Retro. Kraj Saary

W eliminacjach MŚ 1954 dwie niemieckie reprezentacje stoczyły bratobójczą rywalizację…

Święta za pasem. W związku z tym, jak każdy rasowy kibic, zacząłem trzepać (dywany też) stare książki na ten temat różnych rozgrywek. Wtem ślepia moje skierowały się ku piątym w kolejności mistrzostwom świata, które odbywały się w Szwajcarii w roku 1954, a konkretnie ku eliminacjom do tego turnieju. A tam jak byk stoi, że ostatecznie zwycięska reprezentacja RFN w eliminacyjnej grupie potykała się z Krajem Saary. Ki czort?

„Saara” przez dwa „a”, bo przez jedno to był głupawy film Ślesickiego z Bogusławem Lindą, w którym wybuchło akwarium.

Slowfoot nigdy nie unikał badania tematów trudnych i niszowych, i tak było tym razem. Uznałem, że temat wart jest zbadania…

Historia
Po zakończenia I Wojny Światowej Saara pozostała pod administracją Ligi Narodów, aż do roku 1935, gdy plebiscyt przywrócił region pod administrację Berlina. Kolejna wojna i kolejna zmiana statusu: w 1947 region stał się protektoratem francuskim; miał swój własny rząd i konstytucję, został wcielony do francuskiego systemu celno-walutowego. Jak sama nazwa wskazuje, stolica Kraju Saary znajduje się w Saarbrücken.

1

1. FC Saarbücken…
…to klub, który dotarł do finału mistrzostw Niemiec w roku 1943. Po ustanowieniu protektoratu FCS został zaproszony, by zagrać we francuskiej drugiej lidze w sezonie 1948/49. Żeby zrobić miejsce dla reprezentanta Kraju Saary, klubowi AS Angoulême zasugerowano zrezygnowanie ze swojego miejsca. Gdyby wyniki FC Sarrebruck – bo pod taka nazwą grali niemieccy (nie bójmy się tego słowa) piłkarze – liczyły się w ostatecznej klasyfikacji, odnieśliby w rozgrywkach zdecydowane zwycięstwo. Wygrali m.in. 10:1 z Rouen, 9:0 z Valenciennes i 8:0 z Le Mans.

1

Zachęcane przez prezydenta zarówno FIFA, jak i FFF (francuskiej federacji piłkarskiej) Jules’a Rimet, Saarbrücken złożyło wniosek o dołączenie do francuskiej federacji. Ale francuskie kluby członkowskie zagłosowały jednogłośnie przeciw, argumentując, że „Saara nigdy nie będzie francuska”. Najbardziej wrogie takiemu rozwiązaniu były kluby z Alzacji i Lotaryngii zmuszone grać w niemieckiej Gaulidze w trakcie okupacji wojennej. W konsekwencji Rimet, szef FFF od roku 1919, zrezygnował.

Protoplasta Pucharu Europy
Polityka asymilacji legła w gruzach, więc francuskie władze postanowiły zmienić front i nie przedstawiać więcej Saary jako terytorium francuskiego, a raczej jako niepodległe państwo. Stworzono krajową Ehrenligę, ale ta była zbyt słaba dla FCS.

Dlatego do życia został powołany Międzynarodowy Saarlandpokal (Puchar Saary) – było to coś w rodzaju protoplasty Klubowego Pucharu Europy. W premierowych rozgrywkach wzięło udział 15 klubów z państw europejskich (co charakterystyczne, niemiecki uczestnik nie został zaproszony) i dodatkowo klub z Santiago de Chile. W czerwcu 1950 FCS pobił w finale Stade Rennais 4:0, zgarniając puchar i 2 mln franków nagrody.

1

Mecze towarzyskie kończyły się jeszcze bardziej imponującymi wynikami. Środkowy napastnik Herbert Binkert, który zwykł nazywać FCS „najlepszym ambasadorem Kraju Saary”, zdobył hat-tricka w wygranym meczu 4:1 z Liverpoolem w maju 1950. Drużyna Katalonii, składająca się z piłkarzy „Barçy” i Españolu, również została pobita, a Real Madryt zmiażdżony na własnym terenie 4:0 w lutym 1951.

Druga edycja Międzynarodowego Pucharu Saary nigdy nie została zakończona, jako że drużyny z regionu zostały dopuszczone do niemieckich struktur piłkarskich od sezonu 1951/52. Saarbrücken wygrało rozgrywki Oberligi Südwest, by dotrzeć do finału niemieckich mistrzostw. Tam czekał VfB Stuttgart, który ku radości zarówno niemieckich, jak i saarlandzkich (czy to właściwa nazwa?) polityków okazał się zwycięski w stosunku 3:2. To by jednak było przegięcie, gdyby mistrzem Niemiec została drużyna z innego właściwie państwa.

