Płynie Wisła, płynie…

W trzech najwyższych ligach w kraju nad… Wisłą grało łącznie sześć klubów o tej nazwie.

Było już o Górnikach, było o Poloniach, przyszedł czas na Wisełki.
Tylko dwie grały w najwyższej klasie rozgrywkowej, obie kopią nadal w Ekstraklasie (Kraków, Płock) i obie, jako jedyne z wszystkich klubów o tej nazwie mają na koncie sukcesy krajowe.

W I lidze jest Odra i Warta, ale Wisły nie ma żadnej, w II lidze też brak drużyny która zwie się tak, jak najdłuższa polska rzeka (1047 km). W czterech grupach III ligi są dwie (obie w IV grupie) – Puławy i Sandomierz.

Jedziemy od końca wszystkie Wisły, które grały w trzech najwyższych klasach rozgrywkowych, oczywiście jako konserwa-retro-tradycjo-humanista będę stosował starą nomenklaturę.

III liga
Wisła Sandomierz
(378. miejsce na liście wszech czasów III ligi, 1 sezon w III lidze, rok powstania 1925, pojemność stadionu 2221)
Stara firma, która ma na koncie dwa Okręgowe Puchary Polski. Aktualnie, po dwóch kolejkach strefa spadkowa III ligi, IV gr. W roku 2014 w Wiśle z Sandomierza grał były reprezentant Polski Mariusz Kukiełka.

Wisła Włocławek (324., 1, 1946, 1000)
Najprawdopodobniej teraz pod nazwą Włocłavia, ale próżno szukać informacji o WW w Internetach…

Wisła Tczew (120., 7, 1924, 600)
Wisła Tczew to silny kibicowsko bastion Arki Gdynia, tym bardziej zaskakującym jest fakt, że włodarze zdecydowali się w 2009 r. na fuzję z Unią Tczew (kibice Lechii Gdańsk). Nowotwór gra pod nazwą Gryf Tczew i zapewne jest bojkotowany przez obie ekipy. Na szczęście w 2015 r. drużyna WT została reaktywowana i aktualnie gra w okręgówce.
Wychowankiem klubu jest Paweł Wszołek.

II liga
Wisła Puławy
(162. miejsce na liście wszech czasów II ligi, 1 sezon w II lidze, rok powstania 1923, pojemność stadionu 4418)
Przed trzema laty zdobywca Okręgowego PP, aktualnie czwarty szczebel ligowy. Na uwagę zasługuje wielofunkcyjny, nowoczesny stadion.
Ciekawostka – piłkarzem klubu jest były junior Blackburn Rovers, reprezentant Finlandii (10/3) Toni Kolehmainen.

I liga
Wisła Płock
(27. miejsce na liście wszech czasów I ligi, 12 sezonów w I lidze, rok powstania 1947, pojemność stadionu 12 800)
Płock, to mazowieckie miasto, gdzie sportową wizytówką jest drużyna szczypiornistów, a mimo tego piłkarska Wisła (kiedyś Petrochemia) gra aktualnie 13. sezon na najwyższym szczeblu. W 2006 r. WP wygrała Puchar i Superpuchar Polski. Sezon wcześniej zespół zajął 4. miejsce w Ekstraklasie.
Płocczanie grali trzykrotnie w Europejskich Pucharach; trzykrotnie w dwumeczu był remis bramkowy i trzykrotnie Polacy odpadali. Cóż, pech…

Wisła Kraków (2., 79, 1906, 33 326)
Tylko jednego tytułu mistrzowskiego brakuje Wiśle, by wyrównać rekord Górnika i Ruchu (po 14 mistrzostw). Gdyby p. Cupiał jeszcze rok sponsorował Białą Gwiazdę, jestem pewien, że mielibyśmy trójkę klubów na czele. Wisła ostatnio przeżywała chwile grozy, niemal zniknęła z piłkarskiej mapy Polski, choć wiadomo, że kibice (nie delfiny) reaktywowaliby drużynę. Skończyło się na strachu…
Oprócz 13 mistrzostw, na koncie WK cztery Puchary Polski, Puchar Ligi i Superpuchar Polski.

Dariusz Kimla