Puchar Syrenki

Znaleźliśmy się w miesiącu poprzedzającym rozpoczęcie turnieju o mistrzostwo Europy pierwszych reprezentacji…

Na który większość kibiców piłkarskich czeka. Nigdy jednak za wiele o piłce młodzieżowej.

Od dziecka interesowały mnie właśnie mecze podobnej kategorii oraz rangi, właściwie z udziałem początkujących piłkarzy; a na pewno takich, których droga do dorosłej piłki wiodła poprzez podobne przetarcia czy też udziały.

Jak wszystko, co związane z futbolem, również tego rodzaju potyczki juniorskich drużyn mogą dostarczać odbiorcom radość. Warto więc przypominać o podobnych inicjatywach, krzewiąc ideę tej gry.

Było u nas kiedyś o międzynarodowym turnieju w Tulonie; pewnej mieszance reprezentacji i klubów. Po prawie pięciu latach od napisania o rozgrywkach we Francji przyszła pora na wzmiankę o ładnie brzmiących corocznych spotkaniach piłkarskiej młodzieży w Polsce. Dość ograniczona, skąpa liczba informacji na ten temat musi nam wystarczyć.

Pomysłodawcą turnieju o Puchar Syrenki był Zygmunt Lenkiewicz; w przeszłości jako dziennikarz związany z tygodnikiem (najlepszym pod słońcem w latach mojej wczesnej młodości…) „Piłka Nożna”, a w późniejszym okresie współtwórca, z Dariuszem Szpakowskim, filmu dokumentalnego o Włodzimierzu Lubańskim.

Pierwsza edycja datowana jest na 1986 rok.

Początkowo zmagania piłkarskich juniorów z różnych krajów odbywały się w Warszawie.

W 1986 i 1987 roku po trofeum sięgali Francuzi. Odnotowano, że podczas drugiego turnieju w ekipie Francji znajdował się późniejszy czołowy piłkarz globu – Zinédine Zidane.

Trzecią edycję wygrali piętnastolatkowie z ZSRR.

Dla Polski zwycięski moment przypadł na 1990 r. Do dzisiaj Polacy wygrywali PS najczęściej, ośmiokrotnie.

Na drugim miejscu w klasyfikacji zwycięzców plasują się Czesi, którzy sześciokrotnie triumfowali, a na trzecim Węgrzy – trzykrotni triumfatorzy.

Od 7. edycji podniesiono kategorię wiekową dla rywalizujących reprezentantów z piętnastu do szesnastu lat.

W kolejnych latach w rozgrywkach mogli występować siedemnastolatkowie; granica wieku zatem ponownie lekko przesunęła się w górę.

Tymi słowami była zapowiadana 25. edycja, która odbyła się w 2010 w Płocku i wygrali ją Duńczycy:

„Turniej o Puchar Syrenki to jedna z najważniejszych – młodzieżowych imprez sportowych, która na stałe jest wpisana w kalendarz imprez UEFA. Ideą pomysłodawców była popularyzacja futbolu wśród dzieci i młodzieży całej Europy, a ten cel jest realizowany przez organizatorów do dziś.
Pierwszy turniej odbył się w 1986 roku w Warszawie, a zwycięzcą została drużyna Francji, w której występował Zinedine Zidane – późniejszy Mistrz Europy i Świata. Od XVIII edycji turniej odbywał się w różnych regionach Polski (Nowy Sącz, Bydgoszcz, Gdańsk, Łódź…) by ponownie wrócić na Mazowsze, tym razem do Płocka”.

W 2016 trofeum zdobyli Norwegowie, których reprezentował znany dzisiaj napastnik Erling Håland. W finale Norwegia pokonała rówieśników z Rumunii 1:0.

Kilka ciekawych spostrzeżeń w odniesieniu do turnieju można również znaleźć w tych archiwach.

W powyższej publikacji nie brakuje interesujących opinii nt. pierwszych edycji i tego, co działo się organizacyjnie z Pucharem Syrenki w późniejszym okresie. Wśród obserwujących rywalizujące młode drużyny był nawet legendarny Kazimierz Górski.

Dotychczas odbyło się 37 edycji tego młodzieżowego turnieju rangi towarzyskiej; rozgrywanego latem, najczęściej na przełomie sierpnia i września. Próbowałem znaleźć obsadę na kolejną, ale nie jest chyba jeszcze znana.

Paweł Król