Przystanek Bundesliga (35). Frankfurt nad Menem

Miasto położone w kraju związkowym Hesja.

Spore i liczące sobie ponad 700 tysięcy mieszkańców. Znane dzięki np. pojemnemu lotnisku i stanowiące ważny węzeł komunikacyjny.

Stamtąd pochodzą również dwa kluby: bardzo popularny Eintracht Frankfurt oraz skromniejszy FSV Frankfurt.
Zostały założone w tym samym, 1899 roku; minimalnie tylko wcześniej, jak podają źródła, ten pierwszy – 8 marca.

Sportowo są odległymi biegunami: od dawnych osiągnięć po aktualne pozycje. Były klub Polaków: Włodzimierza Smolarka, Dariusza Adamczuka, Jana Furtoka i Pawła Kryszałowicza, to m.in. jednokrotny mistrz kraju, czterokrotny zdobywca DFB Pokal, a także triumfator w Pucharze UEFA z 1980 r.

Z kolei „czarno-niebiescy” mogą poszczycić się wicemistrzostwem Niemiec z sezonu 1924/1925, jak również dotarciem do finału krajowego pucharu – edycja 1938/1939.
Krótko piłkarzem tego klubu był Jacek Grembocki, były zawodnik kojarzony z długoletnimi występami dla Górnika Zabrze; siedmiokrotny reprezentant Polski urodzony w Gdańsku.
Ponadto w 2012 wypożyczony z 1. FC Kaiserslautern do FSV był Ilijan Micanski (15 meczów i dziewięć goli Bułgara, byłego króla strzelców polskiej Ekstraklasy w barwach Zagłębia Lubin w sezonie 2008/2009).

Znanymi… piłkarkami sekcji kobiecej tego mniej utytułowanego klubu były w przeszłości znakomite Birgit Prinz i Steffi Jones. Szczególnie statystyki tej pierwszej wydają się nie do pobicia, tylko w klubowej piłce to 282 mecze i tyle samo zdobytych goli.

Obecnie EF gra w 1. Bundeslidze (zajmując dziewiąte miejsce w tabeli wszech czasów), podczas gdy FSV znajduje się w 3. lidze.

Jedni i drudzy wykorzystali do własnego użytku herb miasta, orła w koronie, który stał się emblematem obu klubów.

Na byłym stadionie należącym do „czerwono-czarno-białych”, legendarnym Waldstadionie, rozegrano w niezapomnianej wodzie półfinał mistrzostw świata 1974 Polska – RFN; przegrany przez polską reprezentację 0:1. Dzisiaj nosi on sponsorką nazwę Commerzbank-Arena i należy do ekskluzywnych, nowoczesnych stadionów.

Domowym miejscem spotkań FSV jest dla odmiany kameralny obiekt, który w tej chwili nazywa się Frankfurter Volksbank-Stadion; do 2006 nosił nazwę Stadion am Bornheimer Hang. Może on pomieścić przeszło 12 tys. widzów; ma swój urok i posiada nawet gdzieniegdzie miejsca stojące.

Paweł Król

 • Byłem we FnM tylko chwilkę, ale pamiętam, że zrobiło na mnie to miasto wrażenie…

  • Paweł Król

   W którym urodził się Goethe (w moim prywatnym TOP 10 autorów literatury znalazłoby się dla niego miejsce).

   • I Andreas Moeller (w moim prywatnym TOP 250 grajków znalazło się dla niego miejsce).

    😉

    • Paweł Król

     Wilk syty i owca cała.

 • Paweł Król
 • Piciarm

  Miasto znane jest z targów i finansów…
  znany klub Eintracht Frankfurt tego drugiego ledwo kojarzę… oba kluby maja orła w koronie a flaga miasta biało- czerwona , więc jak mam ich nie lubić….
  teraz w weekend Eintracht gra na wyjeździe trudny mecz z Hoffenheim…
  pozdrawiam