TOP 10 derbów. Warszawa

Tego jeszcze u nas nie było…

10 par derbowych jednego miasta. Padło na Warszawę. Poznamy kluby, o których być może nie mieliście pojęcia, że w ogóle istnieją lub istniały.

Korzystając z okazji polecam znakomitą książkę Grzegorza Aleksandrowicza „Moja przygoda z piłką i gwizdkiem”, gdzie na szczególną uwagę zasługuje rozdział poświęcony piłkarskiej Warszawie w czasie okupacji.

Tak niechcący wyszło, że głównymi bohaterami tego rankingu zostały dwa warszawskie, piłkarskie klany – panowie Iwaniccy (Krzysztof – brat Leszka, ojciec Sebastiana; Leszek, były król strzelców polskiej Ekstraklasy, reprezentant Polski – brat Krzysztofa, stryj Sebastiana i rzeczony Sebastian – syn Krzysztofa, bratanek Leszka) oraz dwaj bracia Żewłakowowie.
No to jazda:

10. Błyskawica Warszawa – Grom Warszawa
Na pierwszy (nomen omen) ogień derby, które kojarzą się z wyładowaniami atmosferycznymi. Błyskawica powstała w 1958 r. (reaktywacja w 2002) i zajmuje ostatnie, 14. miejsce w A Klasie, Grom jest o cztery lata starszy i gra w okręgówce (4. pozycja w tabeli). Wyobrażam sobie mecz tych drużyn w czasie burzy. Choć obie nazwy kojarzyć się także mogą z naszymi legendarnymi okrętami. Szacunek więc się należy!

9. Sarmata Warszawa – Świt Warszawa
Stare, choć mało znane firmy. Sarmata powstała w 1921 r., Świt w 1923. Dwa kluby z dzielnicy Wola, odległość nieco ponad 4 km między stadionami. SW w B Klasie, ŚW w A Klasie, choć na początku XXI w. ekipa występowała w IV lidze. W Świcie grał kiedyś Krzysztof Iwanicki.

8. Delta Warszawa – Przyszłość Włochy
Delta to kawał fascynującej historii. Podobnie zresztą jak u ekipy z Włochów (Włoch?) – klik. Czerniaków leży niedaleko dzielnicy Włochy, więc bliskość geograficzna połączyła w moim rankingu tę parę.

7. Drukarz Warszawa – GKP Targówek
Dwa kluby z prawej strony Wisły – Drukarz z Pragi Południe, Targówek z… Targówka. Derby Prawej Strony Stolicy, to konkretne wydarzenia kibicowskie, wszak obie ekipy wiedzą co to Ultras, szczególnie ekipa GKP rozumie o co w tym chodzi.
DW powstał w 1926 r., obecnie zespół występuje w IV lidze. Kiedyś grali tam Sebastian Iwanicki oraz bracia Żewłakowowie. GKP za datę powstania klubu uznaje 1996 rok, choć powstał w miejsce istniejącego od 1953 r. DKS Targówek. Klub obecnie gra w B Klasie, a kiedyś w Targówku do wielkiej piłki startował… Leszek Iwanicki.

6. Gwardia Warszawa – Polonez Warszawa
Dwa zasłużone kluby, które kojarzą się z powojenną historią polskiej piłki nożnej. Dziś Polonez nie ma drużyny seniorskiej, podobnie zresztą jak Gwardia. Kiedyś było inaczej… Gwardia to milicyjny podmiot założony w 1948 r. W sezonie 1953/54 klub zdobył Puchar Polski bijąc w finale także milicyjną Wisłę Kraków 3:1 po dodatkowym meczu (w pierwszym spotkaniu było 0:0). Trzy sezony później Harpagony zdobyły wicemistrzostwo Polski. Gwardia to pierwszy polski klub reprezentujący nasz kraj w europejskich pucharach.
Polonez powstał w 1954 r. przy FSO na Żeraniu. Zespół grał w latach 70-tych w II lidze. Polonez był pierwszym klubem w karierze takich zawodników jak: Piotr Rocki, Grzegorz Szeliga (później m.in. Okęcie, Legia i… Gwardia), czy Stanisław Terlecki. W Polonezie grał także Leszek Iwanicki. Oba kluby łączy osoba reprezentanta Polski Ryszarda Szymczaka, który najpierw z powodzeniem grał w GW, potem klub trenował, a na zakończenie kariery trenerskiej objął drużynę Poloneza…

5. Okęcie Warszawa – Ursus Warszawa
Dwa kluby, z sąsiadujących ze sobą dzielnic (choć Okęcie, to bardziej osiedle – dzielnicy Włochy). Na mecze obu klubów przychodzą widzowie spragnieni futbolu, ale od kilku lat brakuje tam atrakcji kibicowskich. A szkoda, bo kiedyś działo się na trybunach, szczególnie Ursusa…
Okęcie powstało w 1928 r., najwyższy poziom rozgrywek w historii to III liga, aktualnie A Klasa. Ursus został założony w 1935 r. Gra w III lidze, a w przeszłości grał w II i zdobył Mazowiecki Puchar Polski. Stadion OW mieści 1000 chłopa, Ursusa 1500.

