TOP 10 derbów. Warszawa

Tego jeszcze u nas nie było…

10 par derbowych jednego miasta. Padło na Warszawę. Poznamy kluby, o których być może nie mieliście pojęcia, że w ogóle istnieją lub istniały.

Korzystając z okazji polecam znakomitą książkę Grzegorza Aleksandrowicza „Moja przygoda z piłką i gwizdkiem”, gdzie na szczególną uwagę zasługuje rozdział poświęcony piłkarskiej Warszawie w czasie okupacji.

Tak niechcący wyszło, że głównymi bohaterami tego rankingu zostały dwa warszawskie, piłkarskie klany – panowie Iwaniccy (Krzysztof – brat Leszka, ojciec Sebastiana; Leszek, były król strzelców polskiej Ekstraklasy, reprezentant Polski – brat Krzysztofa, stryj Sebastiana i rzeczony Sebastian – syn Krzysztofa, bratanek Leszka) oraz dwaj bracia Żewłakowowie.
No to jazda:

10. Błyskawica Warszawa – Grom Warszawa
Na pierwszy (nomen omen) ogień derby, które kojarzą się z wyładowaniami atmosferycznymi. Błyskawica powstała w 1958 r. (reaktywacja w 2002) i zajmuje ostatnie, 14. miejsce w A Klasie, Grom jest o cztery lata starszy i gra w okręgówce (4. pozycja w tabeli). Wyobrażam sobie mecz tych drużyn w czasie burzy. Choć obie nazwy kojarzyć się także mogą z naszymi legendarnymi okrętami. Szacunek więc się należy!

9. Sarmata Warszawa – Świt Warszawa
Stare, choć mało znane firmy. Sarmata powstała w 1921 r., Świt w 1923. Dwa kluby z dzielnicy Wola, odległość nieco ponad 4 km między stadionami. SW w B Klasie, ŚW w A Klasie, choć na początku XXI w. ekipa występowała w IV lidze. W Świcie grał kiedyś Krzysztof Iwanicki.

8. Delta Warszawa – Przyszłość Włochy
Delta to kawał fascynującej historii. Podobnie zresztą jak u ekipy z Włochów (Włoch?) – klik. Czerniaków leży niedaleko dzielnicy Włochy, więc bliskość geograficzna połączyła w moim rankingu tę parę.

7. Drukarz Warszawa – GKP Targówek
Dwa kluby z prawej strony Wisły – Drukarz z Pragi Południe, Targówek z… Targówka. Derby Prawej Strony Stolicy, to konkretne wydarzenia kibicowskie, wszak obie ekipy wiedzą co to Ultras, szczególnie ekipa GKP rozumie o co w tym chodzi.
DW powstał w 1926 r., obecnie zespół występuje w IV lidze. Kiedyś grali tam Sebastian Iwanicki oraz bracia Żewłakowowie. GKP za datę powstania klubu uznaje 1996 rok, choć powstał w miejsce istniejącego od 1953 r. DKS Targówek. Klub obecnie gra w B Klasie, a kiedyś w Targówku do wielkiej piłki startował… Leszek Iwanicki.

6. Gwardia Warszawa – Polonez Warszawa
Dwa zasłużone kluby, które kojarzą się z powojenną historią polskiej piłki nożnej. Dziś Polonez nie ma drużyny seniorskiej, podobnie zresztą jak Gwardia. Kiedyś było inaczej… Gwardia to milicyjny podmiot założony w 1948 r. W sezonie 1953/54 klub zdobył Puchar Polski bijąc w finale także milicyjną Wisłę Kraków 3:1 po dodatkowym meczu (w pierwszym spotkaniu było 0:0). Trzy sezony później Harpagony zdobyły wicemistrzostwo Polski. Gwardia to pierwszy polski klub reprezentujący nasz kraj w europejskich pucharach.
Polonez powstał w 1954 r. przy FSO na Żeraniu. Zespół grał w latach 70-tych w II lidze. Polonez był pierwszym klubem w karierze takich zawodników jak: Piotr Rocki, Grzegorz Szeliga (później m.in. Okęcie, Legia i… Gwardia), czy Stanisław Terlecki. W Polonezie grał także Leszek Iwanicki. Oba kluby łączy osoba reprezentanta Polski Ryszarda Szymczaka, który najpierw z powodzeniem grał w GW, potem klub trenował, a na zakończenie kariery trenerskiej objął drużynę Poloneza…

5. Okęcie Warszawa – Ursus Warszawa
Dwa kluby, z sąsiadujących ze sobą dzielnic (choć Okęcie, to bardziej osiedle – dzielnicy Włochy). Na mecze obu klubów przychodzą widzowie spragnieni futbolu, ale od kilku lat brakuje tam atrakcji kibicowskich. A szkoda, bo kiedyś działo się na trybunach, szczególnie Ursusa…
Okęcie powstało w 1928 r., najwyższy poziom rozgrywek w historii to III liga, aktualnie A Klasa. Ursus został założony w 1935 r. Gra w III lidze, a w przeszłości grał w II i zdobył Mazowiecki Puchar Polski. Stadion OW mieści 1000 chłopa, Ursusa 1500.

