TOP 10 derbów. Zagłębie Dąbrowskie

Górnoślązacy mają swój ranking, niech mają i Zagłębioki.

Zagłębie Dąbrowskie to (za Wikipedią) region geograficzno-historyczny w zachodniej Małopolsce, na pograniczu z Górnym Śląskiem, zlokalizowany w widłach trzech rzek: Białej Przemszy, Czarnej Przemszy oraz Brynicy. Obecnie stanowi północno-wschodnią część Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego i leży we wschodniej części województwa śląskiego. Główne miasta Zagłębia Dąbrowskiego to: Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Będzin oraz Czeladź.

Jest jeszcze kilka mniejszych miasteczek, są i wioski. Prawie we wszystkich (są tereny, gdzie swoich fanów ma GKS Katowice) miejscowościach ZD kibicuje się oczywiście Zagłębiu Sosnowiec – najbardziej znanemu klubowi z tego regionu, który w przeszłości czterokrotnie zdobywał Puchar Polski i tyleż samo razy zostawał wicemistrzem naszego kraju.

Jak Zagłębie, to musi być Horrorshow, do posłuchania:

Lecimy z luźnym, subiektywnym zestawieniem dziesięciu najlepszych par derbowych. U mnie derby charakteryzują się tym, że biorę pod uwagę pary znajdujące się w tej samej miejscowości.

10. Pogoń Łagisza – SKS Łagisza
Tu wyszło jeszcze lepiej, to bowiem derby wewnątrz jednej dzielnicy; Łagisza to część Będzina. Oba kluby powstały w 1992 roku. SKS gra w okręgówce, Pogoń nie ma zgłoszonej seniorskiej drużyny do rozgrywek…

9. MKS Sławków – UKS Sławków
Sławków leży w powiecie będzińskim. To niewielkie miasteczko, w którym jest silny bastion kibiców GKS-u Katowice. UKS powstał w 1998 r. (gra w Klasie B), MKS w 1921 – ekipa w sezonie 2001/02 grała w IV lidze, a karierę kończył tam Krzysztof Gajtkowski (wcześniej grał m.in. w GKS-ie Katowice, Lechu Poznań i Koronie Kielce; równo 200 meczów w Ekstraklasie). MKS obecnie nie gra w rozgrywkach PZPN.

8. Zagłębie Dąbrowa Górnicza – Unia Ząbkowice
Nie tylko w Sosnowcu jest Zagłębie jak widać… Ząbkowice to dzielnica Dąbrowy Górniczej, oba kluby stare – ZDG powstało w 1925 r., Unia w 1922. Stadiony dzieli ok. 6,5 km.
Unia, która gra obecnie w Klasie A, rozbiła ostatnio w sparingu Zagłębie (Klasa B) 6:0.

7. Sarmacja Będzin – RKS Grodziec
Sarmacja to poważna firma; klub powstał w 1917 roku, pięciokrotnie wygrywał Puchar Polski na szczeblu lokalnym, a estadio może pomieścić 10 tys. luda. Grodziec, to oczywiście dzielnica Będzina. Klub powstał w 1945 r., choć niektóre źródła podają 1947. Niewielki, kameralny stadionik na 1000 chłopa, a odległość między obiektami to ok. 4,5 km. Obie ekipy grają obecnie w IV lidze; RKS jest 4., Sarmacja 10. W tym sezonie Sarmaci przegrali u siebie 0:1.

6. Iskra Psary – KSG Psary
Psary to wioska w powiecie będzińskim, która liczy ok. 3000 mieszkańców. I w tej wiosce rozgrywane są derby i to w tej samej lidze! Iskra powstała w 1948 r., KSG w 1991. Odległość między stadionami 2,5 km. Oba teamy grają w Klasie A i w obecnym sezonie Iskra przegrała u siebie 0:2. Omawiane ekipy sąsiadują ze sobą w tabeli (KSG 10. miejsce, IP 11.).