4. Korona Warszawa – Varsovia
Dwa stare, wspaniałe kluby, które nie mają już seniorskich drużyn w rozgrywkach oficjalnych. Korona to najstarszy warszawski klub – 1909 (rozwiązany w 1928). Grali tam m.in. Jerzy Bułanow (22 mecze w reprezentacji, później w Legii i Polonii), Wacław Denhoff-Czarnocki (kapitan Piechoty Wojska Polskiego, kapitan drużyny Korony, pomysłodawca i założyciel Polonii Warszawa), bracia Loth (o Janie pisałem tutaj), Zdzisław Sosnowski (bramkarz, który grał także w następujących klubach – Fort Bema Warszawa, Pawianka Warszawa, Warszawianka, Polonia Warszawa, Legia Warszawa i oczywiście Korona Warszawa!). Pan Zdzisław zmarł w listopadzie ub. roku…
Varsovia z kolei, to uczestnik przedwojennych rozgrywek, później wbrew zakazom okupantów uczestnik zawodów o mistrzostwo Mazowsza (ponownie odsyłam do książki p. Aleksandrowicza). Mnóstwo derbów rozegranych między Koroną i Varsovią, niestety próżno szukać wyników czy statystyk. Varsovia wypuściła w świat m.in. Roberta Lewandowskiego.

3. Marymont Warszawa – Warszawianka
Legendarne i zacne firmy. Żoliborsko-bielański Marymont (choć, gdy klub powstawał, Marymont był osobną i samodzielną jednostką administracyjną) i mokotowska Warszawianka. MW powstał w 1911 r. (wg niektórych źródeł 1923). W latach 50-tych drużyna grała w II lidze, była prowadzona m.in. przez Kazimierza Górskiego, a piłki uczyli się tam całkiem niedawno bracia Żewłakowowie. Marymont aktualnie gra w B Klasie.
Warszawianka powstała z rozłamu w Polonii w 1921 r. Założycielami były rodziny Luxenburgów i Lothów. W roku 1925 mistrz Warszawy, a w roku 1936 ekipa zajęła 5. miejsce w I lidze. Aktualnie, niestety brak drużyny seniorskiej… W dawnych czasach spora ilość derbów między tymi klubami.

2. Hutnik Warszawa – Olimpia Warszawa
Dwie konkretne kibicowskie bandy, Bielany kontra Wola. Pokaźna ilość derbów w Okręgowym Pucharze Polski, w niższych ligach i sparingach. Kibice obeznani z tematami Ultras, rywalizujący na trybunach, ale żyjący ze sobą w zgodzie (obie grupy to kibice Legii). HW powstał w 1957 r., OW w 1952. Oba kluby mają stare, piękne, klimatyczne stadiony (Hutnik 8000, Olimpia 4000). Estadio Olimpii może przestać niebawem istnieć, zapewne portfel na tamtym terenie położył jakiś deweloper. Łapy precz!
Hutnik w przeszłości grał na poziomie II-ligowym, obecnie w IV lidze (choć jest także drużyna grająca w A Klasie), Olimpia występuje w okręgówce.
W Olimpii uczył się piłki Krzysztof Iwanicki, potem m.in. w Hutniku! W HW grał też na wypożyczeniu Marcin Żewłakow.

1. Legia Warszawa – Polonia Warszawa
Było i było. Nie ma więc powodu, by się powtarzać… Napiszę tylko, że w Legii byli wszyscy trzej Iwaniccy oraz Michał Żewłakow, a w Polonii obaj Żewłakowowie.

***

Ranking ten dedykuję moim przyjaciołom i znajomym z Warszawy, m.in. byłym zawodnikom Polonii – Pawłowi Królowi i Kamilowi Sierdzińskiemu, byłemu piłkarzowi Olimpii i Świtu Adamowi Osińskiemu, Ursusa i Polonii Konradowi Osińskiemu oraz Olimpii i Polonii Bartkowi Kuleszy. Specjalne pozdrowienia dla panów Iwanickich i Żewłakowów.