4. Korona Warszawa – Varsovia
Dwa stare, wspaniałe kluby, które nie mają już seniorskich drużyn w rozgrywkach oficjalnych. Korona to najstarszy warszawski klub – 1909 (rozwiązany w 1928). Grali tam m.in. Jerzy Bułanow (22 mecze w reprezentacji, później w Legii i Polonii), Wacław Denhoff-Czarnocki (kapitan Piechoty Wojska Polskiego, kapitan drużyny Korony, pomysłodawca i założyciel Polonii Warszawa), bracia Loth (o Janie pisałem tutaj), Zdzisław Sosnowski (bramkarz, który grał także w następujących klubach – Fort Bema Warszawa, Pawianka Warszawa, Warszawianka, Polonia Warszawa, Legia Warszawa i oczywiście Korona Warszawa!). Pan Zdzisław zmarł w listopadzie ub. roku…
Varsovia z kolei, to uczestnik przedwojennych rozgrywek, później wbrew zakazom okupantów uczestnik zawodów o mistrzostwo Mazowsza (ponownie odsyłam do książki p. Aleksandrowicza). Mnóstwo derbów rozegranych między Koroną i Varsovią, niestety próżno szukać wyników czy statystyk. Varsovia wypuściła w świat m.in. Roberta Lewandowskiego.

3. Marymont Warszawa – Warszawianka
Legendarne i zacne firmy. Żoliborsko-bielański Marymont (choć, gdy klub powstawał, Marymont był osobną i samodzielną jednostką administracyjną) i mokotowska Warszawianka. MW powstał w 1911 r. (wg niektórych źródeł 1923). W latach 50-tych drużyna grała w II lidze, była prowadzona m.in. przez Kazimierza Górskiego, a piłki uczyli się tam całkiem niedawno bracia Żewłakowowie. Marymont aktualnie gra w B Klasie.
Warszawianka powstała z rozłamu w Polonii w 1921 r. Założycielami były rodziny Luxenburgów i Lothów. W roku 1925 mistrz Warszawy, a w roku 1936 ekipa zajęła 5. miejsce w I lidze. Aktualnie, niestety brak drużyny seniorskiej… W dawnych czasach spora ilość derbów między tymi klubami.

2. Hutnik Warszawa – Olimpia Warszawa
Dwie konkretne kibicowskie bandy, Bielany kontra Wola. Pokaźna ilość derbów w Okręgowym Pucharze Polski, w niższych ligach i sparingach. Kibice obeznani z tematami Ultras, rywalizujący na trybunach, ale żyjący ze sobą w zgodzie (obie grupy to kibice Legii). HW powstał w 1957 r., OW w 1952. Oba kluby mają stare, piękne, klimatyczne stadiony (Hutnik 8000, Olimpia 4000). Estadio Olimpii może przestać niebawem istnieć, zapewne portfel na tamtym terenie położył jakiś deweloper. Łapy precz!
Hutnik w przeszłości grał na poziomie II-ligowym, obecnie w IV lidze (choć jest także drużyna grająca w A Klasie), Olimpia występuje w okręgówce.
W Olimpii uczył się piłki Krzysztof Iwanicki, potem m.in. w Hutniku! W HW grał też na wypożyczeniu Marcin Żewłakow.

1. Legia Warszawa – Polonia Warszawa
Było i było. Nie ma więc powodu, by się powtarzać… Napiszę tylko, że w Legii byli wszyscy trzej Iwaniccy oraz Michał Żewłakow, a w Polonii obaj Żewłakowowie.

***

Ranking ten dedykuję moim przyjaciołom i znajomym z Warszawy, m.in. byłym zawodnikom Polonii – Pawłowi Królowi i Kamilowi Sierdzińskiemu, byłemu piłkarzowi Olimpii i Świtu Adamowi Osińskiemu, Ursusa i Polonii Konradowi Osińskiemu oraz Olimpii i Polonii Bartkowi Kuleszy. Specjalne pozdrowienia dla panów Iwanickich i Żewłakowów.

Dariusz Kimla