Retro. First Vienna FC

Najstarszy austriacki klub, obecnie zaledwie trzecioligowy.

Założony 22 sierpnia 1894 roku. Największe sukcesy odnosił dawno temu, głównie w latach 30. i 40. XX wieku. Ma na koncie sześć tytułów mistrza kraju (czyli tyle, ile na przykład dwa łódzkie kluby w sumie: ŁKS i Widzew) i trzykrotne zdobycie Pucharu Austrii. Raz udało się z kolei sięgnąć po Puchar Mitropa w 1931 r., gdzie dwa razy okazał się lepszy w finałowych meczach od Wiener AC: 3:2 na wyjeździe, w Zurychu, 2:1 u siebie – na stadionie Hohe Warte.

Później klubowi z Wiednia wiodło się różnie, potrafił on jednak dwa razy zaistnieć w Pucharze Intertoto i uzyskać w ten sposób przepustkę do dalszych występów w europejskich pucharach w sezonach 1988/1989 i 1989/1990.

Wyżej wspomniałem o stadionie First Vienna. Inauguracja na obiekcie Niebiesko-żółtych miała miejsce pod koniec 1899 r. Gospodarze odnieśli wówczas zwycięstwo z DFC Prag 2:0.
Rekord frekwencji zanotowano podczas spotkania reprezentacji Austrii i Włoch (0:0) w 1923 roku; wydarzenie to obejrzało 85 tysięcy widzów. Legendarny Hohe Warte był w tamtym okresie zresztą jednym z największych stadionów w Europie.

Aktualnie, chociaż różnie źródła podają, może pomieścić około 7 tys. osób. Nadal jednak jest miejscem domowych gier drużyny piłkarskiej, a także… futbolu amerykańskiego (stąd na wielu zdjęciach dostępnych w internecie widoczne na murawie są wyznaczone odległości, jardy) o nazwie Vienna Vikings.

Współczesność to też regres sportowy tego utytułowanego klubu. Od dobrych kilku lat nie znaczy on zbyt wiele. Bywało, że karano go odjęciem punktów. Pojawiały się również kłopoty z przyznaniem licencji na pełnoprawne występy. Jednak jest na piłkarskiej mapie Austrii, a to przecież najważniejsze. Większość kibiców jednym tchem wymienia inne wiedeńskie kluby – Austrię i Rapid, ale pamięć o tym najstarszym również wypadałoby podtrzymać.

First Vienna występuje w trzeciej lidze wschodniej (regionalliga Ost). 20 sierpnia, czyli jutro, zagra (w roli „gości”) z rezerwami Rapidu. Początek o godzinie 16:00.

Paweł Król

 • Magia „Retro”.
  Zdjęcie stadionu, to plakat z magazynu 11 Freunde. Mam kilkanaście sztuk, te plakaty, to serce tego miesięcznika 🙂
  Ta fota też zacna:

  https://sportinfrastrukturreport.files.wordpress.com/2013/08/16_vienna-parndorf_20110609glazer.jpg

  Widać, że jest zainteresowania i ludziska chodzą na mecze. Pięknie.

  • Paweł Król

   Posiadasz egzemplarze najlepszego magazynu w Europie.:) A kto wie, może nawet na świecie.

   • Nie znam wszystkich magazynów Europy, tym bardziej świata 😉
    Ale jest zacny, to fakt…

    • Paweł Król

     Ja tylko niektóre.:) Nie wszędzie nawet pewnie o takim przekroju się ukazują, mówiąc poważnie. To znaczy – nie w każdym kraju, jestem o tym przekonany. Pole poznania jest zatem ograniczone.:)

 • Piciarm

  witajcie

  pamiętam że właśnie po derbach Austrii-Rapid zacząłem trochę czytać o piłce w tym rejonie…dziwiły mnie tak stare kluby

  dobrze że ktoś teraz wspomniał o 3 klubie z miasta, mieli jeden z największych stadionów w Europie – nieźle
  ale mnie najbardziej zwróciło uwagę – herb klubu a zobaczcie herb Sycylii he,he
  pozdrawiam

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Sycylia#/media/File:Coat_of_arms_of_Sicily.svg