Retro. Jedenastka Warty Poznań 1993-1995

Niebawem Warta rozegra swój pierwszy od ćwierćwiecza mecz w ekstraklasie. Kto 25 lat temu grał w poznańskiej ekipie? Zacnych nazwisk co niemiara…

Spróbowaliśmy wybrać najlepszą jedenastkę na podstawie dwóch ostatnich sezonów poznaniaków w ekstraklasie. I choć Warta pierwszy sezon po powrocie zakończyła tuż nad kreską (14. miejsce na 18 drużyn), a w kolejnym już pożegnała się z ligą, znanych i zarazem uznanych zawodników w jej barwach nie brakowało… Ułożyliśmy z nich meczową siedemnastkę. Nazwiska wskazują, że taka ekipa wcale nie byłaby skazana na heroiczną walkę o utrzymanie w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Bramkarz:

Kazimierz Sidorczuk (ur. 1967) – pewnie w Warcie liczyli, że Sidorczuk pomoże w pojedynkę uratować ekstraklasę. Przywdziewając strój Warty wrócił do Poznania, gdzie w barwach Lecha wyrobił sobie markę solidnego fachowca. Po epizodzie w barwach klubu z Dolnej Wildy, Sidorczuk przez Płock i Olsztyn trafił do Austrii, gdzie – reprezentując Sturm Graz – dwa razy sięgnął po mistrzostwo i Puchar Austrii. Dobra gra nad Dunajem zwróciła uwagę Janusza Wójcika, który powołał go do reprezentacji.

W Warcie: 11 meczów w ekstraklasie/0 goli

Obrońcy:

Edward Cecot (ur. 1974) – do Poznania trafił jako 20-latek. Wyróżniał się w drugoligowym wówczas Stilonie Gorzów Wielkopolski. Właśnie w zielonej koszulce zdobywał swoje pierwsze ekstraklasowe doświadczenia. Potem długo grał w Lubinie i Bełchatowie, a licznik jego meczów w najwyższej klasie rozgrywkowej zatrzymał się na zacnej liczbie 259.

W Warcie: 20/2

Czesław Jakołcewicz (ur. 1961) – w barwach Warty kończył bogatą karierę, którą na dobre zaczął tuż za miedzą – w Lechu. Z „Kolejorzem” zdobył dwa mistrzostwa Polski i Puchary kraju. Do kadry powoływany przez Antoniego Piechniczka, Wojciecha Łazarka i Andrzeja Strejlaua. W Warcie strzelił raptem jedną bramkę, ale za to jaką. W marcu 1995 roku po jego trafieniu Warta pokonała warszawską Legię 1:0!

W Warcie: 54/1

Krzysztof Pawlak (ur. 1958) – wychowanek Calisii, w Warcie startował do wielkiego futbolu. Skrzydła rozwinął w poznańskim Lechu, z którym święcił triumfy w 80-tych latach. Antoni Piechniczek widział w nim materiał na solidnego obrońcę, Pawlak pojechał zatem na mundial w 1986 roku, gdzie zagrał dwa mecze. Do Warty wrócił po grze w Belgii oraz Szwecji. Pomógł w pierwszym sezonie utrzymać się w ekstraklasie.

W Warcie: 18/0

Mariusz Niewiadomski (ur. 1959) – kolejny świetny gracz Lecha z lat 80-tych, który wspomógł lokalnego rywala po awansie do ekstraklasy. Niewiadomski w barwach „Kolejorza” był napastnikiem, w Warcie jego wielkie doświadczenie przydawało się w defensywie. Wrócił do Polski po grze w Szwecji i Izraelu.

W Warcie: 32/2

Pomocnicy:

Tomasz Iwan (ur. 1971) – klasyczny przykład powiedzenia, że „trzeba zrobić krok w tył, by zrobić dwa kroki w przód”. Wychowanek Jantara Ustka nie przebił się w mocnym wówczas ŁKS-ie i poszedł do beniaminka z Poznania. Prezentował się lepiej niż przyzwoicie i poszedł do holenderskiej Rody JC. Po roku kupił go Feyenoord, a w 1997 roku stał się najdroższym polskim piłkarzem, gdy PSV Eindhoven wyłożył zań 3,2 mln dolarów. Etatowy reprezentant Polski od czasów Henryka Apostela po Jerzego Engela. Z wyjątkiem Antoniego Piechniczka, któremu podpadł podczas jego ponownego debiutu w Moskwie w czerwcu 1996 roku. Wszystko przez to, że… był głodny.

