TOP 10 derbów. Polskie Pomorze
Mają górale, niech mają i Pomorzanie…
Podobnie jak w przypadku polskich gór, tak i teraz będzie krótka lekcja zdalna z geografii. Za Wikipedią – Pomorze, to kraina historyczna na terenie Polski i Niemiec (dlatego w tytule zaznaczyłem, że chodzi o „nasze”), u ujścia Reknicy (Recknitz, bo to niemiecka rzeka), Odry i Wisły do Morza Bałtyckiego.
Najprostszy i najbardziej ogólny podział wygląda tak: Pomorze Zachodnie (zwane takoż: Pomorze Nadodrzańskie lub Pomerania) i Pomorze Gdańskie (Pomorze Wschodnie lub Pomeralia).
Kaszuby, to część Pomorza Gdańskiego, więc po kaszubsku – rôczimë:
10. KP Sopot – Ogniwo Sopot
Ranking otwiera przedstawiciel Trójmiasta. KPS powstał w 1987 roku, Stadion Leśny mieści 1000 widzów, a grał tam m.in. reprezentant Polski Tomasz Mazurkiewicz, który uczył się gry w juniorach… Ogniwa.
Przywołane OS powstało w 1945 r., stadion ma pojemność 3000, a klub był pierwszym przystankiem w karierze Jarosława Bieniuka.
Ogniwo gra w Klasie okręgowej, a KP Sopot nie zgłasza od trzech sezonów seniorskiej drużyny do rozgrywek.
9. Flota Świnoujście – Prawobrzeże Świnoujście
Szybki skok na Pomorze Zachodnie i jesteśmy w Świnoujściu. Wypoczynkowa miejscowość dobrze znana każdemu Polakowi, gdzie także rozgrywane są derby. Flota to znana i zasłużona ekipa. Klub powstał w 1957 r., gra na stadionie OSiR „Wyspiarz” (ponad 3000 miejsc), a w przeszłości Flota grała w II lidze (stara nomenklatura) i była o krok od awansu do najwyższej klasy rozgrywkowej w naszym kraju. W sezonie 2012/13 FŚ doszła do ćwierćfinału PP bijąc po drodze takie firmy jak np. Górnik Zabrze i Cracovia. Aktualnie III liga.
Prawobrzeże, to stosunkowo młody podmiot; powstał w 2006 r., gra w Klasie okręgowej.
Oba kluby łączy Rafał Grzelak, były reprezentant Polski.
8. Czarni Słupsk – Gryf Słupsk
Pobrzeże Koszalińskie, Pomorze Zachodnie. Czarni to klub założony w 1945 r., niestety już bez seniorskiej drużyny. Podmiot teraz jest znany głównie z sekcji koszykówki, ale w przeszłości piłkarze Czarnych trzykrotnie zdobywali Okręgowy PP.
Gryf to już bardziej znana firma; klub powstał w 1956 r., w przeszłości grał w II lidze (obecnie w IV), a stadion może pomieścić 1500 osób. W obu drużynach grał m.in. Janusz Pontus, były mistrz Polski w barwach Górnika Zabrze i zdobywca PP z Lechem Poznań.
Oba kluby mają zagorzałych fanów, obie ekipy kibicują Lechii Gdańsk i obie żyją ze sobą w zgodzie.
7. Olimpia Grudziądz – Stal Grudziądz
Grudziądz położony jest na Pomorzu Nadwiślańskim. Czy to Pomorze Gdańskie? A może Prusy? Historia Pomorza jest tak zawiła i niejasna, że… odsyłam do książek. Z piłką już jest łatwiej – Olimpia powstała w 1923 r., gra w II lidze na Stadionie Centralnym, który mieści 5250 widzów, a w sezonie 2012/13 drużyna doszła do ćwierćfinału PP bijąc po drodze m.in. Pogoń Szczecin i Lecha Poznań.
Stal Grudziądz jest mniej znany, choć to stary klub. No to poznajmy – powstał w 1948 r., aktualnie w A Klasie, stadion na 200 miejsc, barwy żółto-niebieskie.
6. Darzbór Szczecinek – Wielim Szczecinek
Szybki skok ponownie na Pomorze Zachodnie i jesteśmy w czterdziestotysięcznym Szczecinku. Tu derby rozgrywały dwie stare firmy – Darzbór (1945) i Wielim (1947). Oba kluby z tradycjami, oba z kibicami, niestety, w roku 2015 z powodu fuzji powstaje nowy twór – MKP Szczecinek… Ciekawostką jest fakt, że obie ekipy miały barwy biało-niebieskie. Wielim grał kiedyś w III lidze, klub reprezentował Zbigniew Małachowski (201 meczów w Ekstraklasie).
