TOP 250. Christo Stoiczkow (33.)

Subiektywny ranking najlepszych piłkarzy świata ostatnich trzech dekad. Na pozycji 33. Christo Stoiczkow.

Bułgarski napastnik (rzadziej pomocnik) ur. w 1966 r. w Płowdiwie.
Zdobywca Złotej Piłki 1994 i Król Strzelców Mundialu w USA. Szybki, kreatywny, silny i niezły technicznie.

Zaczynał w bułgarskim FC Hebros (32/23), później m.in. CSKA Sofia (123/82) i Barcelona (269/124).
W CSKA trzy Mistrzostwa, cztery Puchary i Superpuchar Bułgarii, w stolicy Katalonii pięć Mistrzostw, Puchar i trzy Superpuchary Hiszpanii oraz Puchar Europy, Puchar Zdobywców Pucharów i dwa Superpuchary Europy.

W reprezentacji Bułgarii 83 mecze i 37 bramek.
Grał w dwóch Mundialach (1994 – IV miejsce, 1998) i w Euro 1996.
Strzelał m.in. Włochom (dwie), Francji (dwie), Argentynie, Niemcom (cztery!). Nam też wcisnął (1988, tow., Białystok, Polska – Bułgaria 3:2).

Dwukrotny Król Strzelców ligi bułgarskiej, PZP 1989, MŚ 1994, w Drużynach MŚ’94 i Euro 1996. Widnieje na prestiżowej liście FIFA 100.

Nasz bohater miał bardzo trudny charakter, bywał wybuchowy i temperamentny, w wywiadach wielokrotnie podkreślał swoją nienawiść do madryckiego Realu.

Po zawieszeniu butów na kołku zajął się trenerką; prowadził m.in. reprezentację Bułgarii, Celtę Vigo i CSKA Sofię.

Stoiczkow łącznie w karierze rozegrał 866 meczów oficjalnych, w których zdobył 390 bramek.

***

Szacunek się należy:

Dariusz Kimla

 • Paweł Król

  Wiedział, i to aż za dobrze, czego chce. Wielka indywidualność, czołowy piłkarz lat 90. na świecie. Niekiedy arogancki, ale po prostu nie trzymał w sobie emocji i był bezpośredni. Czasami szkodził mu niewyparzony język. Jest jednak niepisana zasada, która mówi, że geniuszom można więcej…

 • Piciarm

  witam
  Lubiłem gościa choć w Barcelonie grał ale miło było go oglądać; był szybki i technicznie obdarzony nieźle i mocne kopyto, pamiętne MŚ 94′
  pamiętam za małolata znałem dziewczynę, która była w nim zakochana i kazała na siebie mówić Stoiczkow, pozdrawiam koleżankę….tak przy okazji.
  Wiecie co,kiedyś zastanawiałem się który z nich lepiej grał Hagi czy Stoiczkow ale nie potrafiłem ,wiem że omawiany to napastnik a rumun pomocnik a w rankingu kolegi też są bliziutko !
  pozdrawiam

  • Obaj znakomici, ale za Stoiczkowem przemawiają półfinał mundialu i Złota Piłka.

 • Grzegorz Ziarkowski

  Niesamowicie butny, ale jako trener niewiele osiągnął. Jako piłkarz genialny. Szkoda mi było tej Bułgarii w 1994 roku, ale i oni i Rumuni nie dali rady solidnym do bólu Szwedom.