„Polska” jedenastka mundialu 2014

To my jednak graliśmy w Brazylii?

Po turniejach, tu i ówdzie tworzone są rozmaite drużyny minionych zawodów. Najlepsza jedenastka pojawiła się i u nas – autorem takowej Paweł Król.

Ja natomiast postanowiłem poszperać w życiorysach piłkarzy grających w Brazylii i w ten sposób udało mi się wyłonić „polską” drużynę turnieju. Szukałem jakichkolwiek związków z naszym krajem (pochodzenie, klub, polska żona, ulubiony film „Miś” itd.). I okazuje się, że jedenastu grajków utworzyło całkiem solidną pakę.

Zagramy bardzo ofensywnie, formacją 4-2-4. Nawiasem mówiąc, w takim właśnie ustawieniu Brazylia zdobywała dwa Puchary Świata – w 1958 i 1970 r.

BRAMKA

Brad Guzan – rezerwowy bramkarz USA polskiego pochodzenia. Solidny golkiper, aktualnie w Aston Villi, gdzie gra w wyjściowym składzie.
W roku 2007 został wybrany Najlepszym Bramkarzem MLS.
W kadrze Stanów Zjednoczonych 25 meczów między słupkami.

OBRONA

Júnior Díaz – kostarykański obrońca (może grać także w pomocy). Przez niecałe pięć sezonów podstawowy piłkarz krakowskiej Wisły (131/11). W barwach Białej Gwiazdy trzykrotny Mistrz Polski.
W reprezentacji swojego kraju 67 meczów i jedna bramka.

Phil Jagielka – angielski obrońca, dziadek Nikodem pochodził z naszego pięknego kraju (Phil ma zresztą Nikodem na drugie imię).
Świetny piłkarz, od siedmiu sezonów w Evertonie (dotychczas 245/9).
W reprezentacji Anglii 28 meczów i dwa gole.

efc__1365772950_jags-capt

Laurent Koscielny – francuski gracz polskiego pochodzenia. Był nawet plan, by Laurent zagrał w naszej kadrze, ale Smudę uprzedził Blanc, powołując go w 2011 r. na mecz przeciwko Brazylii.
Podstawowy obrońca Arsenalu.
W kadrze Trójkolorowych 21 spotkań bez strzelonej bramki.

Osman Chavez – Honduranin (piękna odmiana, nie sądzicie?), aktualnie w Wiśle Kraków (dotąd 82/2). Z polskim klubem Mistrz kraju.
W kadrze Hondurasu 55 meczów bez gola.

POMOC

Óscar Boniek García – takoż Honduranin. Może grać w pomocy, może też na obronie. „Nasz” człowiek z Hondurasu. Niezwykle sympatyczna i pozytywna postać. Zyskał naszą narodową sympatię ze względu na ów stosunek do świata i oczywiście ze względu na fakt, iż drugie imię zostało mu nadane na cześć polskiego piłkarza. I właśnie to imię wybrał na koszulkę. Szacun!
W kadrze Hondurasu 92 mecze i dwa trafienia.

Paulinho – brazylijski pomocnik. Podstawowy zawodnik na środku w kadrze Canarinhos – takich piłkarzy określa się box-to-box, co oznacza, że są świetni zarówno w obronie, jak i w ofensywie. Po prostu uniwersalni. I taki właśnie piłkarz w sezonie 2007/08 grał w Łódzkim Klubie Sportowym (22/1).
Grzegorz Ziarkowski pisał zresztą o nim tutaj.
Brazylijczyk gra aktualnie w londyńskim Tottenhamie.
W kadrze swojego kraju 32 mecze i pięć goli.

70d71db994fa26535df71ac698ccf8bd

ATAK

Carlo Costly – trzeci Honduranin w „polskiej kadrze”. Strzelec jedynego gola dla Hondurasu na mundialu w Brazylii (porażka z Ekwadorem 1:2).
Przez cztery sezony w GKS Bełchatów (68/16).
W 2007 r. Król Strzelców rodzimej ligi.
W kadrze swojego kraju 71 meczów i 32 bramki.

Lukas Podolski – niemiecki napastnik ur. w Gliwicach. Lubiany i szanowany w naszym kraju ze względu na jego przywiązanie do ojczyzny. Szerzej o nim tutaj.
W reprezentacji Niemiec 116 meczów i 47 goli. Aktualny Mistrz Świata.

a204451

Miroslav Klose – znany wszystkim niemiecki atakujący, już nie tak lubiany jak Podolski. Urodzony w Opolu. Niebawem więcej o nim u nas.
W kadrze Niemiec 137 meczów i 71 goli! Także aktualny Mistrz Świata.

Chris Wondolowski – amerykański napastnik polskiego pochodzenia.
W 2010 r. wyraził chęć gry w kadrze polski, ale ówczesny selekcjoner Franciszek Smuda stwierdził, iż nie powoła tego zawodnika do kadry, gdyż – UWAGA! – nie wie z jakiej miejscowości pochodzi i gdzie kopie piłkę.
Wondolowski trzykrotnie był wybierany do Drużyny MLS, dwukrotnie był Królem Strzelców tej ligi, w 2012 był jej Najlepszym Piłkarzem, w San Jose Earthquakes jest najlepszym strzelcem w historii klubu, a gdy w 2013 zdobywał z kadrą USA Złoty Puchar CONCACAF, był najlepszym strzelcem turnieju.
Czy pan Smuda to czyta?!

Belize v United States - 2013 CONCACAF Gold Cup

Dariusz Kimla