5. Bałtyk Koszalin – Gwardia Koszalin
Drugie co do wielkości miasto na Pomorzu Zachodnim. Byłem i nie mam miłych wspomnień – brzydkie, zaniedbane. Za to ma dwa stare i ciekawe kluby w swoich granicach.
Bałtyk powstał w lutym 1946 r. i jest starszy od rywali o… jakieś cztery miesiące. Niebiesko-biali mają na koncie Okręgowy PP, grają na starym stadionie ZOS „Bałtyk” (otwarcie w 1935!), który może pomieścić 4000 głów.
Gwardia gra na obiekcie im. Stanisława Figasa (950 miejsc). W sezonie 1975/76 klub dotarł do 1/4 PP eliminując po drodze m.in. Pogoń Szczecin i Górnika Zabrze.
Obie drużyny grają w III lidze, grupie II. Bałtyk jest na 7. pozycji, Gwardia na 17. W obecnym sezonie Gwardia wygrała u siebie 3:0. GK to konkretna banda kibicowska i mocna zgoda z Arką Gdynia.
4. Lechia Gdańsk – Stoczniowiec Gdańsk
Drugi przedstawiciel Trójmiasta i znana Lechia oraz nieco zapomniany Stoczniowiec.
LG powstała w 1945, gra w Ekstraklasie na pięknym estadio (43 000), na koncie po dwa Puchary i Superpuchary Polski. Stoczniowiec założony w tym samym roku, aktualnie A Klasa, ale w sezonie 1975/76 (w tym samym, w którym Gwardia Koszalin sprawiła niespodziankę w PP), biało-niebiescy z Gdańska zaszli jeszcze dalej; do półfinału! Po drodze Stoczniowiec zbił Lecha Poznań, Łódzki KS i Polonię Bytom…
3. Arkonia Szczecin – Pogoń Szczecin
Na najniższym stopniu podium w tym rankingu znalazło się największe miasto Pomorza Zachodniego. I podobnie jak w przypadku największego miasta Pomorza Gdańskiego mamy jeden wielki i znany klub oraz drugi już zapomniany…
Arkonia powstała w 1946 roku, gra na dużym stadionie przy ul… Arkońskiej który może pomieścić 9000 kibiców i ma na koncie sporo sukcesów w krajowej piłce. W sezonie 1962/63 klub zajął 6. miejsce w najwyższej klasie rozgrywkowej (wtedy I liga), a trzykrotnie dochodził do ćwierćfinału PP.
Pogoń (1948), mimo wielu lat w I lidze, a później w Ekstraklasie, nigdy nie zdołała zdobyć mistrzostwa ani Pucharu Polski (dwa wicemistrzostwa i trzy finały PP)…
Derby Szczecina na poziomie I i II ligi oraz PP odbywały się 12 razy (5 Pogoń, 4 Arkonia). Bramki 14:12 dla PS.
2. Unia Tczew – Wisła Tczew
Niewielka miejscowość na Pomorzu Gdańskim, ok. 60 tys. mieszkańców i klimatyczne derby, których już tam raczej nie zobaczymy (chociaż, kto wie?). To jedne z tych meczów, które chciałoby się zobaczyć na żywo. Niewielkie stadiony, stare firmy, niższa liga i dwie konkretne bandy kibolskie, które znają się na rzeczy…
Unia powstała w 1922 r., barwy biało-granatowe, mecze rozgrywała na estadio przy ul. Elżbiety (pojemność 1250 – wszystkie siedzące), obecnie nie ma drużyny seniorskiej zgłoszonej do rozgrywek.
Wisła została założona w 1924 roku, biało-czerwoni grają przy Stadionie im. Henryka Guzego (1200 – 180 siedzących), aktualnie drużyna gra w Klasie okręgowej.
Kiedyś obie drużyny grały w III lidze.
Fani obu klubów to ostra kosa – Unia to kibice Lechii, Wisła sympatyzuje z Arką.
1. Arka Gdynia – Bałtyk Gdynia
Trzeci przedstawiciel Trójmiasta, który wygrywa ten ranking. Jedyny przedstawiciel Pomorza w Polskim Topie, szerzej o tych derbach było również TUTAJ.
Zerknijmy, jak teraz wiedzie się obu ekipom…
Arka w I lidze zajmuje 5., barażową pozycję, Bałtyk w III lidze, grupie II jest na 6. miejscu. Za jego plecami imiennik z Koszalina, ale o tym już wiemy…
***
Pozdrowienia nad Morze Bałtyckie – Maciek Słomiński & Ania, Rafał & Ola, Robert Matuszewski, Bałtyk Gdynia.
Dariusz Kimla