TOP 10 derbów. Polskie góry

Uwaga, na początek zdalna lekcja orografii (nie mylić z ortografią) – w naszym pięknym kraju mamy trzy łańcuchy górskie: Sudety, Karpaty i Góry Świętokrzyskie.

W tych górach są miasta, miasteczka i wioski, w których, niejednokrotnie w pięknych sceneriach rozgrywane są (lub były) piłkarskie derby.

Tak lubię góry, że postanowiłem się tam przeprowadzić. I nie zamierzam już nigdy wracać do miasta. Widoki cudne, ludzie życzliwi, a przyroda na wyciągnięcie ręki. Chwała Bogu za wszystko!

Dziś będzie futbol pomieszany z geografią i fotografią (zdjęcia pożyczę z internetów).

Zaprosom piknie:

10. Czermna Kudowa-Zdrój – Włókniarz Kudowa-Zdrój

Ranking otwiera przedstawiciel Sudetów. Kudowa jest położona w dolinie na pograniczu Gór Stołowych i Pogórza Orlickiego na wysokości ok. 400 m n.p.m.

Czermna to stosunkowo młoda firma; powstała w 2003 r., aktualnie gra w A Klasie. Stadion może pomieścić 200 osób.

Włókniarz jest starszy od sąsiada – powstał w 1946 r. Gra w Klasie okręgowej, estadio na 500 chłopa.

Ciekawostką jest fakt, że wcześniej Czermna była drużyną rezerw Włókniarza. Teraz to derbowi rywale…

9. Asy Zakopane – KS Zakopane

Zimowa stolica Polski, najbardziej znana miejscowość górska naszego kraju i najwyżej położone miasto w Polsce (ok. 1000). Leży w Tatrach, które są częścią Karpat, wiadomo.

Asy to klub powstały w 1993 r., aktualnie w A Klasie, podobnie zresztą jak KS, który jest młodszy od rywala o 14 lat. Po 16 kolejkach Asy są na przedostatniej, 15. pozycji w tabeli, KS zajmuje 5. miejsce.

W bezpośrednim starciu, w obecnym sezonie KS wygrał 3:1.

8. KS Nierodzim – Kuźnia Ustroń

Beskid Śląski. Nierodzim to osiedle Ustronia. Tam w 1999 roku powstał KSN, który gra w A Klasie, na boisku przy ul. Kreta (500 miejsc). Kuźnia to już bardziej znany klub; powstał w 1922 r., gra w IV lidze, na pięknym stadionie przy ul. Sportowej (1300). Więcej o Ustroniu było u nas tutaj i tutaj.

7. Jutrzenka Gorlice – Glinik Gorlice

Beskid Niski. Najwyższym szczytem Gorlic jest Łysa Góra (441), ale to nie ta sama, gdzie odbywał się wg legendy zlot czarownic. Łysych Gór jest bowiem w Polsce kilkadziesiąt!

Dwa kluby z ciekawą i dość długą historią, niestety Jutrzenka, która została założona w 1947 r., od sezonu 2004/05 nie zgłosiła seniorskiej drużyny do rozgrywek. Może się reaktywuje…

Glinik powstały w 1921 roku gra nieprzerwanie i jest piłkarską wizytówką regionu. Aktualnie w IV lidze, na kameralnym, odnowionym stadionie (726 miejsc).

6. Guzikówka Krosno – Karpaty Krosno

Krosno, to Pogórze Środkowobeskidzkie, które wchodzi w skład Karpat, co podpowiada nam nazwa bardziej znanego z dwóch klubów.

Guzikówka, to mały klubik powstały w 1993 r., gra w A Klasie, obiekt niewielki, na 200 osób.

Karpaty to już poważna firma; 1928, IV liga, w przeszłości zaplecze ekstraklasy, stadion na 6000 widzów.

5. Karkonosze Jelenia Góra – KKS Jelenia Góra

Bardzo górska miejscowość; nie dość, że w nazwie ma Górę, to jeszcze… za Wikipedią – Miasto otaczają od zachodu Góry Izerskie i Pogórze Izerskie, od północy Góry Kaczawskie, od wschodu Rudawy Janowickie, a od południa Karkonosze.

Karkonosze JG powstały w 1953 r., klub gra w IV lidze, stadion ma pojemność niecałe 1600, ma za sobą grę w II lidze, a w sezonie 1961/62 drużyna dotarła do ćwierćfinału Pucharu Polski po drodze eliminując takie firmy jak Polonia Warszawa, Lechia Gdańsk i Stal Rzeszów!

KKS JG to stosunkowo młody podmiot; powstał w 2003 r., gra na małym Arena Park Paulinium (300), aktualnie w B Klasie.