5. Promień Strzemieszyce Małe – Unia Strzemieszyce
Znowu derby wewnątrz dzielnicowe, Strzemieszyce bowiem były po wojnie przez rok samodzielnym i jednolitym podmiotem administracyjnym. Potem się podzieliły na Strzemieszyce Małe i Wielkie (powierzchniowo Wielkie są dwukrotnie większe od Małych), a jeszcze później weszły w skład DG.
Unia została założona w 1921 r. i gra obecnie w IV lidze, Promień powstał w 2008 i jest na 7. miejscu w Klasie B. Odległość między stadionami to ok. 4,5 km. Ostatnio Unia zbiła u siebie Promień aż 12:2.
Slowfoot to stronka traktująca o piłce, ale lubimy też kino, więc jedziemy – w Strzemieszycach Wielkich ur. się Janusz Gajos, a przez kilka lat mieszkał tam Krzysztof Kieślowski.

4. Czarni Sosnowiec – Zagłębie Sosnowiec
O sosnowieckim Zagłębiu już było, trochę więc o Czarnych, którzy niby formalnie męską drużynę rozwiązali, ale coś mi się otarło o uszy, że będą reaktywować (teraz grają tylko kobiety i małolaty). Czarni powstali w 1924 r. i ostatnio w rozgrywkach oficjalnych grali w sezonie 2011/12 w IV lidze. W przeszłości rozgrywali sporo meczów derbowych z Zagłębiem (Puchar, mecze towarzyskie i jubileuszowe).

3. Tęcza Błędów – Przemsza Okradzionów
Dwie dzielnice Dąbrowy Górniczej. Tęcza powstała w 1951 r., Przemsza jest dwa lata starsza. Przemsza gra w Klasie A, ekipa z Błędowa w okręgówce. Stadion klubu z Okradzionowa mieści 3000 widzów i ma całkiem zgrabną ekipę Ultras. Zresztą zobaczcie sami (na uwagę zasługuje specjal, którym banda jechała na derby do swojej największej kosy; do… Błędowa):

2. AKS Niwka – Górnik Sosnowiec
Oba kluby oczywiście dzielnicowe; AKS z… Niwki, Górnik z Zagórza. AKS to stara i zacna firma – powstała w 1917 r. i przez wiele sezonów grała w III lidze (chodzi o trzeci poziom rozgrywek, nie o dzisiejszą nomenklaturę). Górnik jest stosunkowo młodym klubem (1976), ale powstał z połączenia Górnika Zagórze i Górnika Klimontów (oba powstały w 1945). Fani tego klubu nazywają go Górnik Zagórze (taką też mają flagę), gdyż stadion znajduje się w tej właśnie dzielnicy. Oba derbowe podmioty to kluby górnicze – AKS do 2001 r. nazywał się AKS Górnik Niwka…
Obie ekipy posiadają fanatyków; AKS potrafi zebrać ponad 100-osobowy młyn na ważniejsze mecze.

1. CKS Czeladź – Górnik Piaski
W mojej opinii najlepsze i najciekawsze derby ziemi zagłębiowskiej. Piaski, to południowa dzielnica Czeladzi. Oba kluby powstały w 1924 roku. CKS gra obecnie w Klasie A, na swoim koncie ma grę w III lidze i okręgowy Puchar Polski. Górnik gra w IV lidze i również w przeszłości grał na poziomie trzecioligowym. Ciekawostką jest fakt, że CKS grają na ogromnym estadio, który może pomieścić aż 20 tys. kibiców! Obiekt w Piaskach jest ponad 20-krotnie mniejszy (900 miejsc). Odległość między stadionami wynosi ok. 1,7 km.
W CKS-ie grają lub grali tacy piłkarze jak: Marcin Bęben (później m.in. Zagłębie Sosnowiec i Odra Wodzisław), Mariusz Muszalik (gra tam nadal, a wcześniej m.in. GKS Katowice, Odra Wodzisław i Piast Gliwice; ponad 300 meczów w Ekstraklasie) i Andrzej Nikodem (m.in. GKS Katowice).
Oba kluby posiadają swoich oddanych fanów, którzy wiedzą o co chodzi w ruchu Ultras. Między zainteresowanymi nie ma kosy, obie ekipy wspólnie bowiem kibicują Zagłębiu Sosnowiec.

***

Tekst ten dedykuję moim znajomym i przyjaciołom z Zagłębia, w szczególności Damianowi, Nakowi, Pośpiechowi i Wojtkowi Pawłowskiemu.

Dariusz Kimla