Pucharowe łyżki miodu

W XXI wieku na europejskich arenach kilka razy okazywało się, że jeszcze polska piłka nie zginęła…

Skoro było o najgorszych meczach polskich pucharowiczów, wypadałoby też napisać o najlepszych spotkaniach w wykonaniu reprezentantów naszej ligi w rozgrywkach starego kontynentu. A tych wbrew pozorom nie było tak mało, bowiem w pokonanym polu polskie zespoły zostawiały tak uznane marki jak m. in. Manchester City czy Schalke Gelsenkirchen. W pojedynczych potyczkach udawało się nam ograć FC Porto, Inter Mediolan, a nawet… FC Barcelonę!

W związku z tym klasyfikację postanowiłem podzielić na dwie części – pojedynczych wyskoków, czyli spotkań, w których z reguły w pierwszym meczu losy rywalizacji rozstrzygnęły się na naszą niekorzyść, ale w drugim meczu pokazywaliśmy pazur i wygrywaliśmy starcie niby o honor, ale też o punkty do klasyfikacji UEFA. No i wynik szedł w świat, pokazując, że jeszcze polska piłka klubowa nie zginęła. Druga klasyfikacja obejmuje pełne dwumecze, w których nasi ligowcy okazywali wyższość nad wyżej notowanym rywalem i awansowali dalej.

Pojedyncze wyskoki:

7. Lech Poznań – Sporting Braga 1:0
Liga Europy, sezon 2010/11

Rozgrywane w iście zimowej scenerii spotkanie miało jednego bohatera – Artjoma Rudniewa. Dzięki celnemu strzałowi Łotysza w 72. minucie Lech, jako polski zespół, wygrał po raz pierwszy od dwóch dekad mecz wiosenny mecz w pucharach. Niestety eksperymenty trenera Jose Mari Bakero w rewanżu przyniosły opłakane skutki…

6. Feyenoord Rotterdam – Lech Poznań 0:1
Faza grupowa Puchar UEFA, sezon 2008/09

Zwycięstwo w ostatnim meczu grupowym (w grupie było 5 drużyn i grało się po jednym meczu z każdym) dawało lechitom awans do wiosennych gier w 1/16 Pucharu UEFA. Okazało się, że o wszystkim zadecydował gol Ivana Djurdjevicia z 27. minuty meczu. Z pomocą podopiecznym Franciszka Smudy przyszli też Hiszpanie z Deportivo La Coruna, którzy ograli AS Nancy i awans do wiosennych gier z Udinese stał się faktem.

5. Wisła Kraków – Panathinaikos Ateny 3:1
Eliminacje Ligi Mistrzów, sezon 2005/06

„Wszechateńscy” objęli prowadzenie już w 4. minucie po golu naszego rodaka, Emmanuela Olisadebe, jednak później znakomita gra krakowian – szczególnie debiutanta w europejskich pucharach, Jakuba Błaszczykowskiego (grał wówczas na prawej obronie) – pozwoliła Wiślakom na uzyskanie dwubramkowej przewagi przed rewanżem w Atenach. Tak blisko Ligi Mistrzów nie był żaden polski zespół od 1996 roku. Byłoby wspaniale, gdyby nie „popisy” Radosława Majdana i Marka Zieńczuka na stadionie Panathinaikosu…

4. Wisła Kraków – Inter Mediolan 1:0
Puchar UEFA, sezon 2001/02

W pierwszym meczu rozgrywanym w Trieście po dwóch golach piłkarza ze Sierra Leone, Mohammeda Kallona, Inter wygrał 2:0. Początek rewanżu Wisła miała wymarzony – gol Macieja Żurawskiego w 4. minucie. Później m.in. w słupek trafił Mirosław Szymkowiak, ale do dogrywki nie udało się doprowadzić.

3. Polonia Warszawa – FC Porto 2:0
Puchar UEFA, sezon 2002/03

Podopieczni Jose Mourinho w pierwszym meczu wygrali aż 6:0 i było pozamiatane. A jednak na stadionie Wisły Płock (stadion przy Konwiktorskiej nie został dopuszczony do rozgrywek) „Czarne Koszule” wygrały 2:0 po golach wychowanków: 19-letniego wówczas Antoniego Łukasiewicza i 21-letniego Marcina Kusia. Porto wówczas sięgnęło po główne trofeum i było to preludium do wielkich triumfów Mourinho.

2. Lech Poznań – Manchester City 3:1
Faza grupowa Ligi Europy, sezon 2010/11

W Manchesterze poznaniaków wykończył snajper z Togo, Emmanuel Adebayor, kuriozalnie nazwany przez Mateusza Borka „czarnym koszmarem Lecha”. Dzień przed meczem rewanżowym na stanowisku trenera „Kolejorza” Jacka Zielińskiego zastąpił Jose Mari Bakero. I to Hiszpan może sobie wpisać w CV sobie takie piękne zwycięstwo…

1. Wisła Kraków – FC Barcelona 1:0
Eliminacje Ligi Mistrzów, sezon 2008/09

Po 0:4 na Camp Nou i z perspektywą braku Arkadiusza Głowackiego, Radosława Sobolewskiego oraz Mauro Cantoro przystępowała do rewanżu na Reymonta „Biała Gwiazda”. W obecności 14.000 kibiców w grodzie Kraka stał się cud – piłkarze Barcelony nie potrafili trafić w bramkę w banalnych sytuacjach, zaś jedynego gola zdobył w 52. minucie Cleber i Wisła przeszła do historii, jako pierwszy polski zespół, który wygrał z „Dumą Katalonii”.