Dariusz Kimla

 • Grzegorz Ziarkowski

  Heh, może derby Łodzi kiedyś, albo regionu łódzkiego?
  Warszawianka kojarzy mi się z piłką ręczną, zresztą ostatnio miałem przyjemność poznać córkę legendarnego trenera Warszawianki, Pana Jacka Zglinickiego oraz byłego snajpera Warszawianki, Janusza Surmacza.
  Miałem przyjemność też porozmawia z wieloletnim trenerem Sarmaty, zasłużonym działaczem PZPN, Panem Piotrem Marandą. Pochodzi z okolic Pabianic. Taka dygresja…

  • Paweł Król

   Więcej entuzjazmu. 😉 Wiem, że Łodź bliższa… ale poznawaj też piłkę ze stolicy. 🙂

 • Paweł Król

  Potrzebne zestawienie dla miasta stołecznego.
  Akurat o Koronie jedynie słyszałem niewiele, pozostałe kluby są mi znane.

  O Hutniku było u nas tutaj http://slowfoot.pl/hutnik-warszawa-ma-60-lat/

  Otarło się w moim przypadku bardziej o dziecięcy epizod, ale miło, że pamiętałeś.
  Czasy nieporównywalne do obecnych, bieda aż piszczała, jednak nie powiedziałbym, że było gorzej niż obecnie. Na pewno mniejsze i skromniejsze możliwości, inne warunki, edukacja od najmłodszego i szereg innych. Brakowało nawet przenośnych, małych bramek, gdy trenowaliśmy na hali sekcji koszykówki (grali wówczas w męskiej Polonii Piotr Wiktorowski i Arek Miłoszewski, a u pań między innymi Katarzyna Dulnik) przy K6 i bramki zastępowały materace.
  Boczne boisko to z kolei już legendarna, tzw. Sahara, i zamiast trawy piach: w lecie przy małym wiaterku można było się go najeść, chcąc nie chcąc.

  Na jedenastu boiskach wymienionych klubów udało mi się zagrać, czyli 55 procent przyjemności.

  • mariusz(L)

   Pawełku bardzo fajne czasy po przeliczeniu ja również zagrałem na 11 boiskach. Najwięcej piłkarskiego czasu spędziłem na Bródnia na Polonezie. Spotykając czasem na treningu właśnie Piotrka Rockiego i… Wojtka Kowalczyka. Autor tekstu zapomniał chyba o ,,chłopaku z Bródna” który karierę zaczynał w Polonezie. Warunki do grania były nieporównywalne do obecnych i dlatego technika musiała być lepsza by radzić sobie na trudnym terenie. Pamiętam boisko „na Błyskawicy” piach, po deszczu błoto, szatnie w kontenerze… a teraz „sztuczny dywan” aż miło. Mimo to gra sprawiała przyjemność jest co wspominać.

   • Paweł Król

    Ty za to o „Kowalu” nie zapomniałeś, więc jest to godne uzupełnienie.

    Poza tym należałoby uściślić pojęcie „wychowanek”, ale to tak zupełnie na marginesie. Często bowiem można spotkać się z określaniem podobnych sytuacji, kiedy klub większy wyciąga z mniejszego młodego zawodnika, że to wychowanek tego bardziej znanego. Trochę to naciągana sprawa, taki potoczny obraz przedstawienia sprawy. Na pewno za to łatwy, wygodny, z pomijaniem jednak zasług maluczkiego.

    Swoją drogą, widziałem niedawno skrót meczu Targówka z KTS Weszło, w którym Kowalczyk jest grającym… menedżerem. Wcześniej zauważyłem też na wiadukcie przy Rondzie Żaba płótno z anonsem tego wydarzenia.

 • Piciarm

  witam
  Jest tych klubów,Panie – dzięki za pracę wykonana na warszawskim podwórku… przyznam się że nie o wszystkich człowiek słyszał ! Naprawdę niektóre mają ciekawą historię ! Nie tylko Polonia i Legia !
  pozdrawiam

 • Piciarm

  dzięki za opis warszawy ,za wykonaną pracę nad stołecznymi drużynami
  Ja osobiście nie wszystkie ekipy znam , nie słyszałem nawet
  więc nie tylko Polonia i Legia !
  pozdrawiam
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Grom_Warszawa#/media/File:Gromek.jpg
  https://fsmm.pl/5114/uczniowski_klub_sportowy_blyskawica_praga_polnoc_warszawa

  • Ten Grom z linku to nie jest ten sam klub, o którym mowa w tekście.

   • Piciarm

    UPS….