1

Reprezentacja w eliminacjach MŚ
Udział w imprezach sportowych miał podkreślać odrębność protektoratu od RFN. Nigdzie nie było to bardziej widoczne niż podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Helsinkach w roku 1952, gdy fiński alfabet sprawił, że sportowcy z Kraju Saary wyszli na stadion bezpośrednio przed tymi z RFN. Region został członkiem FIFA w roku 1950, a następnie zgłosił swą reprezentacją do eliminacji MŚ 1954. Reguły losowania przewidywały regionalizację grup, więc należało się spodziewać, iż Saarland może trafić na Bundesrepublikę. I tak się stało…

Pierwszy mecz eliminacyjny Kraju Saary to wyjazdowa wygrana 3:2 z Norwegią w czerwcu 1953; wygrana, mimo że w pewnym momencie Skandynawowie prowadzili 2:0. W kolejnym spotkaniu grupowym RFN zaledwie zremisowała z Wikingami, co oznaczało, że na czele tabeli znalazł się kraj zamieszkany przez zaledwie 977 tys. osób.

1

Wyjazdowy mecz z RFN w październiku był, delikatnie mówiąc, dyplomatycznym polem minowym dla gospodarzy. Wywieszenie flagi Kraju Saary mogło być widziane jako uznanie tego tworu, a tego Niemcy chcieli uniknąć, dlatego wywieszono jedynie flagę holenderską, bowiem stamtąd pochodził sędzia meczu. Gospodarze w Stuttgarcie odnieśli przekonujące zwycięstwo 3:0. Rewanż w marcu 1954 miał zdecydować, kto zagra w szwajcarskich finałach.

1

53 tys. kibiców zgromadziło się na Ludwigsparkstadion w Saarbrücken. Początek meczu zdominowali gospodarze, grający w czerwono-niebiesko-białych strojach, zgodnie z nieco skandynawską flagą Kraju Saary.

1

W składzie było aż 10 piłkarzy FCS. Napastnik Herbert Martin zdobył gola, ale niesłusznie nie został on uznany z powodu wydumanego spalonego, a potem niemiecki obrońca Werner Kohlmeyer zagrał ręką we własnym polu karnym, co umknęło uwadze sędziego.

1

Zgłaszając reprezentację regionu do eliminacji MŚ, francuscy poplecznicy protektoratu chcieli zapewne wbić klin miedzy Kraj Saary i RFN, ale efekt był zupełnie odwrotny.

1

„Ciągle pamiętam ten czas, nie byłem specjalnie zmartwiony obiema porażkami” – wspomina skrzydłowy Kraju Saary Kurt Clemens. „Czułem się Niemcem i nie chciałem stawać na drodze do sukcesów swej prawdziwej ojczyźnie. Zresztą w finałach nie mielibyśmy żadnych szans”.

Reprezentacja Kraju Saary została zaproszona na stadion w Bernie, by śledzić finałowe starcie RFN z Węgrami. A potem obie niemieckie drużyny razem świętowały w hotelu sensacyjny sukces Fritza Waltera i spółki. Trener Saary 20 lat później świętował podobny sukces. Nazywał się Helmut Schön.

1 stycznia 1957 Kraj Saary powrócił do niemieckiej macierzy na mocy plebiscytu.

1

Kluby
Sztandarowy klub Kraju Saary 1. FC Saarbrücken zakończył rozgrywki Oberligi Südwest zaledwie na trzecim miejscu, ale i tak został zaproszony do reprezentowania Saary w pierwszych rozgrywkach klubowego Pucharu Europy Mistrzów Krajowych w roku 1955. Niewielu dawało szansę FCS, gdy los skojarzył ich z AC Milan, który miał w składzie Liedholma, Nordahla i Schiaffino. W meczu wyjazdowym Saarbrücken wyciągnęło wynik z 1:3 na 4:3; niestety u siebie przegrało 1:4, mimo że na kwadrans przed końcem meczu był jeszcze remis.

1

FCS nie udało się od tamtej pory wziąć udziału w europejskich rozgrywkach klubowych. W inauguracyjnym sezonie Bundesligi 1963/64 klub z Kraju Saary zajął ostatnie miejsce. Mimo że występowali w jego barwach tacy gracze, jak Andreas Brehme i Anthony Yeboah, w najwyższej lidze niemieckiej udało się spędzić jedynie cztery sezony, ostatnio w 1993 roku. Obecnie piłkarze FCS kopią w trzeciej lidze..

Inny z klubów Saary Borussia Neunkirchen spędził w Bundeslidze trzy sezony w latach 60., a FC 08 Homburg został zapamiętany głównie z powodu reklamy kondomów na koszulkach. Na zdjęciu niżej Roman Wójcicki.

indeks

W regionie słychać głosy, aby utworzyć klub o roboczej nazwie „FC Saar”, czyli coś na kształt reprezentacji z lat 50.

Maciej Słomiński