W Warcie: 31/7

Arkadiusz Kaliszan (ur. 1972) – wychowanek klubu z Dolnej Wildy. Na sezon poszedł do Rody JC, ale zagrał w niej tylko dwa spotkania. Wrócił do macierzystego klubu i spokojnie odbudowywał się po nieudanej wyprawie do Holandii. Przez krakowskiego Hutnika (grał w Pucharze UEFA), trafił do warszawskiej Polonii, z którą wywalczył tytuł mistrza Polski. Twardo grający obrońca lub defensywny pomocnik zagrał jeden mecz w kadrze, w debiucie Jerzego Engela z Hiszpanią (0:3).

W Warcie: 22/0

Dariusz Wojciechowski (ur. 1974) – wydawało się, że były reprezentant młodzieżówki zrobi większą karierę. Miał nieźle ułożoną stopę, potrafił „kropnąć” z dystansu jak mało kto. Pierwszy piłkarz, który w ekstraklasie zaliczył występy dla trzech poznańskich zespołów: Olimpii, Warty i Lecha. Związany głównie z klubami z Wielkopolski.

W Warcie: 14/5

Grzegorz Matlak (ur. 1973) – wychowanek szczecińskiej Pogoni, w której nie mógł się przebić przez sporą konkurencję na lewej stronie boiska (m.in. Maciej Stolarczyk i Olgierd Moskalewicz). Właśnie w Poznaniu zaliczył debiut w ekstraklasie. Poprzez Lecha, Amikę i Groclin wrócił na stare lata do Szczecina. Związany z miss Polonia z 2001 roku, Joanną Drozdowską.

W Warcie: 27/2

Napastnicy:

Piotr Prabucki (ur. 1968) – grał w Lechii, Jagiellonii i GKS-ie Katowice, ale to właśnie w Warcie „wykręcał” najlepsze liczby. Potrafił w derbach strzelić hat-tricka Olimpii i dwie bramki przy Bułgarskiej Lechowi. Nic dziwnego, że odszedł do… „Kolejorza”. Karierę kończył w rodzinnym Inowrocławiu.

W Warcie: 65/25

Maciej Żurawski (ur. 1976) – jest wychowankiem Warty. Nie miał lekko, bowiem jednym z trenerów poznaniaków był jego tata, Andrzej. Debiutował w meczu z Widzewem Łódź, w 1994 roku. Niewielu się wtedy spodziewało, że cherlawy 18-latek wyrośnie na jednego z najlepszych polskich napastników początku XXI wieku. Legenda Lecha i Wisły Kraków. Z reprezentacją Polski grał na mundialu 2006 i Euro 2008.

W Warcie: 21/0

Rezerwowi:

Arkadiusz Onyszko (ur. 1974) – wychowanek Lublinianki w ekstraklasie debiutował w bydgoskim Zawiszy. W Warcie odbudował się po nieudanej przygodzie w Legii, gdzie nie miał szans w rywalizacji z Maciejem Szczęsnym i Zbigniewem Robakiewiczem. Przez Lecha i Widzew trafił do Danii, gdzie wyrobił sobie markę solidnego bramkarza. Wrócił do Polski, ale nie uratował ekstraklasy dla Odry Wodzisław Śląski. Obecnie szkoli bramkarzy w lubelskim Motorze. Znany z pozasportowych „wyskoków” – skandalizującej biografii „Fucking Polak” i pobicia byłej żony, za co został skazany na trzy miesiące więzienia.

W Warcie: 15/0

John Phiri (ur. 1962) – etatowy reprezentant Zimbabwe trafił do Poznania niemal na koniec kariery. Po całkiem udanym sezonie w Sokole Pniewy, w Poznaniu zagrał tylko cztery spotkania.

W Warcie: 4/0

Artur Gajewski (ur. 1969) – obrońca, który debiutował w ekstraklasie w ŁKS. W Warcie zanotował najwięcej, spośród 71 występów w lidze. Po epizodzie w Poznaniu aż siedem lat spędził w Koninie.

W Warcie: 41/1

Waldemar Tęsiorowski (ur. 1962) – jedna z legend wrocławskiego Śląska. Na początku lat 90-tych ten na wskroś solidny ligowiec został skazany na tułaczkę. W Poznaniu zaliczył jedną rundę, w ekstraklasie grał jeszcze w Górniku Zabrze i GKS-ie Bełchatów.

W Warcie: 16/0

Sławomir Pawelec (ur. 1968) – wychowanek kaliskiego Włókniarza w ekstraklasie grał w dwóch klubach: w łódzkim Widzewie i właśnie w poznańskiej Warcie. Potem przeniósł się do… Varty Namysłów i Odry Opole.

W Warcie: 59/1

Mirosław Iwan (ur. 1968) – starszy brat Tomasza. Do Poznania ściągnięty z Jantara Ustka, przeżył radość awansu do ekstraklasy, jak i gorycz spadku. Nie zrobił choćby po części tak wielkiej kariery, jak młodszy brat.

W Warcie: 31/0

Grzegorz Ziarkowski