4. Dunajec Nowy Sącz – Sandecja Nowy Sącz

Beskid Sądecki (a jakże!), a samo miasto położone na wysokości prawie 500 m w najwyższym miejscu (Wzgórze Majdan).

Tu grają dwie stare i ciekawe firmy – Dunajec powstały w 1945 r., jeszcze w trakcie wojny (marzec), Sandecja natomiast w czasie zaborów (1910). Młodszy gra w lidze okręgowej na estadio o pojemności 1200 miejsc, starszy w I lidze, na obiekcie, na którym może zasiąść 5000 głów.

Wychowankiem Dunajca jest Aleksander Kłak, Sandecji Piotr Świerczewski. Obaj panowie zdobyli srebro na Olimpiadzie 1992, dodatkowo Świr za małolata grał takoż w Dunajcu…

3. Błękitni Kielce – Korona Kielce

No i mamy przedstawiciela Gór Świętokrzyskich. Kielce znajdują się bowiem w tych górach, w obrębie miasta położone są pasma – Kadzielniańskie i Dymińskie. Najwyższe wzniesienie to góra Telegraf (408).

Oprócz obu klubów, warto także wspomnieć o Orlętach Kielce (1950 r), w przeszłości III liga. Orlęta nadal grają (Klasa okręgowa), czego nie można powiedzieć o Błękitnych. Klub powstał w 1945 roku, podmiotem opiekował się resort najbardziej znienawidzony przez społeczeństwo (milicja) i grał do 2000 r. W sezonie 1953/54 Błękitni doszli do 1/4 Pucharu Polski eliminując po drodze m.in. Cracovię.

Korona jest znana każdemu szanującemu się kibicowi piłki; dość napisać, że przez kilkanaście ostatnich sezonów występowała w Ekstraklasie, a w 2007 grała w finale PP…

2. Góral Żywiec – Koszarawa Żywiec

Nie inaczej – Beskid żywiecki, choć samo miasto leży w głębokiej kotlinie. To podobno najbardziej zanieczyszczona miejscowość w UE. Na pocieszenie pozostaje pozycja wicelidera tego rankingu.

Góral, to drugi przystanek w karierze Tomasza Hajty i konkretna banda kibicowska (zgoda z Polonią Bytom). Klub powstał w 1956 r., stadion mieści 3000 fanów, aktualnie liga okręgowa.

Koszarawa to stara firma – 1910. Stadion mieści 2500 kibiców, którzy nie są takimi rozrabiakami jak sąsiedzi; to raczej spokojna, rodzinna grupa sympatyków piłki. Obie drużyny grają w tej samej lidze. Po 16 kolejkach Góral jest liderem (38 punktów), za plecami czuje jednak oddech sąsiadów; Koszarawa jest na 2. pozycji z 36 punktami.

W I kolejce Koszarawa wygrała na boisku rywali 2:1.

1. BKS Stal Bielsko-Biała – Podbeskidzie Bielsko-Biała

BB leży u stóp dwóch Beskidów – Małego i Śląskiego. W najwyższym punkcie osiąga prawie 1200 m.

Klimaty kibicowskie są podobne do tych z Żywca; BKS to łobuzy (mocna zgoda z Zagłębiem Sosnowiec), Podbeskidzie z kolei, to raczej piknikowa ekipa.

Stal to stary klub powstały w 1922 r. Obecnie w Klasie okręgowej, choć ma za sobą występy w II lidze.

Podbeskidzie to klub dużo młodszy od rywali (1995), ale sportowo jest o wiele wyżej; Ekstraklasa.

Oba teamy grają na nowoczesnym Stadionie Miejskim (ponad 15 000 miejsc).

W 2013 roku powstał chory pomysł fuzji obu klubów. Na szczęście tak szybko jak powstał, tak szybko przepadł…

***

Ranking ten dedykuję Wszystkim, którzy pomogli mi w ostatnich miesiącach.

Podziękowania (alfabetycznie) – Ania Dobrzańska & Krzychu, Alusia, Areczek, Artur Mucha & Magda, Jacek Kozieł & Ania, Kuli, Mal & Lonia, Naku & Aneta, Picia, Piotr Lang, Piotr Wicherek, Rafał Kostrzewa & Ania, Roman Janaszak, Tomek Wiereska & Magda, Trevor.

Pozdrowienia – Grzegorz & Anastazja (Dobra Nasza), Jacek Zięba (Sport-Travel), Michał Pietraczyk (Kuźnia Ustroń), Piotr Kuźma & Zuzka.

Dariusz Kimla