Piątkowy mecz. Górnik Zabrze – Widzew Łódź 3:0

Lukas Podolski nadal potrafi zrobić różnicę.

1. Przed meczem zabrzanie zajmowali 14. lokatę, łodzianie byli wiceliderem PKO Ekstraklasy. Ci pierwsi nie wygrali w lidze od ponad miesiąca.

2. W 8. minucie po akcji Dominika Kuna z powietrza uderzał Hiszpan Jordi Sánchez, lecz uderzył nad poprzeczką.

3. W odpowiedzi uderzał rodak Sáncheza, Dani Pacheco, lecz także przeniósł piłkę nad bramką.

4. 1:0! Piłkę pod linią końcową dogonił Pacheco i przy dość biernej postawie Patryka Stępińskiego oraz Serafina Szoty wycofał ją przed pole karne. Futbolówkę przejął Szymon Włodarczyk i mierzonym strzałem przy dalszym słupku pokonał Słowaka Henricha Ravasa.

5. Kibice Górnika ucieszyli się tak bardzo, że zadymili stadion i trzeba było przerwać mecz na kilka minut.

6. 2:0. Gdy dym nad stadionem nieco się rozwiał, zabrzanie wyprowadzili akcję: Włodarczyk podał do Słoweńca Erika Janžy, który podał w tempo do Lukasa Podolskiego. Były reprezentant Niemiec wręcz skopiował wyczyn Włodarczyka, strzelając w ten sam sposób przy dalszym słupku. Znów nie zdążył zablokować Szota, znów zabrakło długich palców Ravasowi.

7. „Poldi” długo kazał czekać fanom Górnika na pierwszą bramkę w tym sezonie. W poprzednich rozgrywkach było podobnie – zaczął strzelać dopiero od meczu z warszawską Legią.

8. Łodzianie próbowali coś zmienić. W 29. minucie strzał Bartłomieja Pawłowskiego z dystansu pewnie złapał Daniel Bielica. Chwilę później w opałach był Ravas, gdy po kornerze główkował Włodarczyk.

9. Widzew był zmuszony do ataku pozycyjnego. Podopieczni Janusza Niedźwiedzia razili niedokładnością. Gra łodzian wyglądała dokładnie jak jedna z reklam na bandach okalających boisko: „Piasek, kamień, żwir”.

10. 3:0! Do dalekiej piłki zagranej z linii obrony wystartował Podolski, znalazł lukę między Szotą a Martinem Kreuzieglerem i zagrał do Włodarczyka, który z bliska wpakował piłkę do siatki. Z goli napastnika Górnika cieszył się zapewne selekcjoner „młodzieżówki” Michał Probierz.

11. Jeszcze w pierwszej połowie znakomitą okazję miał Pawłowski, lecz nie trafił z 12 metrów w bramkę.

12. Aż trzech zmian w przerwie dokonał trener Niedźwiedź, wpuszczając na boisko Mateusza Żyrę, Karola Danielaka i Juliusza Letniowskiego. Pierwsze groźne uderzenie na bramkę zabrzan oddał jednak Austriak Kreuziegler. Nieznacznie chybił.

13. W 58. minucie po wrzutce Danielaka głową uderzał Pawłowski, lecz świetnie do boku piłkę zbił Bielica.

14. W 66. minucie po akcji Japończyka Kanjiego Okunukiego, Słoweńca Blaža Vrhovca i Podolskiego oko w oko z Ravasem stanął Robert Dadok, lecz trafił w bramkarza.

15. Kolejny strzał głową Pawłowskiego (tym razem centrował Stępiński) z wyczuciem wybronił Bielica. „Gdyby te piłki na głowie miał Sánchez, prawdopodobnie byłyby bramki” – wyrokował ekspert Canal+ Kamil Kosowski.

16. Po akcji Pawłowskiego strzał Sáncheza zablokował wślizgiem Kryspin Szcześniak.

17. W 88. minucie Bielica wybił na rzut rożny strzał Pawłowskiego z rzutu wolnego.

18. Górnik miał szansę na czwartą bramkę, lecz uderzenie Piotra Krawczyka zdołał odbić Ravas. Dobitka Podolskiego została zablokowana.