Najlepsze dwumecze polskich drużyn w XXI wieku:

10. WIT Georgia Tbilisi – Wisła Kraków 2:8 i 0:3
eliminacje Ligi Mistrzów, sezon 2004/05

Powiecie pewnie – co to za wielkie mecze i wielki rywal? To pokażcie polski zespół, który ostatnio zaaplikował rywalowi z jakiegokolwiek kraju, co najmniej 10 goli w dwumeczu? Ostatnio o wynik drżymy w rywalizacjach właśnie z Gruzinami, Ormianami, Azerami i Kazachami… Wracając do tych spotkań – to miała być lepsza wersja Wisły z 2002 roku, wzmocniona Majdanem, Kłosem, Kukiełką, Zieńczukiem i Dawidowskim. Wówczas Wisła zaczęła i skończyła pucharową przygodę w… Tbilisi.

9. Lech Poznań – Grasshoppers Zurich 6:0, 0:0
eliminacje Pucharu UEFA, sezon 2008/09

Przy Bułgarskiej Lech rozbił w pył Helwetów, wśród których grali m. in. Raul Bobadilla oraz Ricardo Cabanas (51 meczów w reprezentacji Szwajcarii). W rewanżu lechici odebrali niezłą szkołę europejskiej piłki, ale pokonać się nie dali.

8. Legia Warszawa – FC Utrecht 4:1, 3:1
Puchar UEFA, sezon 2002/03

Trzy z siedmiu bramek w dwumeczu z klubem z holenderskiej czołówki strzelił serbski napastnik Stanko Svitlica. Pozostałe gole dla warszawian strzelali: Jacek Zieliński, Aleksandar Vukovic, Cezary Kucharski i Holender Arje Schut, który zaskoczył własnego bramkarza. Z kolei honor byłego klubu Włodzimierza Smolarka przy Łazienkowskiej ratował młodziutki Dirk Kuyt. Dawno to było…

7. Austria Wiedeń – Lech Poznań 2:1 i 2:4 (po dogrywce)
Puchar UEFA, sezon 2008/09

Z pewnością najlepszy thriller z wymienionych spotkań, ale na pewno nie najlepszy piłkarsko. Wszyscy w Poznaniu liczyli, że Lech odrobi jednobramkową stratę z Wiednia, ale w najśmielszych snach nikt nie przypuszczał, że dojdzie do tego w tak dramatycznych okolicznościach. Rafał Murawski strzałem w ostatnich sekundach dogrywki wprowadził Lecha do fazy grupowej Pucharu UEFA.

6. Hertha Berlin – Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski 0:0, 0:1
Puchar UEFA, sezon 2003/04
Gol Grzegorza Rasiaka na pięć minut przed końcem rewanżu dał podopiecznym Dusana Radolskiego upragniony awans. Był to wstęp do sensacji, o której za chwilę…

5. Legia Warszawa – Spartak Moskwa 2:2, 3:2
Eliminacje Ligi Europy, sezon 2011/12

W klasyfikacji na najlepszy thriller tuż za plecami meczu Lech – Austria. Sklasyfikowany wyżej, bowiem zawsze milej jest dokopać ruskim niż Austriakom, choć jedni i drudzy w przeszłości uczestniczyli w rozbiorach.

4. Juventus Turyn – Lech Poznań 3:3, 1:1
Faza grupowa Ligi Europy, sezon 2010/11

Dwumecz trochę naciągany, ponieważ rywalizowano w grupie, ale… gdyby grano systemem pucharowym, w którym przegrywający odpada, „Biała Dama” byłaby za burtą ze względu na mniejszą ilość goli zdobytą na wyjeździe. Ciekawostka: rewanż w Poznaniu toczył się przy odczuwalnej temperaturze minus 31 stopni Celsjusza i gęsto padającym śniegu.

3. Manchester City – Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski 1:1, 0:0
Puchar UEFA, sezon 2003/04
Na gola Nicolasa Anelki w 6. minucie, Dyskobolia odpowiedziała przepięknym trafieniem Sebastiana Mili w drugiej połowie meczu. Maleńkiemu klubowi z Wielkopolski nie dały rady takie tuzy jak: David Seaman, Michael Tarnat, Claudio Reyna, Steve McManaman, Paulo Wanchope, Robbie Fowler, Shaun Wright-Philips czy Anelka właśnie. Sorry, jeśli kogoś pominąłem.

2. AC Parma – Wisła Kraków 2:1, 1:4 (po dogrywce)
Puchar UEFA, sezon 2002/03

Pierwszy z wielkich dwumeczów Wisły Henryka Kasperczaka. W pierwszym meczu celem krakowian był remis, lecz skończyło się na minimalnej porażce. W rewanżu Włosi szybko objęli prowadzenie po golu Adriano. W końcówce Wiślacy zdobyli dwa gole doprowadzając do dogrywki, w której niepodzielnie panowali.

1. Wisła Kraków – Schalke 04 Gelsenkirchen 1:1, 4:1
Puchar UEFA, sezon 2002/03

Bramkowy remis w spotkaniu w Krakowie stawiał wiślaków w trudnej sytuacji przed rewanżem. Obawy okazały się niepotrzebne. Po genialnym meczu Wisła wygrała 4:1 i awansowała dalej. Dlaczego był to najlepszy mecz? Który polski klub w tak efektowny sposób zdeklasował niemieckiego rywala przed jego publicznością?

Grzegorz Ziarkowski