TOP 250. Andrés Iniesta (39.)

Subiektywny ranking najlepszych piłkarzy świata ostatnich trzech dekad. Na pozycji 39. Andrés Iniesta Luján.

Hiszpański pomocnik ur. w 1984 r. w malutkiej miejscowości Fuentealbilla.
Mistrz Świata i dwukrotny Mistrz Europy. Wszechstronny, inteligentny, kreatywny, świetny technicznie. Potrafi bronić, doskonale rozgrywa, znakomicie też kończy akcje; box-to-box.

Piłkarz jednego klubu. Zaczynał w Barcelonie B (54/5), aktualnie w pierwszej drużynie Dumy Katalonii (dotychczas 652/56).
Na jego koncie ogrom trofeów z klubem – osiem Mistrzostw Hiszpanii, pięć Pucharów i sześć Superpucharów kraju, cztery Puchary Europy i po trzy Superpuchary Europy i Klubowe Puchary Świata.

W reprezentacji Hiszpanii 123 mecze i 13 bramek.
Grał w trzech Mundialach (2006, 2010 – złoto, 2014) i trzech Euro (2008 – złoto, 2012 – złoto, 2016).
Strzelał m.in. Anglii, Belgii, Szwecji, Holandii i Chile (dwukrotnie).
Iniesta był również Mistrzem Europy U-17 i U-19.

W 2009 r. Najlepszy Hiszpański Piłkarz La Liga, pięciokrotnie Najlepszy Ofensywny Pomocnik tamże, dziewięć razy w Jedenastce FIFA FIFPro, sześć razy w Drużynie Roku UEFA, w 2012 Najlepszy Piłkarz Euro, wybierany do Drużyn Turniejów Euro 2008, 2012 i MŚ 2010, itd…

Nasz bohater ma czwórkę dzieci; dwóch synów i dwie córki. Z jedną kobietą!

***

Jest mnóstwo filmików, ale wybrałem najnowszy. Przed państwem człowiek o wielu przydomkach – El Ilusionista, El Cerebro, El Anti-Galáctico, El Caballero Pálido, Don Andrés:

Dariusz Kimla

 • Paweł Król

  Duża elegancja w grze. Pomysłowość również. Właściwie kompletny pomocnik. Wychodzi na to, że będzie niżej od swojego dawnego kompana z drużyny – Xaviego.

  Powiem tak: przyznałbym w końcu jakiemuś Hiszpanowi Złotą Piłkę, będąc na miejscu decydujących o tym. Ostatnim z Hiszpanów, który otrzymał ten laur, jest Luis Suárez Miramontes – dostał w 1960 roku. Wcześniej nagrody tej rangi dostąpił dwukrotnie Alfredo Di Stéfano, reprezentant Hiszpanii urodzony w Argentynie, w 1957 i w 1959 r.

  • Tak, Xavi w mojej opinii jednak lepszy piłkarsko…

 • Marcin

  Rozwalają mnie te pseudonimy, często napuszone. Mateusz Borek się w nich lubował. Był czas, że koniecznie musiał między imię i nazwisko takowy wrzucić. Hernán „El Polaco” Crespo przy piłce! Średnio to pasuje do naszego klimatu.

  • Paweł Król

   Za to w pisaniu bywa pomocne jako zastępczy wyraz, zamiast powtórzenia samego nazwiska. Nadużywanie w wypowiedziach, wtrącanie przede wszystkim do imienia i nazwiska, poniekąd jako popis wiedzy, zdecydowanie może popsuć odbiór. Tutaj zgoda.

  • McSpider

   O tak, Andreas „Zecke” Neuendorf, Claudio „El Piojo” Lopez, Ariel „El Burrito” Ortega…

 • Piciarm

  witam
  bardzo dobry filmik, każdy może zobaczyć jak ten świetny pomocnik ma przegląd pola, dokładne podania czy górą czy dołem. Szacunek też za wierność dla 1 drużyny, choć wiadomo jak gra się w Barsie to gdzie można iść … chyba że do Realu 🙂
  W reprezentacji Espana też nie zastąpiony, technik dużej klasy. Dzięki niemu Hiszpania trochę poprawiła półkę z trofeami !
  pozdrawiam

 • Grzegorz Ziarkowski

  Czyli zaczyna się robić ciasno w szerokiej czołówce 🙂