TOP 10 derbów. Afryka

Zima za oknem, to pojedziemy sobie do Afryki.

Na kontynencie afrykańskim jest kilkaset miast derbowych, ale na uwagę zasługuje jedynie kilkanaście z nich. Najbardziej znane i żywiołowe są derby w krajach arabskich (w pierwszej szóstce aż pięciu reprezentantów). Nad resztą stawki długo siedziałem i główkowałem przeglądając historię klubów, derbów, filmy, itd… Ostatecznie wyselekcjonowałem i opisałem krótko poniższą dychę. Są to w większości mało u nas znane i tajemnicze kluby, choć są w naszym kraju i tacy, którzy wiedzą o tym kontynencie i tamtejszym futbolu bardzo dużo (pozdrawiam panów Henryka Kasperczaka i Michała Zichlarza).

Startujemy:

10. Canon Jaunde – Tonnerre Jaunde (Kamerun)
Praktycznie nieznane u nas kluby ze stolicy Kamerunu, choć w Afryce cenione i utytułowane – Canon (który od kilku lat gra w II lidze zwanej tam Elite Two) to trzykrotny zwycięzca afrykańskiej Ligi Mistrzów i zdobywca tamtejszego Pucharu Zdobywców Pucharów. Tonnerre także ma na koncie międzynarodowe trofeum i takoż jest to PZP. Co ciekawe, w tym mniej utytułowanym grali tacy piłkarze jak choćby Roger Milla, czy George Weah… W ostatnich pięciu meczach derbowych Canon wygrał dwa mecze, Tonnerre jeden.

9. Djoliba AC – Stade Malien (Mali)
Dwa najbardziej utytułowane kluby ze stolicy Mali Bamako (DAC – 22 mistrzostwa, 19 pucharów i 7 Superpucharów kraju; SM odpowiednio 21, 19 i 9). Derby między tymi klubami nazywane są Grand Derby. Kibice podzieleni na stadionie w czasie derbów pół na pół. Patrzcie jaki klimat:

8. FC Saint-Éloi Lupopo – TP Mazembe (Demokratyczna Republika Konga)
Mazembe to jeden z najbardziej utytułowanych klubów na kontynencie afrykańskim (pięć zwycięstw w Lidze Mistrzów). Oba kluby pochodzą z miasta Lubumbashi, a derby między nimi należą do bardzo niebezpiecznych; w 2011 podczas meczu, fani Lupopo wtargnęli na boisko i rozpoczęli awanturę, po tym, jak wyrównującego gola zdobyli gracze Mazembe. Zginęło… 14 osób. W lidze derbów odbyło się 28 – Mazembe wygrali 16 razy, remisów było 12, Lupopo nie wygrali nigdy i zapewne dlatego tak ich poniosło w czasie tamtego spotkania…

7. CAPS United – Dynamos FC (Zimbabwe)
Derby stolicy Zimbabwe, to wyczekiwane i konkretne mecze. Niebawem u nas więcej nt. tych spotkań, a tymczasem całkiem zacna brameczka autorstwa Oscara Machapy, ustrzelona oczywiście w derbach Harare:

6. Al Ahly – Al-Ittihad (Libia)
Dwa kluby z Trypolisu, to najbardziej utytułowane libijskie ekipy, ze sporymi rzeszami kibiców. Tripoli Derby to konkretna impreza z pirotechniką na trybunach i donośnym dopingiem. Oba kluby grają na Tripoli Stadium, który może pomieścić 80 tys. głów i w czasie derbów można liczyć na komplet widzów.

5. MC Algier – USM Algier (Algieria)
Absolutny remis w Derbach Algieru (szczegóły za chwilę), ciężko też wybrać fanów, którzy są lepsi. Dwie topowe kibicowsko ekipy w Algierii, które wiedzą jak zrobić hałas, koloryt i zadymić boisko. Oba kluby mają na koncie po siedem mistrzostw i po osiem pucharów kraju. W ostatnich dziesięciu latach drużyny grały ze sobą 23 razy i obie mają po siedem wygranych…

4. Kaizer Chiefs – Orlando Pirates (RPA)
Soweto Derby to największe tego typu mecze w Afryce na południe od równika. Derbów oficjalnych łącznie rozegrano 70 (Kaizer 25, Orlando 21).

3. Club Africain – Espérance ST (Tunezja)
Derby Tunisu, to już bardzo konkretne widowiska na trybunach i kawał historii. Łącznie 190 meczów oficjalnych między zespołami ze stolicy Tunezji, choć statystyki dotyczą jedynie 127 spotkań (derby po odzyskaniu niepodległości) – EST 49, CA 30, remisów 48. W bramkach 143:127 dla Espérance Sportive de Tunis. Kluby bardzo utytułowane (CA po 13 mistrzostw i pucharów kraju oraz LM i dwa PZP; EST 28 mistrzostw i 15 pucharów Tunezji oraz trzy zwycięstwa w LM i na dokładkę PZP). Teamy grają na Stade Olympique de Rades (60 000).

2. Raja CA – Wydad AC (Maroko)
Casablanca jak się okazuje, to nie tylko film z Humphreyem Bogartem i Ingrid Bergman (kawał dobrego kina, polecam jeśli ktoś jeszcze nie widział), ale i jedne z największych derbów Afryki, cenione przez kibicowską brać na całym świecie. Próbki wokalne obu ekip za chwilę na filmikach, a tymczasem garść informacji. Utytułowane firmy na podwórku krajowym, ale także zdobywcy najważniejszych trofeów kontynentalnych (Raja 3 Puchary Afryki, Wydad 2). Łącznie oficjalne derby Casablanki rozgrywano 138 razy (R42, W36). Niejacy Abdelkader Jalal, Mohammed Al-Tibari i Mustafa Al-Batash nie tylko grali w obu klubach, ale dodatkowo oba kluby trenowali! Drużyny korzystają z tego samego stadionu – Stade Mohammed V (70 000).
Podkręćcie głośniki, kolumny, słuchawki, co tam macie podpięte do kompów i posłuchajcie tego:

Raja

Wydad

1. Al Ahly SC – Zamalek SC (Egipt)
The Peak, Arabski klasyk, Wielkie Derby Kairu, Derby Egiptu – to określenia na największe i najbardziej wyczekiwane mecze w całej Afryce i jedne z największych derbów świata. Dość napisać, że oba kluby są najbardziej utytułowane w historii afrykańskiego futbolu (Al Ahly 8 Pucharów Afryki, Zamalek 5). O derbach szerzej tutaj, trzeba więc uaktualnić statystyki – interesujące nas mecze były grane 230 razy (AA98, Z56, remisów 76). W bramkach także dość znaczna przewaga ośmiokrotnych mistrzów Afryki – 334:243.

Dariusz Kimla