Przystanek Bundesliga (59). Poniedziałki niezgody

Grać czy nie grać – oto jest pytanie…

Temat nie pojawił się dzisiaj. Z pewnością też większość osób interesujących się piłką o nim słyszała. Zwolenników nierozgrywania meczów pierwszej Bundesligi w tym dniu jest prawdopodobnie tylu, co przeciwników ekipy RB Lipsk.

Protesty fanów poszczególnych klubów trwają od dobrych kilkunastu miesięcy. Krytyka jest mocno skierowana w DFB. Najdonośniej niosący doping ludzie wywieszają na meczach stosowne transparenty i na ogół są jednomyślni.

Potrafią również sprawić, że telewizja ma kilkuminutową obsuwę, ponieważ służby porządkowe muszą usuwać z murawy niepożądane przedmioty i tym sposobem samo wznowienie gry się opóźnia.

Przechodząc do meritum: jaki jest powód albo jakie są powody tych licznych protestów? Najkrócej rzecz ujmując – jest to spowodowane pewnym przyzwyczajeniem kibiców, którzy jednocześnie sprzeciwiają się komercjalizacji futbolu.

Sam mam problem z przestawieniem się do – od jakiegoś czasu – zmienionej godziny rozpoczęcia wybranych meczów Ligi Mistrzów. Pominę już to, że nigdy nie potrafiłem się pogodzić z uczestniczeniem w tych rozgrywkach drużyn, które nie zajęły pierwszego miejsca i tym samym nie zdobyły mistrzostwa kraju we własnej lidze…

Pamiętam, że w poprzednich latach w poniedziałki odbywały się ostatnie mecze danej kolejki – tak zwane kończące, zamykające serię spotkań. Jeden poniedziałek – jeden mecz drugiej Bundesligi o godzinie 20:15. Do tego przez lata przyzwyczajeni byli Niemcy. Dla nich otwarcie tygodnia, szczególnie dla młodszych ludzi, to przede wszystkim praca. Po niej dopiero odpoczynek, pójście na siłownię czy na piwo, ale nie oglądanie meczu. A może po prostu nie lubią poniedziałku…

Każdy ma własne przyzwyczajenia, a jak wiemy – nie jest łatwo je szybko zmienić. Nie chcę tutaj narzucać swojego zdania. Nie będę jednak ukrywał, że też wolę pewien schemat: czy dotyczy on akurat piłki, czy czego innego – mam namiastkę pewnej trwałości.

Przy okazji tego krótkiego odcinka przypomniałem sobie pewną grupę muzyczną z Niemiec. W latach 90. dotarła również do Polski – kawałki Fantastycznej Czwórki ze Stuttgartu były serwowane przez telewizyjne stacje. Zapamiętałem ich kilka numerów, w tym jeden, który na koniec załączę. Pochodzi z albumu 4:99 i nosi tytuł MfG.

Nieprzypadkowo znalazłem takie nawiązanie do podjętego tematu albowiem raperzy nierzadko krytykowali w swoich tekstach konsumencki styl życia. Dodam jeszcze, że ten konkretny utwór jest pomysłowo napisany, w skrótowy sposób, tak przecież wskazany na hiphopowej scenie…

HSV, VfB, ole, ole…

Paweł Król

 • Piciarm

  Wiadomo że przyzwyczajenia.ciężko zmienić, ale možna, jak się chce ale nic na siłę he, he .Przecież taka teraz komercha że hej, klubòw milion, meczy setki, kiedyś LM była tylko w środy itd…
  Meczy tak dużo ze sobota i niedziela za krótkie to i ligi w poniedziałki i piątki a to pieniążki za reklamy i prawa TV itd….

  • Paweł Król

   Masówka, żeby nie było nudy, choć to oczywiście nieprawda.:)

   A już poważnie: można trafić na niezłe mecze, jednak 75 procent jest do zapomnienia.

   • Piciarm

    Wczoraj oglądałem klasyk Wisła Kraków – ŁKS dobry mecz obu ekip, działo się na boisku, choć po wyniku 4-0 pewnie tego nie widać a to dlatego że piłkarze z Łodzi strasznie nieskuteczni byli…

    • Paweł Król

     … Trudny los nowicjusza, nie klubu, a drużyny rzecz jasna. W tym czasie Bayern – Hertha oglądałem. Też cztery gole, z tą tylko różnicą, że po dwa trafienia do obu bramek. W FCB Gnabry i Lewy najprzytomniejsi, reszta do poprawki. Goście z Berlina tyle że ambitnie zagrali. Tego dnia wystarczyło do zdobycia punktu…

    • Paweł Król

     PS Pochwaliłem polskiego zawodnika, zapominając o sytuacji z rzutem karnym. Faul był, niewątpliwie, na Polaku, ale reakcja była niewspółmierna do przewinienia… Rzucił się jak wytrawny aktor Hollywood, czego mu do końca meczu jakoś nie potrafili gracze Herthy wybaczyć… szczególnie kapitan – Ibisevic.

 • Paweł Król

  O ile się nie mylę, to też na VIVIE szły… Ciekawa zresztą jest historia tej stacji, która wytrwała 25 lat (1993-2018), a ostatnie wideoklipy, jakie pokazała to… między innymi właśnie grupy Die Fantastischen Vier.

 • Poniedzialki ustawowo powinny byc wolne od wszelkich zajec 🙂