs Cigaņiks i dośrodkował na głowę Mato Miloša. Chorwat uderzył nad poprzeczką.

9. Po przerwie pierwszy celny strzał oddali gospodarze. Ravas poradził sobie z uderzeniem Josué. Łodzianie mieli wielki problem, by wyjść spod pressingu Legii, momentami byli zamknięci we własnym polu karnym.

10. W 53. minucie na pełnej szybkości w pole karne Widzewa wpadł Kapustka. Zdołał strzelić, lecz trafił w kolano Mateusza Żyro i piłka poszybowała obok bramki. Łodzianie odpowiedzieli na tę akcję celnym strzałem Hanouska.

11. Chwilę później Josué huknął z 20. metrów nad bramką. Portugalczyk wykończył akcję, którą zapoczątkowała bezmyślna strata Juliusza Letniowskiego.

12. W 59. minucie Hiszpan Jordi Sánchez usiłował lobować Hładuna niemal z połowy boiska. Przy okazji przelobował bramkę.

13. 120 sekund później Norweg Kristoffer Hansen zamykał centrę z rzutu rożnego, lecz z ostrego kąta trafił w nogę Hładuna.

14. 1:1! Bramka dla Widzewa była kopią gola Legii z pierwszej połowy. Dokładne dośrodkowanie Miloša spadło na głowę Hansena, który precyzyjnym uderzeniem nie dał szans Hładunowi.

15. 2:1! Po zagraniu Wszołka z prawej strony boiska piłkę do własnej bramki skierował Hanousek, uprzedzając rezerwowego Legii, Igora Strzałka.

16. 2:2! Pawłowski trafił z rzutu wolnego na wprost bramki. Po drodze do siatki piłka odbiła się od głowy Wszołka.

17. W 87. minucie sprzed pola karnego huknął Nawrocki, na szczęście dla łodzian Ravas przeniósł futbolówkę nad poprzeczkę.

18. Legioniści na wszelki sposób usiłowali zdobyć zwycięską bramkę. Głową niecelnie uderzył Czech Tomáš Pekhart, kapitalną przewrotką popisał się Patryk Sokołowski, lecz pomylił się o milimetry. W odpowiedzi dwie szarże Hansena zatrzymywali odpowiednio Jędrzejczyk oraz Hładun.

18. To pierwszy remis Widzewa w Warszawie od 2001 roku. Wówczas padł wynik 0:0.

24 lutego 2023, Stadion im. Wojska Polskiego w Warszawie

22. kolejka PKO Ekstraklasy

Legia Warszawa – Widzew Łódź 2:2 (1:0)

Gole: Wszołek 18., Hanousek 76., sam. – Hansen 70., Pawłowski 83.

Legia: Dominik Hładun – Maik Nawrocki, Artur Jędrzejczyk, Yuri Ribeiro – Paweł Wszołek, Patryk Sokołowski, Josué, Bartosz Kapustka (87. Carlitos), Filip Mladenović – Maciej Rosołek (60. Tomáš Pekhart), Ernest Muçi (68. Igor Strzałek).

Widzew: Henrich Ravas – Patryk Stępiński, Serafin Szota, Mateusz Żyro – Mato Miloš, Marek Hanousek, Juliusz Letniowski (59. Dominik Kun), Andrejs Cigaņiks (79. Juljan Shehu) – Bartłomiej Pawłowski (90+1. Łukasz Zjawiński), Ernest Terpiłowski (59. Kristoffer Hansen) – Jordi Sánchez.

Żółte kartki: Ribeiro, Sokołowski, Mladenović/ Sánchez, Zjawiński.

Sędziował: Jarosław Przybył (Kluczbork).

Widzów: 27 522.