TOP 250. Brian Laudrup (56.)

Subiektywny ranking najlepszych piłkarzy świata ostatnich trzech dekad. Na pozycji 56. Brian Laudrup.

Duński pomocnik lub napastnik ur. w 1969 r. w… Wiedniu.
Mistrz Europy. Elegancki, kreatywny, ze świetną techniką. Miał niebywałe przyspieszenie, pełną kontrolę nad piłką i dryblował w pełnym biegu. Może wg niektórych jest w rankingu za wysoko… Gdyby nie kontuzja, która przedwcześnie zakończyła jego karierę, byłby jeszcze wyżej. Wyróżniłem go ze względu na bezinteresowność i altruizm. Ci, którzy z nim grali, mówili że nie cieszyły go własne gole. Zadowolony był, gdy drużyna wygrywała i kiedy miał więcej asyst niż bramek na koncie.
Mawiał, że zespół go potrzebuje na całym boisku; harował na całej długości i szerokości murawy. Bronił, konstruował akcje, asystował, gdy nie miał komu podać – sam strzelał. Fantastyczny piłkarz i niesamowity człowiek.

W jego karierze dziewięć klubów, m.in. Brøndby IF (68/18), Bayern (63/11), Rangers FC (150/44) i Ajax (38/15).
W BIF dwukrotny Mistrz Danii, w Bayernie Superpuchar Niemiec, z Rangersami trzy Mistrzostwa, Puchar i Puchar Ligi Szkockiej. Grał także w Milanie; tam Scudetto i Puchar Europy, oraz w Chelsea (Superpuchar Europy).

W reprezentacji Danii 82 mecze i 21 bramek.
Grał w MŚ 1998 oraz w dwóch Euro (1992 – złoto, 1996).

Czterokrotnie był wybierany Piłkarzem Roku w Danii, był w Drużynach Euro’92 i MŚ’98. Najlepszy Piłkarz Pucharu Konfederacji 1995 (Dania wtedy wygrała), dwukrotnie był Najlepszym Piłkarzem Szkocji wg dziennikarzy, raz wg piłkarzy. Widnieje na prestiżowej liście FIFA 100 oraz w Denmark Hall of Fame i Scottish Hall of Fame.

Jego ojciec Finn Laudrup był napastnikiem. Gdy Brian przychodził na świat, Finn był akurat zawodnikiem Wiener SK (i mamy rozwikłaną tajemnicę miejsca urodzenia naszego bohatera).
Jego brat Michael także był piłkarzem, o czym zapewne wie każdy czytający ten tekst…

W 2010 r. Brian ogłosił, że ma chłoniaka i poddał się leczeniu. Trzy miesiące później stwierdzono, że nie ma żadnych objawów choroby.

Po zakończeniu kariery piłkarskiej podjął pracę w duńskiej telewizji.
Wraz z byłym bramkarzem Larsem Høghem, BL zarządza uczelnią piłkarską dla zmarginalizowanej młodzieży.

***

The Art of Dribbling:

Dariusz Kimla