Retro. Łódź – Warszawa 4:1 (27.05.1987)

Cel rozegrania tego dość osobliwego meczu między reprezentacjami Łodzi i Warszawy był niezwykle szczytny…

W barwach Łodzi wybiegli na murawę piłkarze Widzewa, ŁKS i Włókniarza Pabianice. Z kolei Warszawę reprezentowali gracze Legii, Gwardii i Hutnika. Na stadion przy ul. Marchlewskiego w Pabianicach pospieszyły tłumy, jakie rzadko oglądano nawet na pochodach pierwszomajowych. Na trybunach zasiadło siedem tysięcy widzów, którzy mieli nie lada gratkę. Bodaj jedyny raz w Pabianicach można było zobaczyć tyle piłkarskich gwiazd naraz: Marek Dziuba, Stanisław Terlecki, Wiesław Wraga, Krzysztof Baran, Jacek Ziober, Maciej Szczęsny, Paweł Janas, Leszek Pisz, Dariusz Dziekanowski, Roman Kosecki… Niejednemu kibicowi futbolu nad Dobrzynką z pewnością zakręciło się w głowie…

Cel spotkania Łódź – Warszawa był niezwykle szczytny. Pieniądze zbierano na Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Szpital funkcjonuje do dziś, choć fragmentami z zewnątrz wygląda tak, jakby od czasów tamtej zbiórki nie wykonywano żadnych remontów…

Przed starciem piłkarzy na boisko wybiegły drużyny sędziów. W ekipie arbitrów Łodzi grali m.in. znakomici byli piłkarze Widzewa: Krzysztof Surlit, Andrzej Możejko, Władysław Dąbrowski oraz panowie na co dzień biegający z gwizdkiem: Zbigniew Przesmycki, Wit Żelazko i Roman Walczak. Mecz rozjemców zakończył się remisem 3:3, choć do przerwy łodzianie prowadzili już 3:0.

W pierwszej połowie starcia piłkarskich gwiazd był remis 1:1. Prowadzili goście ze stolicy, bowiem ich składną akcję celnym strzałem wykończył dzisiejszy komentator Canal Plus – Wojciech Jagoda. Henryk Bolesta, o którym ostatnio było głośno z powodów afery z… narkotykami, musiał wyjmować piłkę z siatki. Trzy minuty później piłka jak po sznureczku krążyła między graczami ŁKS, Krzysztofem Baranem i Terleckim. Ten drugi niezwykle precyzyjnym strzałem pokonał Szczęsnego.

W drugiej połowie trener gości zdjął z boiska m.in. Janasa i Dziekanowskiego, co odbiło się na jakości gry ekipy ze stolicy. Na skrzydle szarpał młody Kosecki, ale w pojedynkę niewiele mógł zdziałać. W bramce Łodzi wynudził się przyszły kadrowicz, Jarosław Bako. Za to łodzianie bezlitośnie punktowali drugiego golkipera ze stolicy, Zbigniewa Robakiewicza. Do siatki celnie strzelali: Adam Walczak (62.), Grzegorz Więzik (64.) i Tadeusz Jacek z karnego (74.). Ostatecznie Łódź wygrała aż 4:1 (1:1).

Piłkarze, sędziowie i organizatorzy spotkania zrezygnowali z gratyfikacji za rozegrany mecz. Całość wpływów została przeznaczona na Centrum Zdrowia Matki Polki. Na konto funduszu budowy CZMP wpłacono 900 tysięcy złotych.

27 maja 1987, stadion Włókniarza w Pabianicach

Mecz towarzyski

Łódź – Warszawa 4:1 (1:1)

Gole: Terlecki 33., Walczak 62., Więzik 64., Jacek 74., k. – Jagoda 30.

Łódź: Henryk Bolesta (Jarosław Bako) – Krzysztof Kamiński, Marek Dziuba (Adam Walczak), Kazimierz Przybyś, Tadeusz Jacek – Mirosław Myśliński, Tadeusz Świątek, Stanisław Terlecki, Wiesław Wraga (Andrzej Szulc) – Krzysztof Baran, Jacek Ziober (Przemysław Młynarczyk).

Warszawa: Maciej Szczęsny (Zbigniew Robakiewicz) – Dariusz Kubicki, Paweł Janas (Janusz Klimczewski), Krzysztof Gawara (Jerzy Brzozowski), Sławomir Przybysz – Leszek Pisz, Kazimierz Buda, Krzysztof Iwanicki, Wojciech Jagoda – Andrzej Łatka (Grzegorz Szeliga), Dariusz Dziekanowski (Roman Kosecki).

Sędziował: Kazimierz Mikołajewski (Płock).

Widzów: 7.000

PS. Tego samego dnia w ślady kolegów z Łodzi poszedł Józef Młynarczyk. Jego FC Porto w finale Pucharu Europy pokonało Bayern Monachium 2:1. Po zakończeniu kariery znakomity bramkarz otworzył w Pabianicach własny biznes.

Grzegorz Ziarkowski