TOP 250. Darijo Srna (249.)

Subiektywny ranking najlepszych piłkarzy świata ostatniego ćwierćwiecza. Na pozycji 249. Darijo Srna.

Chorwacki obrońca lub pomocnik urodzony w 1982 roku w miejscowości Metković (wtedy Jugosławia, teraz Chorwacja). Jego ojciec jest Bośniakiem, matka – Chorwatką.
Seniorską karierę zaczynał w Hajduku Split (83/8), od dziesięciu lat kontynuuje grę w Szachtarze Donieck (230/19).

W reprezentacji swojego kraju 101 meczów i 20 bramek. Trafiał m.in. w meczach z Macedonią, Słowenią oraz Bośnią i Hercegowiną. No to zostały jeszcze Czarnogóra i Serbia…

Wraz z kolegami z Szachtara przeszedł do historii futbolu, zdobywając w 2009 roku Puchar UEFA. Były to ostatnie rozgrywki pod tą nazwą. Ukraiński klub ograł wtedy Werdera Bremę 2:1, a piłkarzem meczu został… Srna.

Dotychczas w karierze 549 spotkań i 58 zdobytych goli.

Bohater niniejszej notki, to „dobry chłopak”. Wielokrotnie kupował bilety na mecze dla sierot i organizował dzieciakom wyjazdy. Szacunek.

***

Poniżej bramka bliźniaczo podobna do tej Nihata, którą wrzucałem kilka dni temu. Postanowiłem jednak przypomnieć tego gola, bo Srna strzelił go nie byle komu, tylko Dinamowi Zagrzeb (przypominam, że D.S. zaczynał karierę w Hajduku i pozostaje zagorzałym fanem tego klubu)…


Dariusz Kimla

 • Paweł Król

  Jak tu nie lubić takiego piłkarza… Chorwat jest obdarzony wielkim sercem do gry. O jego klasie świadczą regularne występy w reprezentacji i w klubie. Nigdy nie schodzi poniżej przyzwoitego poziomu. Na mojej liście 100 NAJLEPSZYCH PIŁKARZY ŚWIATA (1998 – 2012r.) znalazł się na 48. miejscu. Może brakuje w jego karierze spektakularnych sukcesów, ale zaliczam go do klasy światowej na pozycji bocznego obrońcy/pomocnika.

  Niezmiernie się cieszę, że umieściłeś Srnę w swoim zestawieniu. Nie wiem tylko, co mi przyszło do głowy, a raczej na język, że jego nazwisko w języku chorwackim oznacza jelenia. Srna znaczy sarna. 🙂

  Znalazłem niespełna dwuminutową kompilację dokumentującą walory ofensywne naszego bohatera:

  http://www.youtube.com/watch?v=CAFNqeTgCvs

 • Piotr Dzikowski

  Wychowany przez Torcide.

 • Dariusz Kimla

  Dobry grajek, to fakt. Gdyby tylko miał więcej trofeów na koncie, byłby wyżej. Śp. Romek Hurkowski kiedyś mi powiedział, że równie ważne są umiejętności indywidualne, co ilość laurów. On też uwielbiał rankingi, więc wiedział co mówi… To jest sport, nie ma to tamto.

  Ja wiem, że to troche nieskromne, ale zajebista jest ta stronka hehe

 • Paweł Król

  Nie próbuję nawet dyskutować. Wszystko jest ważne. Jest też takie słynne powiedzenie o piłkarzu. Chyba każdy je zna… Jesteś tak dobry, jak twój ostatni mecz. Srna może dalej cieszyć się grą w piłkę. Wierzę, że ten najlepszy mecz jest jeszcze przed nim. Teraz napiszę bardziej dla niewtajemniczonych, dla ludzi, którzy mnie nie znają. Ty to wiesz… Gdybym miał porównać go do innych graczy, uznanych w Europie, to postawiłbym Srnę na tym samym poziomie, co Lahma. Wyżej od, na przykład, Alvesa.

  Jest.

 • Piciarm

  Dario Sarna dobry typek,samo to ,ze jest w klubie z Doniecka 10lat….mowi samo za siebie
  trzyma poziom,i ma dobre serce na dodatek.
  pozdrawiam

 • Dariusz Kimla

  Do dziś w karierze 548/58…