TOP 10 derbów. Górny Śląsk

Ktoś tu niedawno pytał – czy będą derby Mysłowic?

Jedziemy na południe Polski, pozwiedzamy kopalnie, huty oraz – co najważniejsze – stadiony. Pod spodem kilka zapomnianych już klubów, kilka nieistniejących, ale także kilka znanych i uznanych firm.
Kombinowałem z tym rankingiem jak koń pod górę, ale w końcu dopiąłem całość i mam dychę. Gdyby się uprzeć, to spokojnie mógłbym zrobić TOP 30. Klubów w rejonie GOP jest bowiem tyle, jak chyba nigdzie w Polsce. Górny Śląsk rządzi piłkarsko u nas w kraju i nie ma się co kopać z tym stwierdzeniem, to najprawdziwsza prawda. Pisałem o tym np. tutaj. I piszę to obiektywnie, jako gorol, żeby było jasne.

Dobra, dość ględzenia, jedziemy z koksem (węglem?):

10. Carbo Gliwice – Łabędy Gliwice
Małe kluby z Gliwic, które obecnie grają w jednej lidze – Klasa A, grupa: Zabrze (Łabędy są na drugim miejscu, rywale na drugim od końca). Carbo powstał w 1946 roku, Łabędy 10 lat później. Kameralne stadiony, ale dość spore jak na tę klasę rozgrywek; Carbo 1500 pojemności, Łabędy 1200. W derbach w tym sezonie Łabędy wygrały 3:2. Oba obiekty dzieli 7 km, a w dzielnicach na których oba boiska się znajdują, kibicuje się Górnikowi. W przeszłości w Carbo trenowali m.in. Hubert Skowronek i… Waldemar Matysik.

9. Górnik Zabrze – Gwarek Zabrze
Myślę, że żadnego z zabrzańskich klubów nie trzeba specjalnie przedstawiać. Górnik to Górnik, a Gwarek to swego czasu najlepsza szkółka piłkarska w Polsce. Seniorska drużyna Gwarka gra w tej samej lidze, co ekipy z pozycji nr 10. Z Górnikiem grają rzadko, i są to raczej sparingi, spotkania towarzyskie, lub mecze charytatywne. Gwarek wypuścił w świat m.in. Kamila Kosowskiego, Marcina Kuźbę i Łukasza Piszczka. Dwóch pierwszych prosto z Gwarka poszło do… Górnika.

8. Górnik 09 Mysłowice – Górnik Wesoła
Są derby Mysłowic! Oba kluby górnicze, oba stadiony dzieli 6 km, oba najlepsze lata mają za sobą. Górnik Wesoła (rok powstania 1947) kiedyś wygrywał z Cracovią 4:1, dziś drużyna seniorska nie gra (zawieszona w 2016). Mam nadzieję, że się odrodzi. G09 (rok powstania wiadomy) dziś tuła się w okręgówce. Kiedyś była III liga, a wychowankami klubu byli m.in. Jerzy Wijas czy Wojciech Grzyb.
W XXI w. Wielkie Derby Mysłowic były rozgrywane dość często, wyniki padały iście hokejowe – 4:4, 3:3, a w 2012 GW rozgromili rywali aż 7:2!

7. Grunwald Ruda Śląska – Wawel Wirek
Stare kluby, kawał historii, trochę ponad 3 km między stadionami i obie ekipy w tej samej lidze (Klasa A, grupa: Katowice). Oba kluby zostały założone w 1920 roku, Grunwald ma na koncie grę w II lidze. GRŚ ma swój stadion (3000 pojemności) w dzielnicy Halemba. To największa dzielnica miasta, gorący teren, gdzie mieszkają obok siebie fani Górnika i Ruchu (mieszanka wybuchowa). Wirek (estadio 1000 pojemności) to także gorący teren; niby KSG rządzi, ale Ruch nie daje sobie w kaszę dmuchać…
Grunwald jest na 2. pozycji, Wawel na 4. W tym sezonie WW ograli u siebie zespół z Halemby 3:0.

6. Naprzód Lipiny – Śląsk Świętochłowice
Bliskość geograficzna obu stadionów (nieco ponad 1 km) oraz spore sukcesy w przeszłości, powodują to, że Derby Świętochłowic są warte uwagi. Kiedyś oba kluby walczyły ze sobą w wyższych klasach rozgrywkowych niż dziś; Naprzód grali 12 sezonów w II lidze, a Śląsk dwukrotnie w Ekstraklasie (w roku 1935 zajął 5.miejsce!). NL grają obecnie w okręgówce, ŚŚ w IV lidze. Przed wojną rozgrywane były Mistrzostwa polskiej części Górnego Śląska – obie drużyny zdobyły po cztery takie tytuły. Szczególnie pamiętne były derby o Mistrzostwo w 1938 r. Śląsk ograł rywali aż 8:4 i zdobył tytuł rzutem na taśmę. Podobnie jak w parze Grunwald – Wawel oba kluby powstały w 1920 r.
Korzystając z okazji polecam film „Kiedyś będziemy szczęśliwi”, który zapewne jeszcze na slowfoot się pojawi… Znakomita sztuka, a rzecz dzieje się w Lipinach.

