TOP 10 derbów. Anglia

Lubię derby, lubię angielską piłkę i lubię rankingi. Nadszedł czas, by wszystkie te zagadnienia ze sobą połączyć…

Prowadzę tu u nas, na slowfoot dwa cykle; Derby i TOP 250 grajków z całego świata (tych, których pamiętam i kojarzę z gry). Pomyślałem więc – dlaczego nie zrobić rankingu derbów? Chciałem nawet rozpocząć nowy cykl, ale nie będę szalał.
Dobra, dość ględzenia, jedziemy z tematem. Na pierwszy ogień Ojczyzna Futbolu, niech mają.

Ranking derbów ustawiłem wedle swojego uznania, a pary derbowe stanowią kluby z tego samego miasta. Enjoy!

10. Hallam FC – Sheffield FC
Rules Derby to najstarsze derby na świecie i jednocześnie najstarsze mecze piłkarskie świata. Mimo, że nie są już tak wyczekiwane i straciły na prestiżu w sensie sportowym, to w zestawieniu musiały się znaleźć ze względu na pamięć i szacunek. Pierwszy mecz między tymi drużynami rozegrano ponad 157 lat temu (26 grudnia 1860)!

9. Brentford – Queens Park Rangers
Mało kto o tym wie, ale to najbardziej wyczekiwane derby Zachodniego Londynu. Griffin Park od Loftus Road dzielą zaledwie trzy mile, a fani obu klubów nie darzą się sympatią. Stadion BFC jako jedyny tego typu obiekt w Anglii ma puby w każdym z czterech narożników.

8. Bristol City – Bristol Rovers
BC – BR to Robini kontra Piraci, Czerwoni vs. Niebiescy, południe Bristolu przeciwko północnym rejonom miasta. Stara i wyczekiwana rywalizacja, a kibice obu firm szczerze się nienawidzą. City w obecnym sezonie walczą o awans do Premier League, a Rovers bronią się przed spadkiem z League 1…
Pierwsze derby odbyły się w 1896 r., a dotychczas rozegrano ich aż 232.

7. Nottingham Forest – Notts County
Jedne z najstarszych derbów świata i dwie świetne firmy – Forest to dwukrotny zdobywca Pucharu Europy, County natomiast, to najstarszy zawodowy klub świata. Dotychczas oba kluby spotykały się ze sobą 96 razy, a ciekawostką jest fakt, że oba stadiony, są najbliżej siebie położone w Anglii; między City Ground a Meadow Lane odległość wynosi ok. 220 m.

6. Aston Villa – Birmingham City
Second City Derby. Znane i liczące się mecze w piłkarskiej Anglii. Po szczegóły odsyłam do linka, a tymczasem mała ciekawostka – ilekroć obie drużyny rozgrywały derby w Premier League, w dwumeczach w danym sezonie zawsze były takie same rozstrzygnięcia.

5. Arsenal – Tottenham Hotspur
Derby Północnego Londynu z racji bogatej historii obu klubów może i powinny być wyżej w moim rankingu, ale jednak nie są tak przeze mnie wyczekiwane, jak być powinny…
Niemniej jednak 194 spotkania w historii oraz dokonania obu ekip muszą robić wrażenie.

4. Millwall – West Ham United
Derby owiane legendą, i to bynajmniej nie ze względów piłkarskich. Chyba żadne inne spotkania w Anglii nie wywołują takiej dawki adrenaliny u zainteresowanych stron, jak mecze MFC – WHUFC. Kibice obu klubów, to raczej nie są bywalcy kółek różańcowych, a przy okazji tych derbów niemal zawsze dochodzi do awantur.

3. Sheffield United – Sheffield Wednesday
Steel City Derby to jedne z tych meczów, które chciałbym zobaczyć na żywo. Może kiedyś się uda… Dotychczas 141 spotkań odbyło się między tymi klubami; obie ekipy idą łeb w łeb w bezpośrednich starciach (SUFC 49, SWFC 48). Drużyny grają aktualnie w Championship; Szable walczą o awans do elity, Sowy bronią się przed spadkiem do League 1…

2. Everton FC – Liverpool FC
Merseyside derby, czyli niebieski i czerwony Liverpool. Między kibicami jest wzajemna niechęć, ale „kosy” nie ma, i jeśli przyjeżdża np. Man Utd, to obie ekipy stają ramię w ramię w walce ze wspólnym wrogiem…
Meczów było 230, najwięcej na koncie ma były golkiper EFC Neville Southall (41), najlepszym strzelcem w derbach pozostaje Ian Rush (25 goli), a oba stadiony dzieli zaledwie 730 metrów.

1. Manchester City – Manchester United
Derby Manchesteru to najbardziej wyczekiwane tego typu spotkania na Wyspach. Słyszałem to od Anglików, a oni się na piłce znają jak nikt na świecie.
Na tę chwilę, to dwa najlepsze kluby Premier League i rywalizacja o prymat wygląda bardzo ciekawie (choć MCFC raczej już jest pewne mistrzostwa w tym sezonie). Dotychczas derbów odbyło się 175, lepszy bilans mają Czerwone Diabły.

Dariusz Kimla