Sandały na murawie

Wiadomo, że wtorkowy wieczór należał do Krzysztofa Piątka, a wszystko co dla nas najważniejsze, działo się w Mediolanie.

W cieniu tych wydarzeń warto jednak zwrócić uwagę na bardzo ciekawy turniej Asian Cup odbywający się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

W jego trakcie rozbłysła w pełni gwiazda byłego gracza Barcelony Xaviego. Nie na boisku jednak, a w roli eksperta telewizyjnego i potencjalnego pogromcy bukmacherów! Hiszpan idealnie przewidział przebieg turnieju. Jego typy uznano dosłownie za przepowiednie proroka futbolu.

Olbrzymie emocje towarzyszą rozgrywkom od samego początku. Jednak we wtorek osiągnęły apogeum w związku z meczem półfinałowym pomiędzy gospodarzami Pucharu Azji Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi a gospodarzami najbliższego mundialu, a zarazem rewelacją tegorocznego turnieju Katarem. Były to swoiste „derby regionu”. Jak wiadomo, sąsiedzi od jakiegoś czasu nie żyją ze sobą w zgodzie. Zarówno politycznie, jak i gospodarczo ich stosunki są nadzwyczaj napięte. Katar oskarżany oficjalnie od 2017 o wspieranie terroryzmu jest od pewnego czasu praktycznie odcięty geograficznie, jak i przemysłowo od sąsiadów.

Doszło nawet do tego, że włodarze stolicy ZEA Abu Zabi, w której odbyło się spotkanie reprezentacji obu zwaśnionych państw, złośliwie wykupili 18 tysięcy biletów i rozdali je mieszkańcom, by uniemożliwić Katarczykom przyjazd i obejrzenie meczu.

Na murawie Katar okazał się o wiele lepszy, pokonując pewnie gospodarzy 4:0. Ci walczyli z zespołem swoich sąsiadów również na trybunach, gdzie do dantejskich scen doszło w trakcie spotkania, jak również po jego zakończeniu. Nikomu specjalnie nie przeszkadzała nieobecność przyjezdnych kibiców.

Fani dali upust swojemu niezadowoleniu i niechęci do piłkarzy Kataru obrzucając ich obuwiem, nie wspominając już o wyzwiskach i epitetach pod ich adresem. Spotkanie było wielokrotnie przerywane i wznawiane. Ekipa gości zmuszona była do szybkiej ewakuacji z obiektu wysłuchując gróźb pod swoim adresem. Warto podkreślić, że obrzucanie obuwiem to największa obelga w kulturze arabskiej, w ten sposób okazuje się obrzucanemu tyle szacunku, co… brudowi na podeszwach.

Ekscesy odbiły się szerokim echem w regionie i spowodowały wyraźne pogorszenie i tak już zaostrzonych stosunków między sąsiadami. Już następnego dnia na polecenie rządu Kataru zostało wprowadzone embargo na produkty pochodzące z ZEA. Ponadto sankcjami objęto firmy z Emiratów realizujące projekty na rzecz katarskiego rządu. Było to poniekąd tożsame działanie w stosunku do wcześniejszego embarga wprowadzonego przez rządy sąsiednich państw na organizatora MŚ 2022.

W piątek finał Asian Cup 2019, w którym zmierzą się Japonia oraz Katar. Miejmy nadzieję, że słowa zawarte w haśle: „There is only one sport that truly brings us together, and that sport is football” („Jest tylko jeden sport, który naprawdę nas łączy, a ten sport to piłka nożna”) zwyciężą nad emocjami kibiców zgromadzonych na Stad madina Zajid ar-rijadijja, zaś wraz z rzuconymi na murawę sandałami nie legnie w ruinach idea turnieju.

Tomasz Zaborowski
Marcin Gałek

 • Grzegorz Ziarkowski

  Ponoć uderzenie butem w tamtych okolicach traktowane jest jak największa obelga. Mam przed oczami setki Irakijczyków, które sandałami okładały poprzewracane pomniki Husseina.

 • Paweł Król

  Interesowałem się samymi wynikami tego turnieju. Liczyłem też na transmisje w tv, ale ich nie znalazłem.

 • Piciarm

  Nie ciekawie na półwyspie arabskim… Jednym słowem, Katar sportowo coraz lepiej…

  • Paweł Król

   Jak to brzmi, ale Katar utarł nosa Japończykom. Mojej sympatii może nie zyska, ale rozwija się – to fakt.

 • Fajny tekst. Dzięki i prosimy o więcej!