5. GKS Katowice – Rozwój Katowice
Derby Katowic szczególnie w ostatnich latach miały miejsce dość często; druga liga, puchar, mecze towarzyskie. Klubu z Bukowej przedstawiać raczej nikomu nie trzeba, inaczej jest z ekipą z ul. Zgody. Rozwój jest starszy od bardziej znanego rywala o 39 lat (27 listopada 1925). Stadion ma pojemność 1000 chłopa. Barwy klubu są takie same jak GieKSy, tylko inna kolejność: zielono-żółto-czarne. Kibice Rozwoju to jednocześnie kibice GKS-u. W RK uczyli się piłki m.in. panowie Arek Milik i Tomek Zdebel.

4. Piast Gliwice – Sośnica Gliwice
Kluby powstały zaraz po wojnie, w 1945 r. Te derby wywoływały spore zainteresowanie u kibiców, Sośnica, to bowiem ekipa Górnika Zabrze, i to dość konkretna banda. Ciśnienie jednych na drugich jest ogromne i nie raz dochodziło (i nadal dochodzi) do awantur. Piast gra z powodzeniem w Ekstraklasie, natomiast Sośnica to okręgówka. Pierwsze kroki w futbolu stawiali w Sośnicy m.in. Joachim Marx i Włodzimierz Lubański.

3. Slavia Ruda Śląska – Urania Ruda Śląska
Druga para derbowa z RŚ. Nic dziwnego, to bowiem miasto, w którym swoje seniorskie męskie drużyny zgłoszone do rozgrywek ma osiem klubów. Jak na miejscowość liczącą niecałe 140 tys. mieszkańców, to całkiem zacna liczba. Slavia i Urania to stare firmy (odpowiednio 1919 i 1921), obie ekipy grały kiedyś w II lidze. SRŚ grają obecnie w IV, URŚ w lidze okręgowej. W ostatnich latach często dochodziło do derbów; ostatnie wyniki to gwarancja sporej ilości bramek; Urania – Slavia 1:5, 4:3 i 4:1; Slavia – Urania 3:0. Slavia, to dzielnica o nazwie Ruda, gdzie jest mocny bastion Górnika, Urania natomiast to Kochłowice, gdzie swoje tereny ma Ruch. Taki też jest podział na trybunach obu klubów. Sporo zawodników obu drużyn kontynuowało swe kariery w jednym z dwóch 14-krotnych Mistrzów Polski.

2. AKS Chorzów – Ruch Chorzów
Amatorski Klub Sportowy Wyzwolenie Chorzów, to jeden z najstarszych śląskich klubów (1910), były wicemistrz Polski, półfinalista PP, trzykrotnie 3. miejsce w najwyższej klasie rozgrywkowej. Poważna firma, której przedwojenne derby z Ruchem zwane były Śląską Świętą Wojną. To były mecze ogromnej rangi, na trybunach zawsze był komplet, a na murawie piłkarze grali na całego, oba kluby liczyły się w walce o tytuł mistrza Polski. Derbów na poziomie ligowym i pucharowym odbyło się 20 (14 wygrał Ruch), ale z okazji jubileuszy obu klubów, derbów było o wiele więcej. Między kibicami niby był spokój, ale w czasie derbów widoczna była niechęć jednych do drugich. Znajomy kibic Ruchu (Kicior – pozdrawiam) mówił mi kiedyś, że był taki czas, że między AKS-em i Ruchem była kosa.

1. Polonia Bytom – Szombierki Bytom
Jedyne derby, które znalazły się w polskim rankingu. Łącznie bytomskich derbów odbyło się 51 (22 Polonia, 15 Szombry, 14 remisów). Stadiony w linii prostej dzieli zaledwie 2,7 km. A gdzie dziś znajdują się byli mistrzowie Polski? Obie drużyny grają w IV lidze, grupie śląskiej I – PB jest liderem na półmetku rozgrywek, Szombierki zajmują 7. pozycję.

***
Ranking ów dedykuję wszystkim moim znajomym i przyjaciołom z Górnego Śląska.
Jacek, dzięki za pomoc merytoryczną w temacie Gliwic.

Dariusz Kimla