Przystanek Bundesliga (50). Powrót Fortuny Düsseldorf

Po pięciu sezonach spędzonych na zapleczu klub z miasta Campino, lidera grupy Die Toten Hosen, dołączył do grona pierwszoligowców.

123-latek jest jednokrotnym mistrzem Niemiec z 1933 roku, dwukrotnym zdobywcą Pucharu Kraju: z 1979 i 1980 r., a także finalistą Pucharu Zdobywców Pucharów z sezonu 1978/1979, w którym został pokonany w Bazylei dopiero po dogrywce przez Barcelonę; wówczas o sile ataku F95 stanowili m.in. bracia Thomas i Klaus Allofsowie.

Przypomnienie meczu o PZP w kilkuminutowym skrócie (charakterystyczne było, poza samą grą, gdy oglądałem powtórki z 16 maja 1979, kurzące się wapno – szczególnie po strzałach piłkarzy):

Czasy współczesne nie są już tak udane i obfitujące w sukcesy dla byłego klubu Rudolfa Wojtowicza i Marka Leśniaka. Czerwono-biali zdecydowanie częściej występowali na obrzeżach wielkiego futbolu, z dala od bundesligowej elity i splendoru.

Jednak ostatni sezon zakończyli na pierwszym miejscu, co pozwoliło cieszyć się z awansu. Fortuna wraca więc do tej najwyższej stawki. Chociaż sam dorobek punktowy nie był szalenie imponujący – zgromadziła ich 63, podobnie jak bilans bramkowy: +13. Dla przykładu trzeci w tabeli Holstein Kiel, który odpadł z walki o awans po meczach barażowych z VfL Wolfsburg, miał +27.
Wydaje się, że kluczowe w uzyskaniu promocji przez podopiecznych Friedhelma Funkela była dość niska liczba remisów – tych uzbierało się sześć.

Najlepszym strzelcem Fortuny w drodze po awans okazał się Rouwen Hennings, zdobywca 13 goli.

Drużyna z Düsseldorfu mogła też liczyć na co najmniej dobrą frekwencję i wsparcie ze strony kibiców. Uzyskała w tej klasyfikacji trzeci wynik w lidze, ze średnią liczbą przeszło 28 tysięcy widzów na mecz.

Aktualna kadra Fortuny Düsseldorf, na sezon 2018/2019, przedstawia się następująco:

Bramkarze: Michael Rensing, Raphael Wolf, Tim Wiesner.

Obrońcy: André Hoffmann, Kaan Ayhan, Gökhan Gül, Niko Gießelmann, Georgios Siadas, Diego Contento, Robin Bormuth, Anderson Lucoqui, Jean Zimmer, Jean Ndecky.

Pomocnicy: Alfredo Morales, Oliver Fink (kapitan), Aymen Barkok, Adam Bodzek, Kevin Stöger, Taylan Duman, Marcel Sobottka.

Napastnicy: Benito Raman, Marvin Duksch, Kenan Karaman, Håvard Nielsen, Davor Lovren, Emmanuel Iyoha, Emir Kujović, Rouwen Hennings, Karlo Igor Majic.

Trenerem niezmiennie jest Friedhelm Funkel, a jego asystentem Thomas Kleine. Za treningi bramkarzy odpowiada zaś Claus Reitmaier.

Nowy sezon Bundesligi rozpocznie się 24 sierpnia i potrwa do 18 maja 2019 r.

Paweł Król

 • Grzegorz Ziarkowski

  Pamiętam Fortunę sprzed niemal ćwierć wieku. Mieli fajną słowiańską ekipę obcokrajowców, w której prym wiedli matuzalem Andrzej Buncol i Ryszard Cyroń 🙂
  Fajnie, że takie drużyny wracają na najwyższy poziom rozgrywek.

 • Piciarm

  witam
  cieszy mnie awans Fortuny (dobre piwo ) Dusseldorf, sporo graczy z przodu mają a bilans bramkowy taki se….

  Jak i tych – 1 FC Nurnberg – to dobre stare z tradycją kluby i z wiernymi kibicami…
  pozdrawiam
  ps; smutek został po HSV…ale mam nadzieję na szybki came back !

  • Paweł Król

   Za to derby z FC St. Pauli będą.

   • Piciarm

    racja 🙂