Przystanek Bundesliga (54). Bernd Hobsch

Mógłbym napisać np. o Mario Gomezie; grubo ponad 100 goli w Bundeslidze i nie wiem, gdzieś mi umknęła ta statystyka, czy nie czołówka, jeśli idzie o liczbę hat-tricków; ale nie widzę takiej potrzeby.

Czy mam lepszego bohatera? Niekoniecznie tak. Jednak też był klasycznym środkowym napastnikiem, dziewiątką urzekającą prostotą gry i wykończeniem akcji.

Ma na koncie symboliczny, jeden występ w reprezentacji Niemiec. W towarzyskim meczu zresztą, zremisowanym 1:1 z Tunezją.

Na świat przyszedł w roku interwencji sił Układu Warszawskiego w Czechosłowacji, a dokładnie 7 maja 1968 r., w niewielkim mieście Grosskugel: pomiędzy Halle a Lipskiem.

Zaczynał grę w piłkę w takich klubach jak: TSG MAB Schkeuditz i Chemie Böhlen.
Najlepiej kojarzony może być za to z późniejszych występów w Werderze Brema. Jedynym przystankiem zagranicznym w jego karierze (to i tak sporo, jak na Niemca) był epizod w Stade Rennes.

Trafiał do siatki w mistrzowskich meczach ligi NRD. W Bundeslidze zdobywał gole średnio w co trzecim meczu. Łączny bilans wynosi 150 gier i 51 trafień.

Rok po roku w barwach bremeńczyków sięgał po trofea. Najpierw była to patera, srebrny i wysadzany talerz za mistrzostwo kraju, a następnie Puchar Niemiec.

Bernd Hobsch to jeszcze przedstawiciel napastników typu Ulf Kirsten czy też Rudi Völler. Silnie trzymający się na nogach, choć nie typowy gladiator. Poza tym spryt, spore wyczucie w ustawianiu się w polu karnym – krótko mówiąc: instynkt, a także szybkość reakcji. Wszystko, co wymieniłem, było atutami tego gracza.

BH w krótkich, najlepszych momentach:

Paweł Król

 • Grzegorz Ziarkowski

  Kojarzę go z całkiem groźnego duetu z Wyntonem Ruferem 🙂 Mieli Niemcy w latach 90-tych całą masę fajnych napastników, niezbyt efektownych, ale po prostu… skutecznych. Takich typowych, niemieckich. Voeller, Kirsten, Max, Labbadia, Kruse, czy wspomniany Hobsch.
  Ekipa znad Wezery na początku lat 90-tych to był naprawdę europejski top. Gdy Bayern był w (chwilowym) odwrocie, pojawiło się kilka ciekawych ekip, m.in. Eintracht, Leverkusen, Kaiserslautern, Werder właśnie. Ja chyba najbardziej lubiłem Borussię Moenchengladbach z Effenbergiem i Dahlinem, a potem naszym Andrzejem Juskowiakiem 🙂

  • Paweł Król

   Nic dodać, nic ująć. Poza tym napisałeś do Retro o niecodziennym odwróceniu wyniku przez Werder z Anderlechtem.
   http://slowfoot.pl/retro-werder-brema-rsc-anderlecht-53-8-12-1993/

  • Paweł Król

   Za to mało kto, jak zakładam, pamięta, że sporą karierę w Die Fohlen miał zrobić inny Polak, popularny Miętowy (to jest Marcin Mięciel). Miał błyskotliwe wejście do drużyny, ale dość szybko zgasł.

   Jakość obrazu pozostawia sporo do życzenia, ale gol z HSV był godny uwagi:
   https://www.youtube.com/watch?v=lB__d26Q6os

   • Piciarm

    tak pamiętam- początek miał ekstra a potem …w dół a gol niczego sobie fiu fiu